18 Ocak 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çiftçi Konfederasyonu Kapatıldı
08 Mart 2009 Pazar 16:21

Çiftçi Konfederasyonu Kapatıldı

Çiftçilerin kurdukları sendikaların üst örgütlenmesi Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu 5 Mart'ta Ankara 8. İş Mahkemesi'nin kararıyla kapatıldı.

Çiftçilerin kurdukları sendikaların üst örgütlenmesi Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu (Çiftçi-Sen) Ankara 8. İş Mahkemesi"nin kararıyla kapatıldı. Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu, bununla ilgili temyize gideceklerini ifade ederek, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Avrupa Parlamentosu ve Uluslararası Sendika Konfederasyonu (International Trade Union Confederation - ITUC) nezdinde girişimlerde bulunacaklarını ifade etti.

Çiftçi-Sen Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, çiftçi sendikalarını ve konfederasyonunu açarak tarihsel sorumluluklarını yerine getirdiklerini ancak Meclis"in gerekli iç hukuk düzenlemesini yapmayarak sorumluluktan kaçtığı belirtilerek, şöyle devam edildi:

"AKP hükümeti uyguladığı tarım politikalarıyla zor duruma düşürdüğü çiftçileri azarlayarak, hakaret ederek ve örgütlenmelerini engelleyerek tarihte yerini almakta ısrarlı. Çiftçiler "Usulüne göre yürürlüğe konulmuş milletlerarası anlaşmalar kanun hükmündedir" diyen Anayasa"nın 90. maddesinin ve sendikalar yasasındaki "işçi, işveren ve çalışanlar…" ibaresindeki çalışanlar kelimesinin açık olarak tanıdığı hakka dayanarak, yasalara uygun olarak sendikalarını kurmuşlardır.

Hükümetler ise imzalanan uluslararası anlaşmalara uygun iç hukuk düzenlemelerini yapmayarak, Anayasa"nın 90. maddesi ile kazanılmış hakları engellemektedir. Sendikalar Yasası"nda iç hukuk düzenlemesinin yapılmaması Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu"nun kapatılmasının gerekçesi olmuştur. Çiftçilerin örgütlenme hakkı engellenerek 20 milyon çiftçi yok sayılmıştır."

"Meclis ve Hükümet Görevlerini Yerine Getirmeli"

Meclis ve hükümeti görevlerini yerine getirmeye davet edilen açıklamada, Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu olarak meşru mücadeleyle birlikte hukuksal mücadelelerini de sürdürecekleri kaydedildi. Hukuksal sürecin devam ettiğinin altı çizilen açıklamada, konfederasyonun temyiz hakkını kullanacağı kaydedildi.
Açıklamada, "Çiftçilerin örgütlenmesini engellemeye yönelik bu uygulamalarla ilgili olarak, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Avrupa Parlamentosu ve Uluslararası Sendika Konfederasyonu (International Trade Union Confederation - ITUC) nezdinde girişimlerde bulunacağımızdan da kimsenin şüphesi olmamalıdır" denildi. (ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları