21 Haziran 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CDP İkinci Yılına Girdi
25 Şubat 2011 Cuma 12:41

CDP İkinci Yılına Girdi

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından Akbank'ın desteği ile Türkiye'de hayata geçirilen Karbon Saydamlık Projesi (CDP) ikinci yılına girdi.

Projenin ilk adımı, İMKB-100 endeksine dahil olan şirketlere karbon salımlarını ve iklim değişikliği ile ilgili politikalarını açıklamaları için davet mektuplarının gönderilmesi ile atıldı. Projenin ikinci yılında davet edilen şirket sayısı iki katına çıkarıldı. 1 Şubat itibariyle davet mektupları ve soru formları CDP tarafından şirketlerin Yönetim Kurulu Başkanlarına gönderildi. Geçtiğimiz hafta içinde bu mektupların kopyaları CEO ve Yatırımcı ilişkileri Bölüm başkanlarına e-mail ile ulaştırıldı. Bu yıl şirketlerin yanıtlaması gereken soru formu daha basit ve bütünleştirilmiş bir hale getirildi. Şirketlerden yanıtlarını 31 Mayıs tarihine kadar vermeleri bekleniyor.

Bu sene CDP"nin geliştiridiği derecelendirme metodolojisi kullanılarak Türkiye"den yanıt veren şirketlerin de yanıtlarının derecelendirilmesi planlanıyor. Geçen sene olduğu gibi bu sene sonunda da sonuçlar ülke raporu halinde açıklanacak.

Şirketler için workshoplar düzenlenecek
Karbon Saydamlık Projesi"ne katılacak şirketlere, soru formunu yanıtlama konusunda destek olmak amacıyla Mart ayı içerisinde bir eğitim verilecek. İklim değişikliği ile ilgili ikinci bir çalıştayın da Nisan ayında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Proje ile ilgili ilk sunum Türkiye Bankalar Birliği üyelerine yapıldı
Karbon Saydamlık Projesi"ne geçtiğimiz yıl bankacılık sektörü yoğun ilgi gösterdi. 2010"da projeye katılan şirketlerin yarısının bankalar olması nedeniyle, Türkiye Bankalar Birliği"ne CDP Türkiye 2010 raporunun lansmanı sırasında en sorumlu sektör ödülü verilmişti. Bu sene de bankaların projeye olan ilgisi doğrultusunda Türkiye Bankalar Birliği üyelerine Karbon Saydamlık Projesi ile ilgili özel bir sunum yapıldı. Sunuma Türkiye Bankalar Birliği Üyesi 12 bankadan 18 kişi katıldı. Bankaların yoğun ilgi gösterdiği sunumda CDP"nin işleyişi, geçen senenin sonuçları ve 2011 senesi için planlananlar ile ilgili ayrıntılar konuşuldu. Yatırımcı ilişkileri açısından iklim değişikliğinin önemi ve bu anlamda Türkiye"nin konumu üzerine tartışmalar gerçekleştirildi.

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu
Karbon Saydamlık Projesi'nin yerel ortağı olan Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu (CGFT) kurumsal yönetim ve sürdürülebilirlik konularına odaklanmış disiplinlerarası bir akademik araştırma ve düşünce merkezidir. Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi ev sahipliğinde çalışmalarını sürdüren Kurumsal Yönetim Forumu (CGFT), Dünya Bankası Grubu/IFC ile yakın ilşki içinde çalışmalarını sürdürmektedir. CGFT 2003 yılında yayınlanan Kurumsal Yönetim Rehberi'ni hazırlayan SPK komitesinde yer almıştır. CGFT gelişmekte olan piyasalarda kurumsal yönetim konusunda uluslararası bir uzmanlık merkez olarak bilinmekte ve uluslararası platformlarda ve çalışma gruplarında sıklıkla yer almaktadır.

Karbon Saydamlık Projesi (Carbon Disclosure Project - CDP)
Karbon Saydamlık Projesi, 2000 yılında, şirketlerin, yatırımcıların ve hükümetlerin iklim değişikliği tehdidine karşı önlem almalarını sağlayacak bilgileri toplamak ve paylaşmak amacıyla başlatıldı. CDP aracılığıyla sera gazı salımları ve iklim değişikliği stratejilerinin kamuoyuna ve yatırımcılara açıklanması sayesinde şirketler ve hükümetler karbon emisyonlarını azaltma hedefleri koyarak performans iyileştirmesi yapabiliyorlar. Bu veriler; kurumsal yatırımcılar, şirketler, kamu politikasını yönlendirenler, resmi kurumlar ve akademisyenler de dahil olmak üzere geniş bir kitle ile paylaşılıyor. CDP, iklim değişiklikleri risklerinin şirketler tarafından nasıl yönetildiğini küresel çapta raporlayan tek bağımsız uluslararası kuruluş olma özelliğini taşıyor. Örgüt, dünyada, 71 trilyon dolar değerindeki varlığı yöneten 551 kurumsal yatırımcı adına hareket ediyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları