22 Ocak 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Celal Sönmez Piyasaları Değerlendirdi
20 Ağustos 2007 Pazartesi 10:20

Celal Sönmez Piyasaları Değerlendirdi

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez, “Böyle bir ortamda gelişmelere karşı aşırı tepki verilmemesi ve soğukkanlı davranılması büyük önem taşımaktadır” dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, piyasalardaki gelişmelere ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Son günlerde dünya borsalarında yaşanan çalkantı istemesek de ülkemizde de hissedilmektedir, panik yapmaya gerek yoktur” dedi. Sönmez, iş dünyasına yönelik olarak paniğe gerek yok derken, yetkilileri de artık cari açığı önemseyin diye uyardı.

Sönmez, “Yaşanan küresel çalkantının bizi diğer ülkelere göre daha fazla etkilemesinin nedeni, önceleri de defalarca dikkat çektiğimiz cari açığımızın büyüklüğüdür. Cari açığın kapatılması için gerekli önlemlerin alınması, bu dönemi atlatmamızda etkili olacaktır. Bu konu kriz derinleşmeden çözülmelidir” şeklinde konuştu.

BTSO Başkanı Sönmez, “Böyle bir ortamda gelişmelere karşı aşırı tepki verilmemesi ve soğuk kanlı davranılması büyük önem taşımaktadır ve yararlı olacaktır” dedi. Sönmez, piyasalarda yaşanan türbülansın kaynağının yurt dışı olduğunu, mal varlığı fiyatlarının doğru yerlere gelmesi gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Döviz rezervlerimizin güçlülüğü bu gibi ortamlar için olumlu bir faktör olarak düşünülebilir. Ek olarak, döviz kurunun daha gerçekçi değerlere yönelmesi bir anlamda düşük kurdan şikayet eden ihracatımız için olumlu bir gelişme olarak görülebilir. Ne var ki, kurdaki artış özel sektörün döviz cinsinden borçlarını olumsuz bir şekilde etkileyecektir.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları