29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çalışanların İş Hayatından Beklentileri
02 Ağustos 2012 Perşembe 13:35

Çalışanların İş Hayatından Beklentileri

Hitay Yatırım Holding firmalarından Türkiye’nin en büyük online araştırma şirketi DORinsight tarafından Çalışan Kesimin İş Hayatından Beklentileri araştırıldı.

DORinsight tarafından 6-9 Temmuz 2012 tarihlerinde online olarak yapılan araştırma 78 ilden 1500 çalışanın katılımı ile gerçekleştirildi. Çalışanların bugün yeni bir iş aramaları durumunda önem verecekleri 3 kriter; iyi bir çalışma atmosferi (%46), esnek çalışma saatleri (%41) ve iş güvenliği (%38) olarak belirlendi.

İlginç, yaratıcı işlerde yer alma (%14), topluluk için yararlı bir işte çalışma (%11) ve dış ülkelerle sık sık iş ilişkileri içinde olma (%9) ise en az önem verilen kriterler olarak göze çarpmakta.

Esnek çalışma saatleri ve işteki başarıya göre ücret alma ağırlıklı olarak kadınların önceliğiyken, karar mekanizmasında yer alma, güncel araç gereçlerle çalışma ve ilginç yaratıcı işler yapma ise erkeklerin önceliğinde yer aldı.

İş güvenliği teknik eleman, memur ve uzman yardımcılarının; esnek çalışma saatleri teknik eleman ve memurların; eğitim ve ilerleme imkanı sunulması uzman ve teknik elemanların, kendi işlerini özgürce planlamak daha çok yöneticilerin tercihlerinde daha etkili olan kriterler.

Çalışanlara göre iş hayatı en çok yaşam standardını yükseltmek ve ilerlemek için gereklidir (%60). Kadınlar, iş hayatının yaşam standartlarını yükseltmek ve ilerlemek için gerekli olduğunu erkeklere göre daha fazla düşünmekte.

Üst ve orta düzey yöneticiler ile teknik elemanlar iş hayatının yaşam standartlarını yükseltmek ve ilerlemek için gerekli olduğunu en fazla düşünen kesim. Memurlar ve uzman yardımcıları ise çoğunlukla iş hayatının geçinmek ve yaşamak için gerekli olduğunu daha fazla belirtmekte.

İş hayatının kendimizi geliştirmek ve tatmin için gerekli olduğunu ise uzman pozisyonunda çalışanlar daha fazla düşünmekte. Çalışanlar genellikle işlerinde daima ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını (%94), işlerini severek yaptıklarını (%82) ve çalıştıkları işten memnun olduklarını (%80) ifade etmişlerdir.

Çalıştığım yerden ayrılmam gerekse bu benim için zor olur (%64) ve Şirketimde meydana gelen gelişmeler geleceğe umutla bakmamı sağlıyor (%57) diyenlerin ise diğer ifadelere göre daha az olduğu göze çarpmaktadır.

Her sabah işe daha keyifle giden grup daha çok erkek çalışanlar. Kadınlarsa ise erkeklere göre işte potansiyellerini daha fazla kullanarak çalışan grup.

Teknik elemanların %97’si işlerinde daima ellerinden geleni yaptıklarını belirtirken, bu oran uzman yardımcılarında %89 olarak gerçekleşmiştir. Teknik elemanlar aynı zamanda işini en az severek yapan (%73), yaptığı işten en az gurur duyan (%63) ve işlerinden en az memnuniyet duyan (%72) grup olarak göze çarpmaktadır. Buna karşılık, üst düzey yöneticilerin %88’i işlerini severek yapmakta, %81’i işleriyle gurur duymakta ve %87’si ise işlerinden memnuniyet duymaktadır. Aynı zamanda işlerini en yüksek motivasyonla yapanlar da %81 ile üst düzey yöneticilerdir. Üst ve orta düzey yöneticiler ağırlıklı olarak işlerini yüksek motivasyonla yaptıklarını ve şirketlerinin kendilerine değer verdiğini belirtmişlerdir. Şirketlerince kendilerine en az değer verildiğini hisseden kesim ise %62 ile memurlardır.

Üst düzey yöneticilerin %78’i her gün işlerine zevkle gelirken, teknik eleman ve memurlarda bu oran %66’dır. İşyerinde potansiyelini tümüyle kullananların ağırlıklı olarak üst düzey yöneticiler olduğu anlaşılmaktadır (%79). Buna ilave olarak, şu an çalıştığı yerden ayrılmanın zor olacağını ifade eden kesim içinde de çoğunlukla üst düzey yöneticiler yer almaktadır (%72). Şirketteki gelişmeler ışığında geleceğine umutla bakanlar üst ve orta düzey yöneticilerken (sırasıyla %73 ve %65), memurlar ise en umutsuz kesim (%44) olarak ön plana çıkmaktadır. 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları