24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DBEden Evlilik Araştırması
10 Haziran 2011 Cuma 15:32

DBE'den Evlilik Araştırması

Davranış Bilimleri Enstitüsü (DBE) tarafından yapılan araştırma, çalışan grup içinde boşanma oranının yüksek düzeyde olduğunu ortaya koydu.

DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü evliliklerin tatmin edici olup olmayacağını önceden bilebilmek, aileyi güçlendirmek, evli olmayan çiftleri evliliğe hazırlamak, terapi ile ilgili ve eğitime yönelik müdahaleler geliştirebilmek amacıyla bir proje geliştirdi: Evliliğe Hazırlık Projesi.

Bu proje ile kısaca çiftler arasındaki yaşanan sorunlar en aza indirgenmeye çalışılıyor ve çiftlerin doyum sağlayacakları bir beraberlik ve aile yaşamı hedefleniyor. DBE ayrıca yaptığı evlilik araştırması ile de çarpıcı sonuçları gün yüzüne çıkarıyor.

Evlenme kararı verildikten ve nikah tarihi alındıktan hemen sonra, çok yoğun ve insanları çok yoran bir süreç yaşanıyor. Bu sürecin keyifli bir deneyim olarak algılanması gerekirken, ne yazık ki tahmin edildiği gibi olmayabiliyor. Çatışmalar, anlaşmazlıklar, ailelerin devreye girmesi ve yaşanan sıkıntılar. DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü, evliliklerin tatmin edici olup olmayacağını önceden bilebilmek, aileyi güçlendirmek, evli olmayan çiftleri evliliğe hazırlamak, terapi ile ilgili ve eğitime yönelik müdahaleler geliştirebilmek amacıyla Evliliğe Hazırlık adıyla bir proje geliştirdi. Proje ile çiftler arasında yaşanan sorunlar en aza indirgenmeye çalışılıyor ve çiftlerin doyum sağlayacakları bir beraberlik ve aile yaşamı ya da sorunların tamamen ortadan kaldırılması hedefleniyor. DBE ayrıca evlilik üzerine gerçekleştirdiği araştırması ile de çarpıcı sonuçlar ortaya çıkarıyor.

TNS Piar Araştırma Şirketi"nin yaptığı araştırmanın sonuçları bilinen birçok doğruyu değiştiriyor. DBE uzmanlarının yorumladığı araştırma sonuçlarına göre;
-Eğitim seviyesi yükseldikçe boşanma oranı artış gösteriyor
-Çalışan grup üzerinde de boşanma oranı daha yüksek
-Araştırma ayrıca aylık gelir miktarı arttıkça boşanma eğiliminin de artığını gösteriyor
-Yaşamının çoğunu büyük şehirlerde geçirmiş olanlar içinde boşanma oranının daha yüksek, anne-babası boşanmış olan ailelerin çocuklarının da boşanma olasılığının arttığı görülüyor.

Peki, evliliğe hazırlanırken neler yapmak gerekiyor. DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü Kurucu Başkanı Psikolog Emre Konuk, evlilik sürecinde evlenme kararı alan iki gencin önemli bir dizi karar daha almış olmaları gerektiğini belirterek, "Başta bu soruların yanıtları belirlenirse, hayat daha kolay geçiyor" dedi. Konuk, DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü"nün belirlemelerden, ölçümlerden hareketle geleceği bir anlamda garantiye almak için geliştirdikleri protokol-müdahale programına Evliliğe Hazırlık projesi adını verdiklerini belirtti. Konuk, Evliliğe Hazırlık Projesi"nin İDE Değerlendirme Paketi ve İDE Müdahale Paketi olmak üzere 2 ayrı çalışmadan oluştuğunun da altını çizdi.

İDE Değerlendirme Paketi Projesi"nin gerek çift terapisi, gerekse evlilik öncesi danışmanlık söz konusu olduğunda, çifte ve ilişkilerine dair önemli bilgiler sunarak, ilişkinin değerlendirilmesine, terapinin odaklanması gereken hedeflerin belirlenmesine ve terapi planının yapılmasına yardımcı olmayı hedeflediğini belirten Konuk, "Çiftlerin ilişki uyumunu ve kişilik özelliklerini ölçen iki farklı ölçme aracından oluşan İDE (İlişki Değerlendirme Envanteri) Envanter Bataryası, Türk kültür yapısına uygun olarak geliştirilmiş; geçerlilik, güvenilirlik ve norm çalışmaları da DBE tarafından tamamlanmıştır" açıklamasında bulundu.

İDE Müdahale Paketi"nin de Proje Yöneticisi olan Konuk, "İDE Müdahale Paketi Projesi, evli ve evli olmayan çiftlerle çalışan profesyonellere yönelik, çift terapisinde ve evlilik öncesi danışmanlıkta kullanabilecekleri çeşitli yöntem ve tekniklerin geliştirilmesini ve entegre edilmesini amaçlıyor. İDE Müdahale Paketi, İDE Değerlendirme Bataryası"ndan elde edilen bilgiler ışığında terapistin, çift ile işbirliği içerisinde oluşturacağı terapi planına zemin hazırlama ve süreci yapılandırmaya ilişkin bir yol haritası çiziyor. Bu noktada her çift kendi içerisinde güçlü ve geliştirilmesi gereken yönler açısından değerlendirilir ve çifte özgü, onların ihtiyaçlarına uygun, çifte özel bir terapi planı yapmaya izin veren, terapiste esneklik sağlayan bir model olarak yapılandırıldı" açıklamasında bulundu.

Emre Konuk projenin faydalarını da şu şekilde özetledi:
-Evlenmeyi düşünen veya beraber yaşamayı düşünen çiftler arasındaki uyumu gösterebilmek.
-Danışan çiftlerin, uygulanan envanter sonucu, ilişkilerini güçlendirmek adına neler yapabileceklerine dair ışık tutmak
-Araştırma bazlı geliştirilen ölçme araçları ile, danışan çiftlere sağlıklı hizmet verebilmek
-Boşanmak isteyen çiftlere, sağlıklı bilgiler sunarak, kararlarını tekrar gözden geçirmelerini sağlamak
-Boşanmış olan çiftler için ise, kendilerini daha iyi tanımalarını sağlayarak, elde edilen bilgiler sonucundaki faktörleri göz önünde bulundurarak, daha sağlıklı ilişki için neler yapabileceklerine dair fikir elde etmelerini sağlamak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları