25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CMC, 2007yi Yüzde 60 Büyümeyle Kapattı
22 Ocak 2008 Salı 10:37

CMC, 2007'yi Yüzde 60 Büyümeyle Kapattı

CMC, sektör ortalamasının üzerinde bir büyüme hızı ile 2007 yılını ciro bazında yüzde 60 büyümeyle kapattı.

Çağrı merkezi sektörünün öncü ismi CMC (Customer Management Center) büyümesini 2007 yılında da sürdürdü. 2006 yılında ciro bazında yüzde 70 oranında büyüyen CMC, benzer bir performansı 2007 yılında sergiledi. 2007’yi yüzde 60 büyümeyle kapatan CMC’nin çalışan sayısı da 1.000 barajını aştı. Farklı sektörlerden 40’ı aşkın kurumsal firmaya hizmet veren CMC, 2008 yılı içerisinde sektördeki istikrarlı büyümesini sürdürmeyi ve çalışan sayısını yüzde 25 oranında artırmayı hedefliyor. Yurtdışından çeşitli firmalara da çağrı merkezi hizmeti sunan CMC, böylece ülke ekonomisine katkı yapmasının yanı sıra istihdam anlamında da önemli bir değer yaratıyor.

Çağrı merkezini en çok arayan ilimiz İstanbul

CMC’nin karşıladığı çağrı sayısı ise 2007 yılında yüzde 34 artışla 21 milyon adete ulaştı. Dakika olarak bakıldığında ise CMC çağrı merkezinin toplamda 51 milyon dakikalık hizmet sunduğu ortaya çıkıyor. CMC’nin 2007 içerisinde karşıladığı çağrıların yüzde 48’i İstanbul, yüzde 37’si Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerden, yüzde 15’i ise diğer şehirlerden gelen aramalardan oluşuyor. Yurtdışındaki müşterilerine de hizmet veren CMC çağrı merkezi, 2007 yılı içerisinde yabancı ülkelerden gelen toplam 700 bin dakikalık çağrı karşılamış bulunuyor ve bu rakam bir önceki yıla oranla yüzde %80 artış göstermesiyle dikkat çekiyor.

CMC Genel Müdürü Başak Soykan: “İstihdam sorununun çözümü çağrı merkezlerinde.”

Çağrı merkezi sektörünün her yıl yüzde 20 - 25 gibi bir ortalamayla büyüdüğüne dikkat çeken CMC Genel Müdürü Başak Soykan, bu alandaki istihdam rakamının ise 27.000’e ulaştığını belirtiyor. Soykan, Türkiye’nin istihdam sorununun çözümünde çağrı merkezi sektörünün önemli bir rol oynayacağına inandığının da altını çiziyor: “Biz CMC olarak her zaman sektörün çok üstünde büyüme rakamlarına ulaşıyoruz. Başarımız, Çağrı Merkezi sektörüne yön veren çalışmalar gerçekleştirdiğimizin ve hep doğru adımlar attığımızın bir göstergesidir. Doğru adımlar atıldığı takdirde çağrı merkezi sektörünün giderek daha da büyüyeceğine inanıyoruz. Özellikle istihdam potansiyeli dikkate alındığında, sektöre mümkün olduğunca destek verilmesinin önemi de karşımıza net bir şekilde çıkıyor. Bir diğer ifadeyle, ülkemizin istihdam sorununun çözümünde çağrı merkezleri son derece aktif bir rol üstlenebilirler. Devletin istihdam yaratmak amacıyla farklı illerde çağrı merkezi kurulumunu desteklemesiyle birlikte, çağrı merkezi sektöründe çalışan sayısının önemli artış göstereceğini düşünüyorum. İçinde bulduğumuz yılda bu anlamda önemli gelişmelerin gerçekleşmesini bekliyoruz. 2008’de kamuda çağrı merkezi projelerinin hızla hayata geçirilmesi ve bu konuda farklı açılımlara gidilmesi de sektöre önemli bir hareketlilik getirecektir.”

CMC Genel Müdürü Başak Soykan, şirket olarak 2007 yılında ulaştıkları nokta ve 2008 hedeflerine ilişkin olarak ise şu bilgileri veriyor: “CMC olarak her zaman için kusursuz hizmet sunma hedefiyle hareket ediyoruz. Son birkaç yıldır sürdürdüğümüz hızlı büyüme ivmemiz de başarımızı ortaya koyuyor. Kurum olarak tüm dünyada kabul gören en yüksek standartlarda hizmet veriyoruz. İstanbul Call Center Awards 2007’de En İyi Dış Kaynak Hizmet Sağlayıcısı ödülünü kazanarak sektördeki başarılarımıza bir yenisini daha ekledik. Bu yıl da benzer bir başarı sergileyeceğimize inanıyorum. Hedefimiz müşteri sayımızı artırırken, kadromuzu da genişleterek hem sektöre, hem de ülke ekonomisine maksimum seviyede katkıda bulunmak.”

CMC’nin hizmet verdiği konular arasında 7 gün 24 saat kesintisiz çağrı merkezi, tele-satış ve tele pazarlama, müşteri hizmetleri/satış sonrası destek, bankacılık hizmetleri, back-office hizmetleri kampanya yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), telefon anketi hizmetleri (CATI), self service hizmetler (sesli yanıt-IVR, ses tanıma-speech recognition) olarak sıralayabiliriz. Dış kaynak kullanımı yoluyla bu konularda CMC’den hizmet alan yerli ve yabancı firmalar, iş süreçlerini daha verimli planlayarak önemli oranda maliyet avantajı elde edebiliyorlar. CMC her sektörden ve her büyüklükten kurumsal firmaya hizmet vererek, müşteri ilişkilerinin en etkin şekilde yönetilebilmesine olanak sağlıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları