29 Eylül 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Defne Bilgi İşlemden Norveçte Proje
08 Ocak 2008 Salı 15:15

Defne Bilgi İşlem'den Norveç'te Proje

Defne Bilgi İşlem, Ses Değiştirme Projesi ile Norveç’e Türk imzası attı.

Deloitte Technology Fast 50 2007’de, %1419 büyüme oranı ile Türkiye’de üçüncü olan, Deloitte Technology EMEA Fast 500’de ise 113. sırada yer alan Defne Bilgi İşlem, Norveç’te gerçekleştirdiği Ses Değiştirme Projesi ile yine bir ilke imza attı.

Defne Bilgi İşlem tarafından geliştirilen, sabit ve mobil şebekeler için yeni bir eğlence servisi olarak planan “Ses Değitirme Projesi”, ilk olarak Norveç’te mobil eğlence sektörünün öncü kuruluşlarından MQuest tarafından kullanılmaya başlandı.

2007 yılı sonunda tamamlanan proje sayesinde mobil telefon aboneleri, bu servisi kullanarak aradıkları kişilerle normal seslerinden farklı bir ses tonu ile konuşabilecekler. Bu servis sayesinde örneğin bir kadın sesi başka bir kadın sesine, erkek sesine veya çocuk sesine çevrilebiliyor.

Gerçek zamanlı olarak sesi değiştiren bu teknolojiyi çeşitli eğlence servislerine uyarlamanın mümkün olduğunu belirten Defne Bilgi İşlem Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu proje ile ilgili; “Özellikle mobil dünyada eğlence servisleri, operatör gelirleri içinde giderek artan bir paya sahip. Bu çerçevede, verilen hizmetlerin çeşitlenmesi operatör gelirlerinin artmasında önemli katkı sağlıyor. Defne Ses Değiştirme projesi de bu yoldan hareketle uygulandı. Ses değiştirme, gerçek zamanlı olarak yapılması oldukça kompleks bir teknoloji gerektiriyor. Sistem, aynı anda çok sayıda telefon görüşmesinde, gerçek sesleri farklı efektler uygulayarak değiştirebilme yeteneğine sahip. Çözüm sesi gerçek zamanlı olarak kalınlaştırabiliyor veya inceltebiliyor. Bu sayede arayan kişi, hem kimliğini hem de telefon numarasını gizleyerek çeşitli şakalar yapabiliyor. Arayan kişi, istediği anda sesini orijinal haline getirerek şakayı bitirebiliyor” dedi.

Bugüne kadar Türkiye’nin dışında toplam 15 ülkede birçok proje hayata geçiren Defne Bilgi İşlem, sayılı Türk firmasının katıldığı Şubat 2008’de Barcelona’da gerçekleşecek olan sektörün en büyük fuar organizasyonu 3GSM’de diğer ürünlerinin yanı sıra Ses Değiştirme Projesi’ni de sergileyecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları