20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çalık Holding Albtelecomu Satın Alıyor
21 Haziran 2007 Perşembe 11:32

Çalık Holding Albtelecom'u Satın Alıyor

Arnavutluk’un telekomünikasyon şirketi Albtelecom hisselerinin yüzde 76’sının Çalık Holding’e satışı için anlaşma imzalandı.

Çalık Holding, Albtelecom’un yüzde 76 hissesini satın almak için Arnavutluk’un başkenti Tiran’da bugün anlaşma imzaladı. Önümüzdeki aylarda hisse devri işlemlerinin de tamamlanmasıyla Albtelecom yönetimi Çalık Holding’e geçecek.

Törene Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz; Arnavutluk Ekonomi, Ticaret ve Enerji Bakanı Prof. Dr. Genc Ruli; Ulaştırma Bakanı Sokol Olldaşi, Türkiye’nin Arnavutluk Büyükelçisi Suphan Erkula, Çalık Grubu Başkanı Ahmet Çalık, Türk Telekom yetkilileri, üst düzey bürokratlar ve iş dünyasından temsilciler katıldı.

Yapılan anlaşmaya göre Albtelecom hisselerinin yüzde 76’sı, Çalık Holding’in telekom şirketi Çalık Enerji Telekomünikasyon (CETEL) ile Türk Telekom ortak girişim grubuna satıldı. Ayrıca Türk Telekom ile yönetim hizmetleri sözleşmesi imzalandı.
Ahmet Çalık: “Arnavutluk halkını, en ileri teknolojiyle buluşturacağız.”

Çalık Grubu Başkanı Ahmet Çalık, törende yaptığı konuşmada, Çalık Grubu olarak hazırlıklarını büyük ölçüde tamamlamış olduklarını belirterek, “Hisse devri işlemlerinin tamamlanmasını takiben, Albtelekom ve Eagle Mobile yönetici ve çalışanlarıyla birlikte, Arnavutluk halkının en üst düzeyde memnuniyetini sağlayacak nitelikte, en ileri ve en modern teknolojiyi Arnavutluk’a taşıyacağız. Mevcutla yetinmeyecek, her zaman daha iyinin arayışında olacak, Arnavutluk halkını daima en ileri teknolojiyle buluşturacağız” dedi. Çalık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çalık Grubu, Türk Telekom ve Arnavutluk devletinin ortaklığındaki üçlü ve güçlü ortaklık yapısıyla, plan ve projeleri başarıyla hayata geçireceğimize, belirlediğimiz hedeflere en kısa sürede ulaşacağımıza; ileri teknolojinin sunduğu imkan ve fırsatları Arnavutluk halkıyla buluşturacağımıza inanıyoruz.”
Çalık Holding, Albtelecom için yatırıma hazır

Çalık Holding’in telekomünikasyon şirketi CETEL, imzaladığı Ortak Girişim Sözleşmesi ile Albtelecom’daki operasyonel hizmetlerine destek almak üzere Türk Telekom’la işbirliği yaptı. Türk Telekom, 8 milyonu GSM abonesi olmak üzere 30 milyon kullanıcısıyla dünyanın 13’üncü büyük telekom operatörü durumunda.

Türk Telekom ayrıca, 3 milyonun üzerindeki abonesine geniş bant Internet hizmetleri sunuyor.

Albtelecom, mevcut durumda Arnavutluk’taki 800 bin hanenin yüzde 33’üne ve 3.6 milyonluk nüfusun yüzde 7’sine ulaşıyor. Türk Telekom işbirliğiyle birlikte CETEL, bir yandan Arnavutluk’taki sabit hat ve geniş bant abone sayılarını artırmak, diğer yandan da Arnavutluk vatandaşlarına yüksek kaliteli ve düşük maliyetli hizmetlerin sunulacağı rekabetçi bir telekomünikasyon ortamının yaratılmasına katkıda bulunacak olan üçüncü GSM operatörü Eagle Mobile’ı hizmete açmak üzere yatırımlara hazırlanıyor.

CETEL, Albtelecom’un yüzde 76’lık hissesinin özelleştirilmesi için 6 Mayıs 2005’te açılan ihalede 120 milyon euroyla özelleştirme için en yüksek teklifi veren katılımcı olmuştu. CETEL, Arnavutluk için bir seferde en yüksek meblağlı doğrudan yatırımı getirmesi açısından büyük önem taşıyan bu ihale için hazırlıklarına dört yıl önce başlamıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları