29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CEOlar Yeni Normalde Rekabeti Tartıştı
28 Nisan 2011 Perşembe 11:08

CEO'lar Yeni Normalde Rekabeti Tartıştı

Vodafone'un sponsorluğunda üçüncüsü düzenlenen CEO Clup toplantısında Yeni Normalde Rekabet konusu konuşuldu.

Capital ve Ekonomist dergileri öncülüğünde, Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda ve IBM Türk etkinlik sponsorluğunda düzenlenen CEO Club toplantısı Yeni Normalde Rekabet konu başlığı altında birçok değerli markanın yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşti. Toplantıya, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ile Capital ve Ekonomist Dergileri Yayın Direktörü M. Rauf Ateş"in ev sahipliği yaparken, IBM Türk Genel Müdürü Michel Charouk"un yanı sıra, Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, Akkök İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Berkman ve THY Genel Müdürü Temel Kotil de konuşmacı olarak katıldı.

Toplantıda, IBM Türk Genel Müdürü Michel Charouk Kaostan Fırsata konulu konuşması ile deneyimlerini paylaştı.

Charouk konuşmasında şunları söyledi:
"Bir kurumun yaşamı boyunca farklılığını değerlendirirken neler, gerçekleştirdiğine, var olduğu dünyayı nasıl değiştirdiğine bakmak gerekir. IBM"in 100 yıllık geçmişi kendi içinde bir tutarlılık ve bununla birlikte geleceğe yönelik sürekli bir değişimi simgeler. IBM"in başarısı rastlantısal değildir; kurulduğundan bu yana geleceğe dönük vizyonu, stratejileri ve bunları gerçeğe dönüştürebilmesinin bir sonucudur."

Toplantının CEO SUMMIT bölümünde ise Yeni Normalde Rekabet konusu tartışıldı. CEO Club Başkanı Akın Öngör moderatörlüğünde gerçekleşen bölümde söz alan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, 2008 krizinden sonra tüm dünyanın yeni normali nasıl yöneteceğini tartıştığını dile getirerek, "Vodafone olarak biz de bu konuyu tartışmak amacıyla Future Agenda programını oluşturduk. 5 kıtada 50"nin üzerinde çalıştay düzenledik. Birçok kişiden, iş adamı, fikir adamı, sivil toplumu örgütü temsilerinden, katkı sağladık. Bu araştırmaya göre önümüzdeki 10 yılda dünyada 4 tane kesinlikten bahsediliyor. Nüfusun orantısız olarak artacağı, doğal kaynakların kısıtlı hale geleceği, varlıkların merkezinin batıdan doğuya kayacağı ve teknolojinin insanları birbirine bağladığı mobil hayatın bizi beklediği... 2020"ye kadar yeni normali tanımlayan bu 4 madde olacak" şeklinde konuştu.

Yeni dönemde büyüme stratejilerine de değinen Serpil Timuray şunları söyledi:
"Farklılaşma en önemli konuların başında geliyor. Bu anlamda tüketicinin ihtiyaçlarını çok iyi anlayıp onu çok iyi pazarlamak gerekiyor. Farklılaşmada diğer bir konu ise inovasyon. Beraberinde de teknolojiyi iyi algılamak ve ne iş yapıyorsak yapalım teknolojiyi iyi kullanmamız lazım. Bu noktada da değişimi sürekli görmemiz gerekiyor. Değişimin yanı sıra risk yönetimi de önemli bir unsur. Paydaşlarımızla da sürdürülebilirliğimiz devam ettirmemiz lazım. Son olarak mutlaka güveni yaratmamız gerekiyor. Tüketicinin ön plana çıktığı bugünlerde ticari markadan çok güven markası olarak öne çıkmamız gerekiyor."

CEO SUMMIT bölümünde söz alan diğer bir isim THY Genel Müdürü Temel Kotil ise 2008 krizinin THY için bir fırsat olduğunu dile getirerek, "Dinamik olaylarda ister kriz olsun ister büyüme olsun her zaman bir fırsat vardır. 2008 krizi büyük şirketleri çok zorladı. Çünkü büyük şirketler frene basmakta zorlandılar. Biz daha küçük bir şirket olduğumuz için krizde iyi manevra yaptık ve global krizi avantaja çevirdik" diye konuştu.

Markalaşmanın çok önemli olduğunun altını çizen Kotil şu şekilde konuştu:
"Malı satmak istiyorsanız marka olmanız gerekiyor. Marka 1 yılda olunmaz, yıllar yıllar isteyen bir süreç. Markada nerelere geldik. Bugün Afrika"da bir bayan THY logosundan kendine küpe yapıyor. Bu da bu konuda epeyce bir yol aldığımızı gösteriyor. 2005 yılında reklam ve PR bütçemiz 5 milyon dolar iken geçen sene 80 milyon bu sene ise 100 milyon dolar. Harcadığımız her kuruş 5 çarpı ile bize geri geliyor."

CEO SUMMIT"te konuşmacı olarak yer alan Akkök İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Berkman, "Sözlerime normal ile anormal arasındaki ilişkinin tersliğinden başlamak istiyorum. Özellikle Türkiye"deki değişimin mihenk taşlarına değinmek istiyorum. Esasında değişim tüm Dünya ve Türkiye için krizlerden sonra ortaya çıkıyor. Biz de ülke olarak, 2001 krizinin ardından fiyat, maliyet, organizasyon, kurumsal yönetim, inovasyon, teknoloji ve teknolojinin getirmiş olduğu modellerde birçok değişim yaşandık. Hemen ardından da ihracat atılımları geldi. İhracat atılımları ve 2001 krizinden hemen sonra alınan diğer tedbirle finansal dünyamızda enflasyonun kontrol altına alındığı ve kurların dalgalı olmakla birlikte istikrarın sağlandığı yeni bir düzene girdik. Bu dönemde ekonomimizde hızlı bir büyüme yaşarken, 2008 yılında anormal bir krizle baş başa kaldık. Makro bir kırılma oldu. Bu krizin yalnızca ekonomik değil siyasi nedenleri de olduğunu ve ana nedeninin de dünya kaynaklarının paylaşımı olduğunu düşünüyorum. Bir tarafta bilgi teknolojileri ve onların kullanılmasıyla hızla büyüyen yeni sanayi kolları diğer tarafta ise özellikle Çin ve Hindistan"ın dünya kaynaklarına olan hızlı talebi ve arz talep dengesizliği tüm dünyayı büyük bir krizle karşı karşıya bıraktı." dedi.

En yeni normalde şirketlerin ihracat atılımına yöneldiklerini ancak bunun da yeterli olmadığına dikkat çeken Berkman şunları söyledi: "Şirketlerin eski normalde kullandıkları rekabet kuralları bundan sonra yeterli olmayacak. Çünkü ihracat atılımlarının da getirdiği bazı sıkıntılar var. Katma değer yaratılmadığı sürece gelir gider dengesi bozuluyor. Bugün arz talep dengesizliği arz lehine. Bu da ihracat kalkınma modelini soru işaretli hale getiriyor. Kapasite fazlası var ise kapasite fazlası olan yerlere nasıl ihracat yapacaksınız?"

Akkök İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Berkman son olarak şirket olarak kimya, enerji, gayrimenkul sektörü olmak üzere 3 ana sektöre odaklandıklarını belirtti.

CEO SUMMIT"in bir diğer konuşmacısı Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu ise şöyle konuştu:
"Normali nasıl görüyoruz? Hangi perspektiften baktığımız önemli. Gördüğümüz normalle bugünkü normal farklı. Normal devam eden değişik, uzun vadeli değişim. Mega trendlere baktığımızda ne görüyoruz? Yeni ekonomiler ortaya çıkıyor. Dünyada, zenginliğin, kişi başına düşen gelirin arttığını görüyoruz. Demografik dengelerin değiştiğini farklılaştığını görüyoruz. Gelişen ülkelerin büyüyeceğini, gelişmekte olan ülkelerin ekonomik olarak daha da yüksek oranda gelişmesini bekliyoruz. Dünyada ekonomik ağırlıkların değişeceğini biliyoruz."

Ayrıca toplantıda, yeni rekabet ortamında şirketlerin stratejilerini nasıl oluşturduğu, yeni normalde müşteri ve çalışan mutluluğunu yakalamak adına nasıl fark yarattıkları ele alındı. Yeni dönemin stratejileri ve yeni dönemin yeni kurallarına uyum için yapılması gerekenler de konuşulurken müşteriye yatırım, teknolojik yenilik, oyunun kuralları, maliyeti yönetimi ve gelecek planlama konularında görüşler paylaşıldı. Bilgi çağının yoğun veri bombardımanı altında, verilerin iş yönetimine katılımı, veri ve rakamlarla başa çıkma konularında da CEO stratejileri toplantıda ele alınan konular arasında yer aldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları