23 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çölgülü İle Hayata Bağlanacak
13 Nisan 2008 Pazar 12:41

Çölgülü İle Hayata Bağlanacak

Çölgülü projesi ile zihinsel engelli öğrencilerin yaptığı elişi çalışmaları kartpostala dönüştürülüyor.

İstanbul Aydın Üniversitesi; Uluslarası Lions, Milli Eğitim Bakanlığı ve Çırağan Palace Kempinski desteği ile oluşturulan Çölgülü projesinin tanıtımı, 11 Nisan 2008 Cuma günü düzenlenen basın toplantısı ile gerçekleştirildi. İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Uluslararası Lions 118E Federasyonu Genel Yönetmeni Fuat Topdemir ve Genel Yönetmen Vekili Nilgün Erdem Niord, İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Vekili Sadettin Pircioğlu"nun konuşmacı olarak katıldığı basın toplantısı; Psikiyatrist Prof. Dr. Bengi Semerci, Türkiye"nin önde gelen sanatçıları, Garo Mafyan, Funda Arar ve Neco ile Fenerbahçeli eski futbolcu Rıdvan Dilmen"in katılımı ile düzenlendi.

Zihinsel engellilerin eğitim aldıkları takdirde yapabilecekleri ve gelebilecekleri noktanın gösterilmesini amaçladıklarını belirten İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın; " Zihinsel engelliler eğitildiklerinde engel tanımıyorlar. Ülkemizin bu en önemli sorunlarından birine katma değer ve yeni bir bakış açısı getirme, ulusal bir model oluşturmayı amaçladığımız Çölgülü projesi ile çocuk gelişimi konusuna üniversite olarak destek veriyoruz. Desteğimizi, üniversitemizin kapısını zihinsel engelli öğrencilerin ailelerine eğitim vermek için açarak daha da güçlendiriyoruz" dedi.

Esen İbak Eğitim Uygulama ve İş Eğitim Merkezi"nde eğitim gören 8 - 15 yaş aralığındaki zihinsel engelli öğrenciler tarafından yapılan elişi çalışamları kartpostallara dönüştürülüyor. Lions International tarafından satışa sunulacak kartpostallar ile Esen İbak Eğitim Uygulama ve İş Eğitim Merkezi"nde kurulacak kafetarya ünitesinden elde edilecek gelir ile öğrencilere iş eğitimi ve istihdam yaratılacak. Çocuk ve gençlerin istihdam sorunlarına katkıda bulunarak pilot öneriler getirmeyi amaçlayan proje, eğitimleri sonrası istihdamlarını planlamak, bu alanda yurtdışı örneklerini baz alarak Türkiye'nin gereksinimlerine uygun örneklerin geliştirilmesini hedefleniyor.

Aileler ve eğitimciler de eğitilecek

Kartpostalların öğrencilerin eğitimi için sadece bir sembol olarak kullanılacağı proje, ailelerin de eğitimini kapsıyor. İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından gerçekleştirilecek Sertifika Programları ile ailelerin ve eğitimcilerin de eğitimi sağlanacak. Sertifika programları kapsamında Dil ve Konuşma Bozukluğu sertifika programı ile; katılımlı sertifika programları olan Evde çocuk bakım elemanı yetiştirme, Ailelerin engelli çocuklarla yaşamaları, karşılaştıkları sorunlar yapılması gerekenler, Engellilerin sosyal yaşamda karşılaştıkları zorluklar, Özel eğitimde otistik çocuklara uygulanan eğitim yöntemleri, Özürlülük bilinci konuları alanında uzman öğretim üyeleri tarafından veriliyor.

Çölgülü hakkında

Çöldeki yağan yağmur esnasında düşen yıldırımın etkisiyle kumların erimesi ve birbirlerine kaynaşmasıdır. Yıldırımın sahip olduğu yüksek enerji sonucunda güle benzeyen bir şekil oluşmuştur. Bu şekle Çölgülü adı verilmiştir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları