18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Canımız Sokakta, Kampüse Taşındı
17 Ocak 2012 Salı 20:04

Canımız Sokakta, Kampüse Taşındı

Canımız Sokakta: Hollaback! İstanbul ekibi, yeni programı Canımız Kampüste ile İstanbul’daki üniversitelerin kampüslerine de girdi

Her gün yeni bir taciz hikayesi ile karşılaşsak da ne yazık ki, hala birçoğumuz, tacizle karşı karşıya kaldığımızda nasıl tepki verilmeli konusunda kafa karışıklığı yaşıyoruz. Taciz özellikle 16 – 24 yaş arasındaki birçok kadın için neredeyse gündelik bir sorun haline gelmişken, İstanbul’da sokak tacizine son vermek amacıyla kurulan Canımız Sokakta: Hollaback! İstanbul ekibi geçtiğimiz günlerde üniversite öğrencileri arasında taciz bilincini arttırmak için Canımız Kampüste programını başlattı.

Üniversite yönetimi ve öğrenciler arasında uzun soluklu bir işbirliğine gitmek, yeni bir iletişim kanalı oluşturmak hedefiyle ortaya çıkan Canımız Kampüste programı, ilk olarak Kampüs Güvenliği paneli ile Sabancı Üniversitesi’nde, daha sonra ise Fatih ve İstanbul Üniversitelerinde gerçekleştirildi. Canımız Kampüste panellerinde; başta sokak tacizine karşı yürütülen küresel oluşumda öğrencilerin yeri, toplumsal değişim ile teknolojinin kesişim noktaları, hikaye anlatımının hayatımızdaki önemi ve İstanbul’da yaşayan transgender öğrencilerin karşılaştığı zorluklar ele alınıyor.

Canımız Sokakta: Hollaback! İstanbul Direktörü Kacie Lyn Kocher, Canımız Kampüste programının amacını şöyle özetliyor: “İster kampüs içinde ister kampüs dışında olsun maruz kalınan tacizleri tartışmak için üniversite öğrencileri ile bir araya geliyoruz. Dahası öğrenciler, yaşadıkları ya da başkalarının başına gelen taciz olaylarına nasıl tepki vereceklerini öğrenirken hayatlarının geri kalanın her anında öğrendiklerini uygulama fırsatı yakalıyorlar”. Üniversite öğrencisi ve Canımız Sokakta: Hollaback! İstanbul gönüllüsü Ece Meşe ise İstanbul Üniversitesi’ndeki panelde düşüncelerini şöyle ifade ediyor: “Sokaklar, insanların özgür hissettiği ve serbestçe hareket ettiği yerler olmalıdır”
Bahar aylarında yeni kampanyalarla tekrardan öğrencilerin de entegre olabileceği projeler geliştirmeyi hedefleyen Canımız Sokakta: Hollaback! İstanbul ekibi, sokak tacizi konusunda destek olmak isteyen herkesi canimizsokakta.com  adresine bekliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları