04 Aralık 2020 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CIO’lar Big Data’yı Tartıştı
20 Temmuz 2012 Cuma 11:40

CIO’lar Big Data’yı Tartıştı

Türk ekonomisine yön veren 3 dev firmanın CIO’su, Oracle’ın ev sahipliğinde Big Data’yı tartışmak için etkinlikte yer aldı.

Big Data yani Büyük Veri trendine yön veren Oracle, Oracle Türkiye Genel Müdürü Filiz Doğan’ın ev sahipliğinde öncü firmaların CIO’ları ile bir araya geldi. Türkiye’nin öncü IT yayınlarından basın mensuplarının da katıldığı Oracle CIO Breakfast’ta Big Data tüm detayları ile masaya yatırıldı.

Etkinlik, Oracle Satış Danışmanlığı Direktörü Sedat Zencirci’nin Big Data sunumu ile başladı.  Sunumda Big Data trendini oluşturan 4 ana etken olduğuna değinen Zencirci, bunları; verinin çok fazla olması, hızlı çoğalması, çok çeşitli olması ve değerli bilgiye dönüştürülebilmesi şeklinde sıraladı (4V- Volume, Velocity, Variety, Value).

Son 3 yıl içerisinde iş dünyasında çok büyük bir artış gösteren yapılandırılmamış dağınık veriler, Big Data ile değerlendirilebilir hale gelecek. Zencirci, Oracle tarafından yaptırılan geniş bir araştırmanın, iş dünyasının yapılandırılmamış verilerin önemli olduğunu ortaya çıkardığına değindi. İş dünyasına yöneltilen “Büyük veri işiniz için ne kadar önemli?” sorusuna verilen cevaplar ise şu şekilde; çok önemli (%39), bir şekilde önemli (%30), aşırı önemli (%18), bugün için önemli değil (%8) ve bilmiyor/emin değilim (%6).

Türk ekonomisine yön veren 3 dev firmanın CIO’su, Oracle’ın ev sahipliğinde “Big Data”yı tartışmak için etkinlikte yer aldı. Her biri veriden değer yaratma konusunda uzman ve kendini kanıtlamış olan Yıldız Grup CIO’su Yekta Caymaz, Koç Holding CIO’su Alper Göğüş, Turkcell CIO’su İlker Kuruöz ve LinkPlus Genel Müdürü Erdinç Başlık Big Data’ya yönelik bakış açılarını ve fikirlerini beyan ettiler.

Her bir CIO, hızla akan ve artan Big Data’nın içerisinden kendilerine yeni değerler katabilecek verileri alıp, bunlardan bilgi yaratmanın önemini vurguladılar. Artık veri kaynaklarının çok daha fazla olduğuna değinen CIO’lar, verinin hızla artış gösterdiği bu dönemde, kaliteli veri kavramının da öne çıktığının altını çizdiler. Veri üreten mecraların artışı, çöp verinin de artışı anlamına geldiğinden, bunlar arasından kaliteli veriyi bulmanın çok önemli bir süreç halini aldığını vurguladılar.

Oracle Türkiye Genel Müdürü Filiz Doğan: “Dijital dünyada yaşanan veri patlaması, analiz edilebilecek ve değer yaratılabilecek yepyeni veri kaynakları ortaya çıkardı. Bu, kurumların süreçlerinde, ürün ve hizmetlerinde nokta atışı kararlar ve hamleler yapabilmeleri için kullanabilecekleri çok daha fazla veri anlamına geliyor. Veriyi iyi kullanarak, ondan değer yaratarak rakiplerine karşı rekabet avantajı sağlamak isteyen bilinçli kurumlar, şimdi de veri dünyasının arka sokaklarına iniyor; yeni hedef yapılandırılmamış yani dağınık halde bulunan veri. Oracle, iş ortaklarına tam da bu noktada yardım eli uzatıyor. Veriyi toplamak, organize ve analiz etmek için birçok ürün ve çözüm sunan Oracle, kurumları günümüz rekabet şartlarında bir adım öne taşıyor” dedi.

Tüm katılımcıların etraflıca bir şekilde deneyim ve değerli görüşlerini paylaştığı etkinlik, sektörün farklı gündem konuların ele alınacağı toplantılarla dönemsel olarak düzenlenmeye devam edecek.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları