25 Temmuz 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Defne, Mobile World Congress’de
15 Şubat 2008 Cuma 14:33

Defne, Mobile World Congress’de

Defne Bilgi İşlem, 11 - 14 Şubat 2008 tarihleri arasında GSMA Mobile World Congress’e katıldı.

Telekomünikasyon alanında ileri teknolojili, ölçeklenebilir kaliteli yazılım ve çözümler üreten Defne Bilgi İşlem, 11-14 Şubat 2008 tarihleri arasında Bercelona’da gerçekleşen, GSMA Mobile World Congress’e bu yıl ikinci kez katıldı.

Voice Changer

Telefon-bilgisayar entegrasyonunu katma değerli servis hizmetlerinde sunan Defne Bilgi İşlem sunduğu çözümleri, dünya telekonünikasyon pazarına tanıttı.

GSMA Mobile World Congress’de Defne standına gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da sesini eş zamanlı değiştirerek bir örnek sunan Defne, bu şekilde izleyenlere keyifli dakikalar yaşattı. Binali Yıldırım, Defne Bilgi İşlem Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu’ndan projeye yönelik bilgi aldı.

Geçtiğimiz yıl bu kongrede gelen talep üzerine geliştirilen ve ilk olarak Norveç’te kullanılmaya başlayan Voice Changer projesi bu yıl da kongrede dikkat çeken ürünler arasında yer aldı. Defne Bilgi İşlem tarafından geliştirilen, sabit ve mobil şebekeler için yeni bir eğlence servisi olarak planan Ses Değitirme (Voice Changer) Projesi, ilk olarak Norveç’te mobil eğlence sektörünün öncü kuruluşlarından MQuest tarafından kullanılmaya başlandı. 2007 yılı sonunda tamamlanan proje sayesinde mobil telefon aboneleri, bu servisi kullanarak aradıkları kişilerle normal seslerinden farklı bir ses tonu ile konuşabilme imkanını yakaladılar.

3G Video IVR

Defne projelerinden bir diğeri olan 3G Video IVR ise; içerik ve servis sağlayıcılar ile operatörlerin parlak fikirlerini, kolayca etkileşimli görüntülü servisler haline getirmeleri için yeni bir çözüm sunuyor. Klasik IVR fonksiyonlarını 3’üncü nesil şebekeler üzerinden görüntülü olarak yapmayı sağlayan bu uygulamada, sesli menüler yerine görüntülü menüler geliyor. Normalde sadece sesli olan bilgi verme kısmı, bu çözümde sesli, görüntülü (metin şeklinde) veya video klip şeklinde olabiliyor.

Background Music

Dünya mobil sektörünün en global kongresi olarak bilinen GSMA Mobile World Congress Fuarı’nda Defne tarafından sergilenen ürünler arasında yer alan Background Music ise; mobil eğlence sektörüne ayrı bir boyut katacak. Yapılan özel görüşmelerde fona istenilen bir şarkı eklenebilir, fona otoban, konser veya çığlık sesi koyabilirsiniz. Tamamen doğal seslerden oluşan bu servisi konuşma sırasında istediğiniz zaman durdurup sonra tekrar başlatabilirsiniz. Eğlence ve kişiselleştirme servislerine ileri bir örnek olan Background Music eğlence ve şaka amaçlı kulanılabiliyor.

Yeni teknolojilerin dünya ile paylaşıma açıldığı fuarda Defne’nin geliştirdiği projeler arasında ayrıca; reklam dinleterek/göstererek kontör biriktirme, ucuza veya bedava telefonla aratma sistemi olan Sponsored Call, mobil reklam, anında bilgilendirme ve mesajlaşma, görüşme sonunda kalan kontör bilgisini verme gibi servisler uygulanabilinen USSD Push Services, yurtdışından daha ucuza konuşturma imkanı sağlayan Roamers Callback, mobil şebekeler için ödemeli arama sistemi olan Collect Call ve arama esnasında bağlantı sesini müziğe çeviren Ringback Tone çözümleri yer aldı.

Dünyanın ihtiyacını belirleyeceğiz

Beş yıl içinde tüm dünyada mobil operatörler tarafından, belirli çözümlerde öncelikli olarak tercih edilen bir çözüm sağlayıcı olmayı hedeflediklerini belirten Defne Bilgi İşlem Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu, sayılı Türk firmasının yer aldığı GSMA Mobile World Congress’e katılmalarındaki ilk amacın öncelikle yurtdışı operatör ve servis sağlayıcıları arasında Defne adının bilinirliğini arttırarak, katma değerli servisler alanında tercih edilir ve çözüm sağlayıcı konumuna gelmesini sağlamak olduğunu belirtti.

Öte yandan Haliloğlu; “Deloitte Technology Fast 50 2007’de, % 1419 büyüme oranı ile Türkiye’de üçüncü, Deloitte Technology EMEA Fast 500’de ise 113’üncü sırada yer aldık. Bu büyümeyi artırmak için Defne’nin yurtdışı hedef pazarlardaki varlığını geliştirmek, bunun için yeni işbirliği olanaklarını araştırmak ve işbirliği sayısını arttırmak da hedeflerimiz arasında yer alıyor. Mobil dünyanın gelecekte gideceği yönü tahmin etmek için dünyanın farklı bölgelerinden gelen kişilerle temasa geçip fikir alışverişinde bulunmak bizim için çok önemli. Mesela, Norveç’de kullanılmaya başlayan Voice Changer isimli ürünümüz geçen yıl gerçekleşen 3GSM World Congress’de gelen bir talep üzerine geliştirildi ve şimdi bir ilk olma özelliğine sahip. Dolayısıyla bu yıl da GSMA’da Defne'nin ağırlık vermesi gereken ürünlerini belirlemeye yardımcı olacak verilere ulaşmaya çalıştık” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları