25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çocuklara Yabancı Dil Öğretiminde İpuçları
04 Temmuz 2012 Çarşamba 13:05

Çocuklara Yabancı Dil Öğretiminde İpuçları

FMV Işık Okulları Erenköy Kampüsü'nde yaz döneminde başlayan British Side Yaz Okulu'nda çocuklara eğlenceli bir yaklaşımla, eğitmenlerinin tamamı yabancı olan ve sınıflarda sadece İngilizce konuşulan bir ortam sunuluyor.

FMV Işık Okulları & British Side Yaz Okulu, ana dili İngilizce olan eğitmenler eşliğinde çocuklarının hem İngilizcelerini geliştirmesini hem de spor ve eğitim aktiviteleriyle eğlenmesini isteyen veliler için bulunmaz bir fırsat sunuyor. 

Çocuklara yabancı dil öğretimi konusunda ipuçları veren FMV Işık Okulları Öğretmen Eğitmeni Sibel Sagner, çocuk beyninin çok hızlı gelişen yapısı göz önünde bulundurulduğunda yabancı dil eğitiminin çok küçük yaşlarda başlaması gerektiğine dikkat çekiyor.  ‘’Yaş ne kadar küçük olursa, öğrenmekte olduğumuz dili yanlış yapma korkusu olmadan ve her yönüyle inceleme fırsatını o kadar kolay buluruz. Yabancı dil öğrenimi sırasında en önemli unsurlardan biri risk alabilme yetisidir. Ne kadar çok risk alıp, dili o denli coşku ve istekle kullanabilirsek, öğrenme süreci o denli hız kazanır. Bu da en doğal şekliyle çocukluk döneminde gerçekleşir' diyen Sagner, her çocuğun dili kendi anlamlandırdığı gibi öğrenmeye çalıştığını belirterek, dil ile kurulan bağlamlar ile konular ve kelimeler arasındaki ilişkilendirmenin önemli bir rol oynadığını söylüyor.

Dil öğretiminde en iyi yöntemin öğrencinin hangi noktada olduğunu belirlemek, öğrenme tarzını saptamak ve olabildiğince aktif bir şekilde sürece onu dahil etmek olduğunu belirten Sibel Sagner, “Yabancı dil öğretim sürecinde amaç çocuğun var olan yetilerini görünür kılmaktır. Dil öğretimi de bundan farklı değildir. Kişi ne bildiğini ve ne öğrenmesi gerektiğini ne kadar iyi bilirse, uygulanacak yaklaşım o kadar hızlı bir şekilde sonuç verecektir” diyor.

Sagner, yabancı dil öğretiminde, yabancı öğretmenlerle çalışmanın avantajları konusunda ise ‘’Dil, bir kültürü temsil eder ve bu bağlamda farklı kültürlerden gelen kişilerin bir araya gelip bir tek dil aracılığı ile iletişime geçmesi gerçekten hayatlarına sihirli bir dokunuşu temsil etmekte. Böyle bir sistem hem dilin günlük ve doğal ortamda kullanılmasını sağlayacak hem de öğrenmeye karşı olumlu bir sürecin başlangıcı olacaktır’’ diyor.

Spor ve aktiviteler eşliğinde İngilizce
FMV Işık Okulları & British Side Yaz Okulu programı kapsamında hafta içi her gün sabahtan öğle yemeğine kadar İngilizce sınıf eğitimi ve öğleden sonra İngilizce spor ve sınıf dışı aktiviteler yer alıyor. İngilizce sınıf içi eğitiminde her hafta bir kitap çalışması, basketbol, yüzme, masa tenisi, aşçılık, sanatsal faaliyetler ve dans gibi aktiviteler ana dili İngilizce olan eğitmenler tarafından gerçekleştiriliyor.

Öğretim kadrosuyla dikkat çeken FMV Işık Okulları & British Side Yaz Okulu tamamı uluslararası geçerliliği olan CELTA (Cambridge University, Certificate in English Language Teaching to Adults) sertifikasına ve asgari 3 yıl eğitmenlik tecrübesine sahip, anadili İngilizce olan kişilerden seçiliyor.

Erenköy Işık Okulları'nda 25 Haziran’da başlayan Yaz Okulu, Temmuz ve Ağustos aylarında her biri dört haftalık programlar şeklinde gerçekleştiriliyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları