14 Mayıs 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çorluda PC Üretilecek
02 Aralık 2010 Perşembe 13:59

Çorlu'da PC Üretilecek

Çorlu'da açılacak yeni Foxconn fabrikası 2011'de HP için PC üretimine başlıyor

HP, Foxconn"la yaptığı anlaşma çerçevesinde ve T.C. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (ISPAT)"ın desteği ile Çorlu"da inşa edilen Foxconn Masaüstü PC fabrikası Şubat 2011 tarihinde açılıyor
Çorlu Avrupa Serbest Bölgesinde inşa edilen Foxconn masaüstü PC fabrikası, Foxconn ile Türkiye"yi bilgi teknolojileri pazarının büyümesinde öncülük yapan global teknoloji devi HP arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde, Çorlu Avrupa Serbest Bölgesi"nde (ASB) yılda 2 milyon 4 yüz bin adet Türk Malı (TM) damgalı masaüstü bilgisayar üretecek.
HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar, Foxconn"un işleteceği ve HP markasıyla yılda 2 milyon 4 yüz bin masaüstü PC üretecek Çorlu"daki fabrikanın Türkiye"nin Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika"ya PC ihraç eden bir merkez üssü olmasını sağlayacağını belirtti.
HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi: "Bu fabrika 2010 yılında net gelirini dünya çapında yüzde 8 artırarak 126 milyar dolara ulaştıran başarılı şirketimiz için Türkiye"yi bölgede stratejik bir ihracat üssü haline getirecek. Ülkemize yıllarını vermiş olan HP Türkiye açısından baktığımızda, coğrafi konumuyla Doğu ve Batı arasında bir köprü durumunda olan Türkiye bölge ülkelerine ileri teknoloji ihraç edebilecek olan önemli bir merkez üssüdür. Ayrıca, Türkiye istikrarlı ekonomisi ve uluslararası alanda kendini kanıtlamış yöneticileriyle ciddi bir know-how geliştirmiştir. Foxconn"un şu anda sadece HP"ye üretim yapacak olan Çorlu"daki fabrikasıyla Türkiye, HP"nin Avrupa"daki 3 büyük üretim merkezinden biri haline gelmiştir. Türkiye"nin endüstriyel potansiyeli Foxconn"un yakında Çorlu"da açılacak olan fabrikasıyla daha da gelişecektir. Foxconn fabrikasının, ekonomik şartların elvermesi halinde, ileride bilgisayar yedek parçaları sağlayan bir ulusal tedarik zincirinin oluşturulması bağlamında da stratejik önem taşıyacağına inanıyoruz. Foxconn"un Çorlu"daki fabrikasının sağlayacağı olanaklar, HP'nin tedarik zinciri inisiyatifiyle birlikte pazarda istihdam imkanı sağlayacak. Foxconn"un fabrikası, tıpkı Prag"daki fabrikada olduğu gibi, masaüstü PC"lere ek olarak ileride dizüstü bilgisayarlar, aksesuarlar ve sunucular üretme potansiyelini de taşıyor. Prag"daki Foxconn fabrikası ürün gamını genişleterek ekstra istihdamla sadece HP"ye üretim yapmaya devam ediyor. Çorlu"daki fabrika da aynı üretim, ihracat ve istihdam potansiyelini taşımaktadır.
Türkiye"de çalışan tüm uluslararası şirketlere örnek olan köklü bir firmanın genel müdürü olarak ülkede başka alanlarda da inisiyatif sahibi olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bu noktada, dünyanın önde gelen teknoloji araştırma laboratuarlarından HP Labs"in uzantısı olan İTÜ Yazılım İnovasyon Merkezi ile Türkiye"de sürdürdüğümüz yerelleştirilmiş yazılım çalışmalarımız ve dört büyük üniversiteye yaptığımız yardımlarla ülke ekonomisine ne kadar güvendiğimizi ortaya koymuş bulunuyoruz. Bütün bu çalışmalarımızda amacımız Türkiye"de BT sektörüne ayrılan kaynakları GSMH"da yüzde 1"den yüzde 2,5"a çıkararak ülkemizi ABD ve Avrupa Birliği seviyesine taşımaktır.
HP Kişisel Sistemler Ülke Müdürü Ertuğ Ayık da konuyla ilgili açıklamasında, "2009-2010 döneminde yüzde 35 büyüyen HP"nin PC"leri 2002 yılından bu yana en çok tercih edilen markadır ve 8 yıldır Türkiye'de en çok satılan ürünler listesinde yer almaktadır. Bu bağlamda, IDC verilerine göre 2002-2009 yıllarında toplam PC pazarında, masaüstü ve dizüstü toplam satışında HP Kişisel Sistemler Grubu ürünleri 1. sırada yer almıştır. Her 5 işlemci, bellek ve sabit diskin birini satın alarak BT sektörü standart bileşenlerinin en büyük alıcısı konumunda olan HP için stratejik önem taşıyan Türkiye pazarı; yatırım getirisi, kâr marjı ve performans açısından çok değerli bir konumdadır. Ülkemizin bölge ihracat yapan bir teknoloji üssü olmasını, pazara ve tüketicilere sağlayacağı avantajlardan ötürü oldukça önemsiyoruz. Hedefimiz Çorlu"da üretilecek masaüstü PC"lerin bir kısmını Ortadoğu, Afrika, Akdeniz ve Doğu Avrupa Bölgesine sevk etmektir. Uzun vadede, bu yatırımı Türkiye ve bölge ülkeleri için büyük ölçekli bir teknoloji tedarik zinciri oluşturmak üzere genişletmeyi amaçlıyoruz."
Foxconn Türkiye Genel Müdürü Tuna Kardeş de yaptığı açıklamada şunları ekledi: "HP"nin Foxconn"la anlaşarak Çorlu"da sadece HP masaüstü PC"lerini üretecek bir fabrika açmamızla sonuçlanan süreci başlatmasının en büyük nedeni Türkiye'deki yetişmiş insan gücüdür. Demografik verilere baktığımızda Türkiye'nin üretim için en ucuz ülke olmamasına rağmen vasıflı eleman ve global şirketler için uluslararası arenada kendini göstermiş üst düzey yönetici sayısı açısından dünyada üst sıralarda olduğunu görüyoruz. Foxconn fabrikası da Türkiye'deki yetişmiş işgücünün güçlenmesi açısından önemli fırsatlar sunmaktadır.
Fabrikamız 60 milyon dolarlık yatırımla kurulmuş olup ilk etapta 1500 kişiye istihdam sağlayacak, üretim 15 Ocak 2011"de başlayacak ve 2011"in son çeyreğinden itibaren ilk etaptaki 6 üretim bandının tamamlanmasıyla yılda 2,4 milyon PC üretimi gerçekleştirecektir. Türkiye"de yılda 3,4 milyondan fazla bilgisayar satılmakta ve bunun yüzde 40"ını masaüstü sistemler oluşturmaktadır ve fabrikamızın üretimi Türkiye satış potansiyelini çok aşmaktadır. Dolayısıyla fabrikamızda üretilen masaüstü PC"lerin yüzde 90"ı başta Ortadoğu ve Afrika olmak üzere (Güney Afrika dahil) Doğu Avrupa ve diğer EMEA ülkelerine sevk edilecektir. Çorlu Avrupa Serbest Bölgesi"ndeki fabrikamızla HP"nin global 50 tedarikçisini de Türkiye"ye taşıyoruz ve ASB"de bize ayrılan tüm araziyi kullanmamız halinde üretim kapasitemizi ayda 400 bin PC"ye çıkarmamız mümkündür. İlk aşamada toplam satış değerinin yüzde 60"ı kadar bir ihracat gerçekleştireceğiz ve bu da 2012"de yılda 1-1,5 milyar dolar ciro yapacağımız anlamına gelmektedir. Foxconn olarak şimdiden paketleme alanında yerel tedarikçilerle birlikte çalışmaya başladık ve başta bilgisayar kasaları olmak üzere ileride diğer bilgisayar parçaları için de yerel tedarikçilerle çalışma ihtimalimiz bulunmaktadır."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları