24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çıraklık Eğitiminde Yeni Hedefler
09 Ağustos 2008 Cumartesi 12:11

Çıraklık Eğitiminde Yeni Hedefler

MEB, ilköğretimi bitirememiş gençlerin meslek sahibi olabilmeleri amacıyla açık ilköğretim okullarında okuyarak mesleki eğitim almasına şans tanıyacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, ilköğretimi bitirememiş gençlerin meslek sahibi olabilmeleri amacıyla açık ilköğretim okullarında okuyarak mesleki eğitim almasına şans tanıyacak.

Mesleki ve Teknik Eğitim Eylem Planı (2008-2012) oluşturuldu. Plana göre, ilköğretim okullarını bitiremeyen gençler için de mesleki eğitim şansı gelecek. Yaşı itibariyle zorunlu öğretim çağının dışında kalan gençlerden 2841 sayılı kanun uyarınca 2. kademe okuma yazma belgesine sahip olanların açık ilköğretim okullarına kayıt yaptırmak şartıyla çıraklık eğitimine başlamasına izin verilecek. Bu gençler, açık ilköğretim okulunu bitirmesi halinde kalfalık belgesi alabilecekler.

Meslek Lisesi Öğrencisi Sigortalanacak

Mesleki ve teknik okul öğrencilerini atölye çalışmaları sırasında iş kazalarına uğraması nedeniyle 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda da değişikliğe gidiliyor. Mesleki ve teknik okul öğrencileri, 10. sınıftan itibaren okuldaki atölye ve laboratuar eğitim süresince iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanacak. Ayrıca 3308 sayılı konunda değişik yapılarak 2-4 yıl olan çıraklık eğitiminin alt limiti 1 yıl olacak.

Mesleki ve teknik eğitim okullarının bulunduğu bölgenin sektör yapısına ihtisas eğitimi vermesi, ayrıca mesleki ve teknik okullardan alınan belge ve sertifikaların uluslararası geçerliliğinin sağlanması planlanıyor.

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları