24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CeBIT’e 121.000 Ziyaretçi
11 Ekim 2011 Salı 10:15

CeBIT’e 121.000 Ziyaretçi

Bilişim dünyasını buluşturan Avrasya’nın Bir Numaralı Bilişim, Teknoloji ve İletişim Platformu CeBIT Bilişim Eurasia ve CeBIT Sinerji Zirvesi büyük beğeni topladı.

6-9 Ekim 2011 tarihleri arasında, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen, Avrasya’nın bir numaralı Bilişim, Teknoloji ve İletişim Platformu CeBIT Bilişim Eurasia, sponsor, katılımcı ve ziyaretçilerden tam not alarak sona erdi.  4 gün boyunca iş dünyası ve bilişim sektörü profesyonellerine, sektöründeki en etkin platformu yarattı.

4 gün boyunca bilişim sektörünün kalbinin attığı CeBIT Bilişim Eurasia’ya, 1078 firma katılarak ürün ve hizmetlerini sergiledi. 121.349 ziyaretçinin katıldığı CeBIT Bilişim Eurasia ve eş zamanlı düzenlenen CeBIT Sinerji Zirvesi, 6 Ekim 2011 Perşembe günü üst düzey Protokol ve 6 Bakandan oluşan Heyet ile gerçekleştirildi.

6 Ekim 2011 Perşembe günü saat 11.00’de açılan CeBIT Bilişim Eurasia ve CeBIT Sinerji Zirvesi’ni, T.C. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Azerbaycan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Ali Abbasov, K.K.T.C. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Nahcivan Özerk Cumhuriyeti İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Rövşan Mammadov,  K.K.T.C. Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ve T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu’ nun katılımıyla  gerçekleşti.

Daha önce hiç olmadığı kadar bakan ve üst düzey protokol eşliğinde gerçekleşen açılış sonrasında fuarı değerlendiren; Hifas A.Ş. Genel Müdürü Alexander Kühnel; CeBIT Bilişim Eurasia 2011’in çok ses getirerek, hem firma hem ziyaretçiler açısından başarılı sonuçlar elde ettiğini belirtti. CeBIT Sinerji Zirvesi’ni, CeBIT Bilişim Eurasia ile aynı çatı altında, eş zamanlı olarak düzenlemenin son derece doğru bir karar olduğunu vurgulayan Kühnel,  bunun bu yılki fuarın başarısındaki en önemli anahtar olduğunu ve gelecek yıllarda da devam edeceğini belirtti.

Açılış töreninde yaptığı konuşmada, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Türkiye artık bir geçiş ülkesi. Tarihe bakın, asırlarca doğudan batıya, kuzeyden güneye yolların buluştuğu ülkemiz iletişimde de üç kıtayı bir birine bağlıyor" diyerek, geniş bant internet erişiminin bütün dünyada son 10 senede 800 kat artarken Türkiye'de 7 bin 777 kat arttığını açıkladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu da, bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle mesafenin ortadan kalktığını, ortaya çıkan durumun ticari, ekonomik, sosyal ilişkileri derinden etkilediğini dile getirerek, değişmekte direnen ülkelerin kendi halkları tarafından değişime zorlandığını söyledi.

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, KOSGEB olarak KOBİ'lerin CeBIT Bilişim Eurasia’da yer almalarını desteklediklerini ifade ederek, 3. holde KOBİ'ler için yabancı firmalarla eşleştirme standı kurduklarını kaydetti. İşbirliklerinin desteklendiğini belirten Kaplan, yüzlerce randevu alınıp, görüşme planlandığını bildirdi.

CeBIT Sinerji Zirvesi düzenlendiği ilk yılında katılımcı akınına uğradı. Zirve, çeşitli sektörlere yönelik, kapsamlı programı ile Seminerler, Paneller ve Konferanslarla 9 Ekim Pazar gününe kadar devam etti.

4 gün boyunca 2220 kişinin, birden fazla oturuma katılarak, 4000’in üzerinde katılım gösterdiği Zirve, farklı konu başlıklarıyla ve önemli konuşmacılarıyla iş dünyası ve bilişim sektörü profesyonellerine etkin bir platform yarattı.
E-finans, Mobil Teknolojiler, Cloud Computing, Akıllı tahta, AKOS (Akıllı Yaşam Konseptleri) ve World Hosting Days en fazla katılımın gerçekleştiği konferanslar oldu. ICT sektöründeki mevcut eğilimler Bilgi Teknolojileri Günü,  Mobil Teknoloji, Elektromanyetik Alanlar ve Gelişmeler ve Yarının Teknolojisi İnternet olmak üzere iki önemli başlıkta tartışıldı.  Turkcell’in büyük ortağı Telia Sonera Eurasia tarafından düzenlenen Bilgi Toplumu ve Onu Destekleyen Bilişim Teknolojileri konferansı açılış gününün en çok izlenen etkinliği oldu.

Zirve, ICT sektöründe çalışan CEO ve CTO’ların katılımı ile gerçekleştirilen ve dünyanın en çok ses getiren web hosting etkinliği olan World Hosting Days’i de Türkiye’de ilk kez ağırladı. İstanbul, Moskova, Varşova, Köln, Klausenburg, Londra, Amsterdam, Madrid, Paris ve Zürih olmak üzere 10 Avrupa şehrini kapsayan tanıtım turunun bir parçası olarak etkinlik WHD. local adı altında yapıldı.

Zirvenin 2.gününde, MOBİSAD Başkanı Murat Dursun’un açılış konuşmasını yaptığı MOBİSAD’ın Elekrtomanyetik Alanlar, Toplumsal Sağlık ve Toplumsal Sağlık konulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya konuşmacı olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, MOBİSAD Genel Sekreteri Abdullah Raşit Gülhan gibi önemli isimler katıldı.

Mobil Bilişim ve İletişim Sektöründe Kadın Girişimcilik konulu panel de açılış konuşmasını TİD Başkanı, Turk.internet.com Genel Müdürü Füsun Sarp Nebil yaptı. Yine aynı gün E-Finans başlıklı toplantıda, “Bilişimciler Gözüyle İstanbul Finans Merkezi Projesi”, “Finans Sektöründe AR-GE Fırsatları ve Üniversitelerle İş Birliği” panelleri yapıldı.

İstanbul Finans Merkezi projesiyle ilgili Bilişim Sinerji Zirvesi'nde EFinans konulu panelin açılışında söz alan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray,  "Sermaye piyasası kurumları olarak önemli görevler üstleniyoruz. Bilişim işi yapanlara çok ekmek olacak kesinlikle. Ama 'fırın da olsun' diyoruz. Yazılım ihtiyacı olacak, bir sürü ihtiyaç olacak. Donanımdan yazılıma kadar tüm türevleriyle bir pazar oluşacak " dedi.

Teknoloji Bilgilendirme Platformu ve İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, "Baz istasyonları sağlığa zararlı değil. Toplumdaki tepkinin büyük nedeni bilgisizlikten kaynaklanıyor" dedi. Mobil teknolojinin vazgeçilmez bir parçası olan baz istasyonlarının toplumda bilgisizlikten dolayı tepki gördüğünü iddia eden Özeren, "Baz istasyonu daha sık olursa cep telefonuyla haberleşme sinyali o derece düşer, ilettiği güç daha azalır ve sağlık açısından o kadar güvende oluruz" diye konuştu.

Fuarda 2.000 m2’lik stantla yer alan AKOS Projesi, Türkiye genelinde 500’ü aşkın belediyeyi ağırladı. AKOS Başkanı, Sampaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya projeyle ilgili, “Sampaş liderliğinde, 30 şirket bir araya gelerek,  21. Yüzyılın Akıllı Kentleri Platformu’nu oluşturduk. Yerel Yönetimler Bilgi Sistemi konusunda 30 yıllık bilgi ve tecrübemizi kullanarak Türkiye’de Akıllı Kentlerin oluşumu sürecinde aktif rol alıyoruz. Uluslararası açık standartlara dayalı, üstün teknolojili projelerimizi hayata geçiriyor; pratikte edindiğimiz bilgileri AB AR&GE projeleri ve EuroCities gibi sosyal gruplarda görüşülen konularla örtüştürüyor ve Türkiye kentlerinin akıllandırılması için, e-dönüşüm sürecinin yerel yönetim bacağını tamamlamak için gece gündüz çalışıyoruz”  açıklamasını yaptı. Karakaya, AB standartlarında kentsel bilişim hizmetlerinin sunulabilmesi için belediyelerin yıllık bütçesinin en az %2 sini BT’ye ayırması gerektiğinin de altını çizdi.

Bu yıl CeBIT Bilişim Eurasia, partner ülkesi Kardeş Ülke Azerbaycan
CeBIT Bilişim Eurasia Direktörü Murat Özer, bölgede lider konumuna gelen Türkiye’nin birçok sektörde olduğu gibi içinde bulunduğu coğrafyada bilişim ve teknoloji merkezi olarak kabul görülmeye başladığını da vurguladı. Bu dönemde imzalanmış olan anlaşmalar ile gerek vize uygulamalarının kalkması ve gerekse gümrük ve ulaşım kolaylıklarının uygulamaya konulmuş olmasının Türkiye’nin tercih edilen bir ülke konumuna geldiğini belirten Özer, bu bağlamda bu yıl başlatılan partner ülke uygulamasında Azerbaycan’dan 30’u aşkın firma ve ortağının CeBIT Bilişim Eurasia’ya katılım gerçekleştirdiğini sözlerine ekledi.

Bu yıl daha da büyük bir verim elde etme hedefiyle daha da geniş bir ekiple CeBIT Bilişim Eurasia’ya katılım sağladıklarını belirten Azerbaycan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakan Yardımcısı Iltimas A. Mammadov, bu yıl fuara 30 şirketle katıldıklarını belirtirken, “Ülkemiz şirketleri böylece hem Türk hem de uluslararası şirketlerle bağlantılar kurabilme fırsatı bulduk” dedi.

Murat Özer; İçinde bulunduğu coğrafyanın en büyük bilişim, teknoloji ve iletişim platformu olan CeBIT Bilişim Eurasia bu sene partner ülke Azerbaycan’ın katılımı ile bir ilki gerçekleştirdiğini belirtti. Özer, CeBIT Bilişim Eurasia’nın bu yıl farklı bir ivmeyle daha da büyüdüğünü belirtti. Özer, CeBIT’in bu yılki, 4 Bölüm Konseptinin açılımını, CeBIT Bilişim Pro; İş Dünyasına Yönelik Bilişim Çözümleri, CeBIT Bilişim Gov, Kamu Sektörüne Yönelik Bilişim Çözümleri, CeBIT Bilişim Life Son Kullanıcılar için Bilişim Teknolojileri ve CeBIT Bilişim Lab, ziyaretçiler için İnovatif Bilişim Teknolojileri ve AR&GE olarak belirtti.

En yeni eğitim teknolojileri ve araçları bu yıl CeBIT Bilişim Eurasia’da ön plana çıktı. Akıllı tahtalardan, dokunmatik oylama sistemlerine, interaktif eğitim yazılımlardan, tüm sınıfın birbirine entegre olduğu çoklu çalışma ortamlarına kadar tüm eğitim teknolojileri sergilendi.

Özelikle Fatih Projesi sonrasında gündeme oturan akıllı tahta, Türkiye'de 300 milyon dolarlık sektör haline geldi. 4 yılda öğrencilere 15 milyon, öğretmenlere ise 1 milyon tablet bilgisayar dağıtılması hedeflenirken, tüm dersliklere de akıllı tahta konulması da planlanıyor. CeBIT Bilişim Eurasia’da ürünlerini sergileyen akıllı tahta çözüm sağlayıcısı Sürat Eğitim'den Fahri Eren, Türkiye'de bugüne kadar 25 bin akıllı tahta satıldığını belirterek, özel okulların yüzde 70'inin bu teknolojiyi kullandığını söyledi. 300 milyon dolarlık sektör büyüklüğü bulunduğunu belirten Eren, “Fatih Projesi'yle beraber 5 milyar TL'lik sektör oluşacak. Akıllı tahtanın 600 bin sınıfa girmesi sektörü büyütecek. Akıllı tahtada tahta dışında içerik ve yazılım sağlama tarafı da var” dedi.

Eren, “Akıllı tahtalarla eğitim interaktif oluyor. Görsel ve videolarla eğitimin kalitesi artıyor. Görme, işitme ve dokunma şeklinde olan üç eğitim metodunun hepsinin etkin olmasını sağlıyor. Eski tarz tahtalarda sadece işitme kullanılıyor. Özel okulların çoğunda bulunan bu sistem Fatih Projesi'yle devlet okullarında da kullanılacak “ diye belirtti. Türkiye'de okullarda 25 bin akıllı tahta kullanılıyor. 300 milyon dolarlık sektörün Fatih Projesiyle beraber 5 milyar TL’ye ulaşacağı tahmin ediliyor.

Zirvede finans sektörünü CeBIT Bilişim Eurasia’nın Banka Sponsoru olan İş Bankası temsil etti.  Bankanın desteği ile İstanbul’un finans merkezi olma konusu da yine zirvede ele alınan konular arasında yer aldı. İŞ Bankası, CeBIT Bilişim Eurasia’da biyokimlikli POS, işPad2.0 çözümlerini sergiledi. İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, biyokimlikli bankamatiğin ardından biyokimlikli POS sistemini tanıttıklarını belirterek ,”Yeni POS'umuzla kredi kartı kullanıcıları şifrelerini akıllarında tutmak zorunda kalmayacak. Parmaklarındaki damarlardan POS kart sahiplerini tanıyacak”dedi. İnternet sayfalarını yenilediklerini de dile getiren Aran, şunları söyledi: “Son dönemde mobil uygulamalar çok öne çıktı. Her alanında varız. Akıllı televizyonlara yönelik uygulamamız da var. Mobil alanda akıllı telefonda kullanım artıyor. Bizde yatırımlarımız bu konuda yapıyoruz. İP tabanlı iletişim altyapısına geçmek için 30 milyon dolarlık yatırım yapacağız.” dedi

CeBIT Bilişim Eurasia 2011’in ana sponsoru olan Türksat A.Ş.  fuara üç sürprizlerle geldi. Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun ve Fatih Projesine içerik desteği sağlayacak Türksat Eğitim Portali fuarda ilgi ile takip edildi.  Türksat standında özel olarak oluşturulan ‘Hologram ve 3D TV’ şovu ziyaretçilerin beğenisi ile karşılandı. Fuar Sinerji Zirvesi kapsamında Türksat tarafından düzenlenen ve Harward Üniversitesi İletişim Fakültesi Rd-TV Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gwan James Hag tarafından verilen ‘Uydu Yayıncılığında Yeni Teknolojiler ve Küresel Eğilimler’ konulu konferansı ilgi ile takip edildi.  Türksat A.Ş.,‘Bilişim Söyleşileri’nde  bilişim, medya ve hukuk dünyasının önde gelen isimleri ziyaretçilere hitap etti. Bunun yanında Türksat A.Ş.’nin uydu, kablotv platformu ve bilişim konulu katma değerli hizmetleri ziyaretçilere sunuldu. Türksat A.Ş. önümüzdeki yıl da CeBIT Bilişim Eurasia’nın ana sponsoru olacak.

Türksat, 7. Hall’de 1.000 m2’lik stant alanında, uydu hizmetlerinden, HD ve 3D yayıncılık hizmetlerine, bilişim ve e-Devlet Hizmetlerinden, Coğrafi Bilgi Sistemleri’ne dek birçok temel konudaki hizmetlerini katılımcılara sundu. ‘Türksat Söyleşileri’ kapsamında bilgi-bilişim, yönetim, teknoloji, kültür ve sanat alanlarında önde gelen isimlerle, ziyaretçileri buluşturdu. HD ve 3D salonunda, 3D formatında televizyon yayını ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. TürksatGlobe markası ile gözlem uyduları üzerinden verilen “Coğrafi Bilgi Sistemleri” konusunda bilimsel toplantılar yapıldı.

İletişim sponsorluğunu üstelenen Huawei firması hem fuar alanında hem de zirve süresince kablosuz internet hizmetini katılımcı  ve ziyaretçilere ücretsiz olarak sağladı.   CeBIT Bilişim Eurasia’da yeni çözümlerini sergileyen Huawei'nin Kurumsal İş Çözümleri Başkanı Zhihui Liang, Türkiye’de Fatih Projesi'ndeki akıllı tahta uygulaması için ihaleye gireceklerini açıkladı. Liang , “Tablet bilgisayar, akıllı tahta ve veri tabanını içeren Fatih Projesi'ni kazanırsak Türkiye'de üretim tesisi düşünebiliriz” dedi . Kasım ayındaki akıllı tahta ihalesine hazırlandıklarım dile getiren Liang, “Tablet ihalesi için de ihale şartnamesini bekliyoruz. Türkiye'de üretim için hazırız. Türkiye, bölgedeki ana merkezimiz. ArGe merkezimiz var burada. Üç yılda ArGe'ye 50 milyon dolarlık yatırım yapacağız.” diye konuştu. Huawei'nin telekom ekipman sağlayıcı bir şirket olmaktan bilgi teknolojileri altyapı sağlayıcısı konumuna geçtiği de vurgulayan Zhihui, Türkiye'de Ankara Eskişehir arasındaki hızlı tren projesinin de güvenlik izleme hizmetlerini sağlayacaklarını kaydetti. Huawei Kurumsal Hizmetlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Leon He ise, Türkiye'nin kendileri için çok potansiyel vaat eden bir pazar olduğunu dile getirdi.

Beyoğlu Belediyesi'nin Vatandaş Başkan adlı yeni otomasyon projesi de CeBIT Bilişim Eurasia’da tanıtıldı. “Beyoğlu'nu Vatandaş Yönetiyor” sloganıyla hazırlanarak 7 yılda tamamlanan proje , “Vatandaş Temsilcisi” adı verilen resepsiyon birimi, ebelediyecilik sistemi , “7/24 Kesintisiz Hizmet Platformu” ve “Mobil Ekip” olmak üzere vatandaşlara dört temel hizmet sunuyor. Proje ile Beyoğlu halkının yönetime doğrudan katkı sağlayacağını belirten Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Belediyemizi 4440160 numaradan arayarak, çağrı merkezimize bağlanıyorsunuz. Ne şikâyetiniz varsa iletiyorsunuz. Şikâyetiniz, başkana sormaya gerek kalmadan görev emri olarak ilgili kuruma ulaşıyor. Yani vatandaş başkanlık yapıyor. Her gün ortalama çağrı merkezimize 400, elektronik ortamda ise 100 eposta alıyoruz.”dedi.

Sampaş A.Ş., belediyelerin bilgi teknolojileri ihtiyaçlarının bulut bilişim teknolojisi sayesinde tek merkezden karşılanmasını sağlayan Türk Telekom Belbil hizmetini, CeBIT Bilişim Eurasia’da tanıttı. Belediyelerin altyapı, yazılım, donanım ve uygulamalara yapacakları yatırımlardan tasarruf etmesini sağlayan ve Sampaş A.Ş. işbirliğiyle geliştirilen Türk Telekom Belbil, AKOS Projesi (Akıllı Kentler Otomasyon Sistemleri) kapsamında Türkiye’nin her bölgesinden gelecek belediyelerle buluştu. Türk Telekom’un belediyelerin tüm Bilgi Teknolojileri (BT) işletme ve yönetimini üstlendiği yenilikçi Belbil hizmeti sayesinde belediyeler, hizmetlerini profesyonel bir anlayışla sunabiliyorlar. Türk Telekom Belbil, Türkiye’nin e-devlet yapısının önemli bir halkasını oluştururken, hem belediyelere hem de belediyelerden hizmet alan vatandaşlara değer katıyor.

Ford, kaza anında aracın bulunduğu ülkenin dilinde yardım çağrısı yapan; SMS atan, sürücü ve yolcuları online kılabilen ve premium veya lüks sınıflar dışında orta sınıfta B ve C segmentlerinde ilk kez kullanılan SYNC teknolojisini CeBIT Bilişim Eurasia’da tanıttı.

CeBIT Bilişim Eurasia’nın Anadolu’dan gelen VIP profesyonel ziyaretçilerine Onur Air tarafından belli sayıda ücretsiz uçak bileti sağlandı. Bu fırsatın yanı sıra, yine Anadolu’dan gelen ziyaretçiler Onur Air tarafından indirimli bilet fırsatı sunuldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları