24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Columbia Global Merkezi Türkiye’de Açıldı
03 Kasım 2011 Perşembe 14:55

Columbia Global Merkezi Türkiye’de Açıldı

Columbia Üniversitesi dünyadaki altıncı merkezini Columbia Global Merkezi adı ile İstanbul’da açtı.

Akademik ortaklıkların derinleştirilmesi, öğrenci ve mezunlarla olan ilişkilerin güçlendirilmesi ve uluslararası işbirliklerin teşvik edilmesi için Columbia Üniversitesi’nin altıncı uluslararası durağı Türkiye oldu.

New York merkezli Columbia Üniversitesi uluslararası perspektifini genişletmek amacıyla süregelen kapsamlı çalışmalarının devamı olarak, Üniversite Rektörü Lee C. Bollinger, öğretim üyeleri, mezunlar ve yerel destekçilerle bir araya gelerek, dünyadaki altıncı merkezi olan Columbia Global Merkezini İstanbul’da açtı.

Açılışın ardından Columbia Global Merkez Türkiye’nin evsahipliğinde Feriye Lokantasında gerçekleşen davete, Columbia Üniversitesi mezunlarından Vuslat Doğan Sabancı, Emre Kurttepeli, Mustafa Say gibi iş dünyasının başarılı isimleri katılarak Columbia Üniversitesi ruhunu Türkiye’de yaşattılar.

Direktörlüğünü, bir süre Columbia Üniversitesi’nin Uluslararası Danışma Kurulu Üyeliği yapan ve kendisi de aynı okulun mezunu olan İpek Cem Taha’nın üstlendiği, İstanbul’daki Columbia Global Merkezi’nin açılış etkinlikleri arasında, 2 ve 3 Kasım tarihlerinde “İnternet Fazla mı Özgür?” ve “Mısır ve Türkiye: Demokratik Geçiş Süreçleri üzerine Karşılaştırmalı Bakış Açıları” başlıklı tartışma panel ve oturumlar da yer aldı.

Moderatörlüğünü Columbia Üniversitesi Gazetecilik Okulu Öğretim Üyesi Sheila Coronel’in üstlendiği panelde İnternet fazla mı özgür, dijital gazeteciliğin riskleri ve fırsatları üzerine bir tartışma panelleri de açılış etkinlileri kapsamında düzenlendi. İnternet özgün ve bağımsız habercilik için güvenilir bir mecra mı yoksa tehdit altında bir alan mı? Bireylerin ve gazetecilerin online (çevrimiçi) sahip oldukları özgürlükler gerçekten çok bir efsane mi? gibi konuların işlendiği panelde özellikle konuşmacılardan Mısırlı Ekonomist ve Yazar Mohamed El Dahshan’ın internette örgütlenen Arap ayaklanmalarına yönelik yaptığı açıklamalar büyük ilgi gördü.

Moderatörlüğünü Hürriyet Daily News köşe yazarı, yorumcu ve yazar Mustafa Akyol’un yaptığı panelde ise Mısır ve Türkiye konusu işlendi. Demokratik Geçiş Süreçleri üzerine karşılaştırmalı bakış açıları, Mısır’da hâlihazırdaki demokratik geçiş sürecinin, Türkiye’nin demokratikleşme deneyimiyle karşılaştırmalı olarak ele alındı.

Muhtelif ulusal kurumlar demokrasinin ilerlemesinde nasıl bir rol oynarlar? İki ülkenin demokratikleşme sürecinde izledikleri yol ne gibi farklılıklar göstermektedir? Karşılaştırmalı çalışma, Ortadoğu demokrasilerinin gelecekteki dönüşümlerini anlamamıza nasıl yardımcı olabilir? gibi sorular konunun uzmanları olan Al-Ahram Weekly Yazı İşleri Müdür Yardımcısı Amira Howeidy, Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve Habertürk Gazetesi köşe yazarı Soli Özel, İbrahim el Moallem, Shorouk Group Kurucu Başkanı tarafından masaya yatırıldı. 

İstanbul’daki Columbia Global Merkez’inin gündemindeki potansiyel programlar arasında basın ve ifade özgürlüğü, demokratikleşme süreci, sanat ve mimari okullarıyla iş birliği içerisinde gerçekleşecek projeler, İstanbul’un tarihi mekanlarının dijital portföyünün oluşturulması ve doğal afetlere yönelik yapılabilecek iş birlikleri yer almakta.

Columbia Üniversitesi Rektörlüğü’nün yanı sıra, New York Merkez Bankası (Federal Reserve Bank of New York) Yönetim Kurulu Başkanı, Washington Post Company’nin direktörü, Pulitzer Ödül Kurulu’nun bir üyesi ve Columbia Hukuk Fakültesi’nde görev yapan Lee C. Bollinger’ın Türkiye’deki temasları arasında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptığı görüşme bulunuyor.

Columbia Üniversitesi
Dünyanın önde gelen bir akademik ve araştırma üniversitesi olan Columbia Üniversitesi bilginin sınırlarını sürekli olarak genişletmeyi ve günümüzün karmaşık küresel konularını anlayabilen ve ele alabilen bir üniversite kültürü yaşatmayı amaçlamaktadır. Columbia Üniversitesi’nin geniş kamu hizmeti inisiyatifleri, kültürel işbirlikleri ve yerel paydaşlarla kurduğu ortaklıklar; Üniversite’nin temel değerlerinin, geleceğin öncü bilim insanları, bilgili ve sağduyulu yurttaşları olacak öğrenciler yetiştirme misyonunun tanımlanmasına destek sağlamaktadır. 1754 yılında King’s College olarak kurulan New York’taki Columbia Üniversitesi, aynı zamanda A.B.D.’nin en eski beşinci yüksek öğrenim kurumudur.

Columbia Global Merkezleri
Columbia Üniversitesi bünyesindeki Fakültelerin ve öğrencilerin aktif katılımına bağlı olarak zaman içinde değişim ve gelişim gösteren faaliyetler ve programlar izlemektedir. Bu faaliyet ve programlar, Columbia Üniversitesi müfredatındaki uluslararası içeriği artırmanın yanı sıra, yurtdışı eğitim, staj ve bu doğrultuda sunulan dersler ile müfredata katkıda bulunur; uluslararası öğrencilere okulumuzu cazip kılmak için gerekli kaynakları temin eder; Columbia Üniversitesi öğrencileri için küresel konularla ilişkili, disiplinler-arası konularda araştırma imkanları sunar ve uluslararası mezunlar için sürekli bir temas noktası sağlar. Columbia Global Merkezleri, faaliyet gösterdikleri ülke ve bölgelerdeki bilim insanları ve enstitüler ile Columbia Üniversitesi’nin New York’taki Fakülteleri, Enstitüleri ve akademik departmanları arasındaki uzun mesafe ilişkilerini kolaylaştıran bir ağ görevi görür.  İlk iki Columbia Global Merkezi -Pekin/Çin ve Amman/Ürdün- 2009 yılı Mart ayında açılmıştır. Bombay/Hindistan ve Paris/Fransa merkezleri ise 2010 yılı Mart ayında açılmıştır. 2011 sonbaharında ise Santiago/Şili’de bir merkezin açıldığı açıklanmıştır. Nairobi/Kenya merkezinin ise 2012’nin ilk yarısında açılması planlanmaktadır.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları