25 Temmuz 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ciscodan Ev Ağı Çözümleri
20 Aralık 2011 Salı 22:29

Cisco'dan Ev Ağı Çözümleri

Yenilikçi tasarımları ve kolay kurulumları ile öne çıkan Linksys E ve X serisi ürünler ile ev kullanıcılarının farklı ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor.

Veri ağları alanında dünya lideri olan Cisco, ev ağ çözümleri alanındaki güçlü konumunu yeni Linksys ürünleri ile sürdürüyor. Yenilikçi tasarımları ve kolay kurulumları ile öne çıkan Linksys E ve X serisi ürünler ile ev kullanıcılarının farklı ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor. İnternette video tüketiminde patlama yaşanan ve akıllı telefon, tablet ya da oyun konsolu gibi kablosuz çalışan ürünlerin satışının giderek arttığı günümüzde, tüketiciler evlerinde kullandıkları kablosuz ağlardan daha iyi performans, güvenilirlik ve kullanım kolaylığı bekliyor. Türkiye’de de evlerde giderek yayınlaşan internet kullanımı, birden fazla bilgisayar ve mobil cihazı birbirine ve ev ağına bağlanarak evin her köşesinden erişim sağlama ihtiyacını artırıyor.

Linksys’in yeni ürünleri, evdeki internet bağlantısını her seviyeden kullanıcı için kolayca ulaşılabilir hale getiriyor. Tamamen yenilenen Linksys E serisi kablosuz router ailesi ile hız, genişletilmiş alan ve kullanım kolaylığına yeni standartlar getiriliyor. Yeni seri, görselliği gelişmiş işlevsellikle birleştiren endüstriyel tasarıma sahip. Linksys E4200, kısa süre önce tasarım, inovasyon ve kalite kriterlerinin değerlendirildiği prestijli 2011 Red Dot tasarım ödülünün de sahibi oldu.

Beş router’dan oluşan yeni seri, günümüz internet kullanıcılarının ihtiyaç duyduğu geniş kapasiteyi sağlıyor. 450 Mbps’ye kadar hız sunan serinin başlıca özellikleri arasında, daha geniş kapsama alanı sağlayan 3x3 uzamsal stream konfigürasyonu, daha uzun mesafelerde sinyal gücünü koruyan ve ölü noktaları azaltan harici güç yükselticiler ve USB üzerinden yazıcı, depolama aygıtı ve diğer cihazları ağa bağlayan sanal USB teknolojisi yer alıyor. E serisindeki bazı modellerde kullanılan bir diğer yeni özellikse native IPv6 ve 6rd desteği.
Cisco, evlerinde yetersiz sinyalden veya ölü noktalardan şikayet eden tüketiciler için de Linksys Wireless-N Alan Genişleticisi’ni (Linksys Wireless-N Range Extender) sunuyor. Bu alan artırıcı, mevcut kablosuz ağ sinyalini alıp ev içinde tekrarlayarak sinyali “artıracak” şekilde tasarlandı. Alan Genişletici aynı zamanda kablosuz bir köprü görevi de görüyor ve kablolu yazıcı, internet erişimli TV veya oyun konsolu gibi cihazları, entegre Ethernet portu aracılığıyla kablosuz ağa bağlıyor. Endüstri araştırma grubu IDC’ye göre, 2010’da Batı Avrupa’daki kablosuz ev ağlarının sadece yüzde 16’sında Wireless-N teknolojisi kullanılıyordu. Önümüzdeki beş yıl içinde, tabletler, akıllı telefonlar ve ideal performans için en gelişmiş kablosuz teknolojiye gereksinim duyan internet erişimli TV’ler gibi kablosuz bağlantılı cihazların artmasıyla birlikte Wireless-N teknolojisine geçişin de neredeyse iki katı hıza ulaşması bekleniyor.

Ev kullanıcılarının hayatını kolaylaştıran ürünler

Cisco, ev kullanımına yönelik hem DSL hem de kablolu genişbant bağlantılarla çalışabilen Linksys X serisini de piyasaya sunuyor. Yeni Linksys X serisi, dizüstü bilgisayar, tablet, akıllı telefon, oyun konsolu ve internet bağlantılı televizyonlar gibi evde kullanılan tüm kablosuz cihazlarda güvenilir kablosuz erişim sunuyor. Linksys X serisi, sabit genişbant bağlantılarıyla kablosuz erişim sağlamak ya da wireless-N teknolojisine geçmek isteyen tüketiciler için ideal bir çözüm olarak dikkat çekiyor. Böylece tüketiciler, evlerini taşırken veya servis sağlayıcılarını değiştirirken kablolu ve DSL bağlantı değişimlerinde sorun yaşamadan geçiş yapabiliyor.

Linksys X serisi ürünler, kullanıcıların kablosuz ev ağlarını sadece birkaç kolay adımda kurmasını sağlayan Cisco Connect yazılımıyla birlikte sunuluyor. Bu sayede tüketiciler kablosuz ağ ayarlarını bireysel tercihleri doğrultusunda özelleştirme ve kontrol etme avantajına da sahip oluyor. Cisco Connect, kolay kullanımı ve akılcı arayüzüyle, teknik destek ihtiyacını da yüzde 75 oranında ortadan kaldırmış bulunuyor.

Kullanıcılar Cisco Connect’i aşağıdaki işlemler için kullanabiliyor:

·       Ağa başka cihazlar eklemek

·       Ebeveyn denetimi oluşturmak

·       Konuklar için ayrı bir ağ kullanarak konuklara internet erişimi sağlamak

·       Genişbant Hız Ölçer’le genişbant bağlantı hızlarını ölçmek

·       Otomatik aygıt yazılımlarını ve yazılım güncellemelerini kontrol etmek

Araştırma firması IDC’nin kısa süre önce açıkladığı rapor, 2011’de Batı Avrupa’da kurulu wireless-N ev ağlarının yaklaşık yüzde 27 oranında büyüme ile toplamda 47 milyon kablosuz ev ağına ulaşacağını gösteriyor. Bu yıl Wireless-N cihaz satışları; perakende Wireless-G ve SP kanalların satış toplamını geçecek; bu da Batı Avrupa’nın şu anda wireless-N teknolojisine geçiş sürecinin ortasında olduğunu kanıtlıyor.

Yeni Linksys X serisi ürünlerin öne çıkan özellikleri şöyle:

Linksys X2000 Wireless-N ADSL2+ Modem Router

·        İnternet erişimini paylaştırmak, internette sörf, e-posta işlemleri, kablosuz yazdırma ve DSL ya da kablolu modem bağlantısı için ideal

·        Kablosuz aktarma hızı 300 Mbps’ye ulaşan Wireless-N router.

·        Kablolu cihazlar için hızlı Ethernet portları.

·        Tüketicilerin Windows veya Mac bilgisayarlarında birkaç kolay adımda kablosuz ağ kurulumuna yardımcı olan Cisco Connect yazılımı.

Linksys X3000 Advanced Wireless-N ADSL2+ Modem Router

·        İnternet erişimini paylaşmak, internette sörf, e-posta işlemleri, kablosuz yazdırma ve DSL ya da kablolu modeme bağlantı için ideal

·            Depolama cihazlarını ağ üzerine bağlamak ve paylaşmak için StorageLink USB port.

·        Kablolu cihazları bağlamak ve dosya transferi yapmak ya da yüksek veri hızında medya yayını almak için Gigabit Ethernet portları.

·        Kablosuz aktarma hızı 300 Mbps’ye ulaşan Wireless-N router.

·        Windows veya Mac işletim sistemlerinde birkaç kolay adımda kablosuz ağ kurulumuna yardımcı olan Cisco Connect yazılımı.

Cisco Türkiye Linksys Yöneticisi Levent Kaymaz, yeni X serisi ile ilgili olarak, “Tüketicilerin sahip olduğu Wi-Fi uyumlu cihazların sayısı her dakika artıyor. Günümüzde insanların evlerinde 1,1 milyarın üzerinde net erişimli cihaz olduğu tahmin ediliyor. Tüketicilerin TV’ler, Blu-ray oynatıcılar, oyun konsolları ve yayın alıcıların da aralarında bulunduğu pek çok cihazı kablosuz ağlara bağlama gereksiniminin her geçen gün artması, ev kullanımında kablosuz bağlantının ne kadar önemli olduğunu kanıtlıyor. Video klip izlerken, internet üzerinden müzik dinlerken ya da bağlantınızın periyodik olarak kesilmesi veya bu hizmetleri kullanmak istediğiniz yerlerde kablosuz erişimin olmaması pek eğlenceli olmaz” diyor. Kaymaz, yeni nesil ağ ürünleriyle ilgili olarak ise şöyle diyor: “Tüm dünyada 70 milyondan fazla router’ın satıldığı Linksys serisi, tüketicilerin kablosuz alan ve performans anlamında en iyi olduğuna güvendiği ürünlerin yaratılacağı liderlik ve inovasyon dönemini başlatıyor. Yeni E serisi router’larımız, günümüz ev ağı tüketicilerinin gereksinimlerini karşılayacak bir dizi çözüm sunmanın yanı sıra seçkin medya deneyimleri için de ideal.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları