21 Ocak 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cisco, Geleceğin Çalışma Alanını Sunuyor
17 Ocak 2012 Salı 13:52

Cisco, Geleceğin Çalışma Alanını Sunuyor

İşbirliği teknolojilerini bir araya getiren Cisco Jabber ve yeni masaüstü sanallaştırma çözümü ile çalışanlar daha verimli olacak.

Cisco bugün İstanbul’da gerçekleştirdiği yıllık İşbirliği ve Sanallaştırma etkinliği sırasında, masaüstü sanallaştırma sürecini kolaylaştırmak ve sanal çalışma alanına ses ve video eklemek amacıyla tasarlanan BT sistemi Sanallaştırma Deneyimi Altyapısı’nın (VXI) yeni aşamasını açıkladı. Aynı konferansta Cisco; varlık, anlık mesajlaşma (IM), ses ve video, sesli mesajlaşma, masaüstü paylaşımı ve konferans işlemlerini PC, Mac, tablet ve akıllı telefonlarda tek bir deneyim olarak birleştiren Cisco Jabber uygulamasını da sundu. Cisco Jabber, çalışanların, her gün kullandıkları web uygulamaları üzerinden doğrudan ve kolayca iletişim kurmasını sağlıyor.

Cisco Türkiye İşbirliği Çözümleri Müdürü Vedat Tüfekçi, “Çalışma şeklimiz hızla değişiyor. Günümüzde ofis çalışanlarının sadece yanlarındaki iş arkadaşlarıyla değil, müşteriler, tedarikçiler ve ortaklardan oluşan bir toplulukla iletişim kurması ve işbirliği yapması gerekiyor. Bu kişiler birbirlerine ve önemli verilere her zaman, her yerden ve herhangi bir cihaz üzerinden erişme ihtiyacı duyuyor. Bugünkü konferansımıza hazırlanırken, amacımız Türkiye’deki müşterilerimize yeni nesil bir çalışma alanının nasıl olduğunu göstermekti” diyor.

“PC çağını geride bırakırken çalışma alanımız hem masalarımızda duran cihazlar hem de kullandığımız uygulamalar anlamında farklı bir görünüme bürünecek. Bunun en güzel örneği Cisco Jabber. Bu ürün sayesinde kullanıcılar, ister ofisten ister dışarıdan anlık mesajlaşma yerine ses, video ve masaüstü paylaşım etkileşimine kolay ve kusursuz şekilde geçebilecek. Cisco Jabber ve Cisco Sanallaştırma Deneyimi Altyapısı (VXI) gibi yenilikçi çözümler, ofis ortamını tamamen değiştiriyor ve çalışma alanında verimliliği artırmaya yardımcı oluyor)” diye ekliyor Tüfekçi.

Masaüstü sanallaştırma trendine hitap eden Cisco VXI, yeni nesil çalışma alanları oluşturmak için zengin medya ve video işbirliği becerileri sağlayarak kurumların masaüstü sanallaştırma uygulamasıyla sunulan finansal, veri güvenliği ve çalışma alanı esnekliği avantajlarından faydalanmalarına yardımcı oluyor. Aynı zamanda Cisco VXI, her bir sunucuda barındırılabilecek sanal masaüstü sayısını belirgin oranda artırarak masaüstü sanallaştırma çözümlerinin toplam sahip olma maliyetini de azaltıyor. Cisco VXI, hem Cisco’nun ağ tabanlı mimarilerinde yer alan –İşbirliğinden Sınırsız Ağlara ve Veri Merkezi’ne kadar- hem de ortaklarına ait ürün ve teknolojileri entegre eden açık ve doğrulanmış bir sanal çalışma alanı çözümüdür.

Analist tahminlerine göre, masaüstü sanallaştırma kullanıcı başına düşen PC destek maliyetini yüzde 51 oranında azaltabilir ki bu da PC bağlantılı BT harcamalarının yüzde 67’sine denk geliyor. Sanal masaüstü uygulamaları aynı zamanda bilgileri fiziksel cihazlar yerine veri merkezlerinde tutarak kurumsal fikri mülkiyetin güvenliğini korumaya da yardımcı oluyor. Son kullanıcılar ayrıca kendi sanal masaüstlerine erişmek için kullanacakları cihazı kendileri seçme avantajından da faydalanıyor. Bu faydaları, zengin medya ve video uygulamalarının sağladığı verimlilik ve iş çabukluğuyla birleştirdiğimizde son kullanıcıya ve işletmeye sağlanan değer daha da artıyor.

Tümleşik İletişim sistemleri konusundaki uzmanlığından faydalanan Cisco, sanal masaüstü ortamlarında yüksek kaliteli ses ve video sağlayan uç birimleri açıkladı. Bu, sanal masaüstü ortamında işbirliğini yeniden tanımlayabilecek bir gelişme ve açıklama tam da masaüstü sanallaştırmanın kurumlarda yükselişe geçtiği bir dönemde geldi. Dünya çapında barındırılan sanal masaüstü (HVD) pazarının 2014’e kadar 70 milyon birime veya kurumlardaki masaüstü ve dizüstü bilgisayarların yüzde 15’ine ulaşması bekleniyor.Pazardaki bu hızlı büyümeyi daha da hızlandırmak için müşterilerin, kullanıcıların yüksek çözünürlüklü zengin ses ve video deneyimine erişmelerini sağlamaları ve kullanım karmaşıklığını gidererek maliyetleri azaltan bir entegre sistemler yaklaşımı gerekiyor.

Üstün son kullanıcı deneyimi

·        Uç birimler: Cisco VXC 6215

*  Aralarında Cisco VXC 2000 serisinin ve Cisco Cius tabletin de bulunduğu VXI etkinleştirilmiş cihazlar portföyüne eklenen VXC 6215, kusursuz son kullanıcı deneyimi sağlamaya yardımcı olan, eşsiz ses ve video işleme becerileri sunan ve isteğe bağlı olarak donanım yazılımı güncellemesi edinilebilen bir küçük istemci.

*   Pek çok durumda, müşteriler sesli ve görüntülü aramaları veri merkezinde gönderip alma girişiminde bulunmuştur; bu da yüksek miktarda bant genişliği tüketerek bariz gecikme sorunları yaratmış ve son kullanıcıların kötü deneyimler yaşamasına yol açmıştır.

*   Diğer satıcı firmaların aksine Cisco, sanal masaüstü ortamında uçtan uca bağlantıların doğrudan bir cihazdan diğerine olmasını sağlayarak bu sorunların pek çoğunu giderir. Son kullanıcılar birbirlerini olağanüstü netlikte duyup görebilir ve bu da çalışanları daha sık yüz yüze işbirliği yapmaya teşvik ederek üretkenliği artırmaya yardımcı olur.

*   Linux tabanlı platform, Citrix XenDesktop ve VMware View ile birlikte VDI, ses ve video hizmetlerini destekler.  

·        Cisco VXC 4000

*   Cisco yazılım aygıtı Cisco VXC 4000’i piyasaya çıkarıyor.

*   VXC 4000, geleneksel bir PC’yi medya özellikleri olan sanal masaüstü istemcisine uygun hale getirmeye yardımcı oluyor. Bunun sonucunda VXC 4000, kurumsal uygulamalara ve verilere sanal olarak erişim sağlamanın yanı sıra PC üzerinde yerel medya işleme tekniğini kullanarak gerçek zamanlı işbirliği becerilerine mükemmel erişim sağlıyor.

o   Yazılım aygıtı aynı zamanda bilgi teknolojileri (BT) personelinin mevcut PC yatırımlarını maksimum düzeye çıkarmasına da olanak tanıyor.

*  Aygıt, Windows XP veya Windows 7 masaüstlerinde Citrix XenDesktop ve VMware View ile birlikte çalışıyor.

·        Cisco WAAS, Citrix XenDesktop için Optimize Edildi

    Günümüzde, sanal masaüstlerine uzak lokasyonlardan ya da mobil cihazlardan erişildiğinde kullanıcılar zengin multimedya, işbirliği, ses ve video performansı sunan yüksek çözünürlüklü bir deneyim bekliyor. Buna ek olarak, BT yöneticileri bu sanal masaüstlerini ve uygulamaları, mümkün olan en düşük bant genişliğiyle şubelere ve mobil kullanıcılara da sağlamak istiyor.

    Cisco, sanal masaüstlerinin ve uygulamaların geniş alan ağı (WAN) üzerindeki performansını daha da artırmak için Citrix XenDesktop ve HDX teknolojisi için optimize edilen WAAS ürününü sunuyor. Böylece:
    
    Sanal masaüstü ve uygulamaları uzaktaki cihazlara yüzde 70’e kadar daha hızlı sunar: Cisco WAAS, müşterilerin PC, Mac, dizüstü bilgisayar, küçük istemci, akıllı telefon ve tabletler gibi uzak cihazlardan erişim sağlandığında Citrix XenDesktop’un performansını artırmak için geniş alan ağlarını optimize etmelerini sağlar.

    Geniş alan ağı kullanımını optimize ederken iki katı sayıda sanal masaüstü kullanıcısını destekler: Ağı XenDesktop için optimize derek, iki katı sayıda sanal masaüstüne uzaktan erişilebilir; bu da sanal masaüstü kullanıcısı başına gereken bant genişliğini yüzde 60’a kadar azaltarak ağ maliyetlerini düşürmeye yardımcı olur.       

    Basitleştirilmiş yönetimle masaüstü sanallaştırma dağıtımlarını hızlandırır: Piyasaya sunulurken bir Citrix Ready çözümü olarak birlikte test edilip onaylanacak, desteklenecek ve doğrulanacak olan Cisco WAAS, Citrix HDX teknolojisiyle otomatik olarak birlikte çalışabilecek ve buna Bağımsız Bilgisayar Mimarisi (ICA Independent Computing Architecture) protokolü de dahil olacak. Aynı zamanda Cisco WAAS Citrix XenDesktop, şifreleme, sıkıştırma ve ağ yönetimi özellikleriyle kusursuz olarak çalışacak şekilde doğrulanacak.

BT’ye faydaları

·        Güvenlik Sağlama
* “Ofise kendi bilgisayarını getir” fenomeni, ağ üzerinde kullanıcı başına düşen cihaz sayısını yükseltiyor; bu durum, güvenlik risklerini de artırabilir. BT çalışanları sanal ortamlarda bu cihazların güvenliğini artırmakta zorlanıyor.

*   Cisco Identity Services Engine (ISE) fiziksel masaüstü bilgisayarlarda ağa ne tür cihazların erişim sağladığını, bu cihazların hangi bilgileri elde edebileceğini ve örneğin bir şirketin güvenlik duvarı dahilinde mi ya da kamusal alanda mı olduklarını görür. Cisco şu anda ISE’yi sanallaştırılmış ortamları da destekleyecek şekilde sunuyor.

*  ISE’nin sanal masaüstlerine genişletilmesiyle, çalışanlar bireysel ihtiyaçlarını karşılayacak cihazlar kullanabilirken BT çalışanları da sanal masaüstlerinden verilere erişimden kaynaklanabilecek
riskleri azaltabilir.

·      Veri Merkezi Altyapısı

o  BT müdürlerinin karşılaştığı bir diğer zorluk da giderek artan sayıda sanal masaüstünü barındırabilecek bir veri merkezi altyapısının kolay, ölçeklenebilir, güvenli şekilde ve düşük toplam sahip olma maliyetiyle desteklenmesi.

*  Kısa süre önce Cisco Tümleşik İletişim Sistemi (Cisco UCS-Unified Computing System) platformuna getirilen inovasyonlarla Cisco, sanal masaüstü ölçeklenebilirliğini ve performansını artırmaya devam ediyor. Bu yenilikler arasında yapı kapasitesini iki katına çıkarmak, sunucunun bant genişliğini dört katına çıkarmak, gecikme süresini yüzde 40 azaltmak ve tek bir UCS yönetim etki alanında desteklenen sanal masaüstü sayısını yüzde 500’ün üzerinde artırmak gibi gelişmeler yer alıyor.

*  Geçtiğimiz yıl yüzlerce müşteri Citrix XenDesktop ve VMware View dağıtımlarını Cisco Veri Merkezi çözümleri portföyüne dayanarak gerçekleştirdi.

Güvenli Kurulum

·      Cisco Validated Designs (CVDs)

o  Pek çok BT yöneticisi sanal çalışma alanı çözümlerini tasarlamak ve geniş ölçekli kurulumlarını hızlandırmak için yenilikçi yöntemler arıyor.

*  Cisco, bu gereksinimi Cisco Validated Designs ürünüyle karşılıyor. Çalışma alanı çözümlerinin uçtan uca nasıl tasarlanabileceğini gösteren bir plan sunan CVD’ler üretici firma çözümleriyle birlikte çalışacak şekilde test edildi.

*  CVD’ler Citrix XenDesktop 5.5 ve VMware View 5’in yanı sıra geniş bir ekosisteme de yayılıyor.

·        Uçtan Uca Hizmetler

*   Cisco ve ortakları, herhangi bir sorun çıktığında birden çok üreticiyle irtibat kurma zorluğunu gidermek için tasarlanan hizmetler sunuyor ve masaüstü sanallaştırma kullanan son kullanıcıların uygulama performansını ideal hale getirmek için kurulum sonrası destek sağlıyor.

*   VXI için Cisco Allied Services, müşterilere, Cisco’ya ve üçüncü şahıs ortaklara ait tüm ürünlerin dahil olduğu VXI çözüm setinin teknik desteği konusunda irtibat kurulacak tek isim olarak Cisco’nun yer aldığı bir servis anlaşması sunuyor. Bu hizmet, Cisco VDI ve VXI Validated Designs ürünlerinin bir parçası olan üçüncü şahıs ürünleriyle ilgili arıza tespiti ve sorunun giderilmesi konusunda eğitimli Cisco uzmanlarına erişim sağlıyor.

* VXI Servisi için Cisco Optimizasyonu, müşterilerin VXI altyapıları üzerinde çalışan uygulamaların performansını maksimum düzeye çıkarmalarına yardımcı oluyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları