17 Ekim 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çalık Grubu, Arnavutluk Telekom’u Devraldı
02 Ekim 2007 Salı 11:55

Çalık Grubu, Arnavutluk Telekom’u Devraldı

Çalık Grubu özelleştirme ile yüzde 76’sını satın aldığı Arnavutluk’un telekomünikasyon şirketi Albtelecom’u resmen devraldı.

Uluslararası bir başarıya imza atarak Arnavutluk’un telekom şirketi Albtelecom’un özelleştirme ihalesini kazanan Çalık Grubu, 28 Eylül 2007 Cuma itibarıyla sabit hatlı telefon hizmetleri sunan telefon operatörü Albtelecom ve GSM operatörü Eagle Mobile şirketinin hisselerini 120 milyon Avro ödeyerek resmen devraldı.

Çalık Grubu, Albtelecom’un yüzde 76’lık hissesinin özelleştirilmesi için 6 Mayıs 2005’te açılan ihalede, 120 milyon Avro ile özelleştirme için en yüksek teklifi veren katılımcı olmuştu. İhale, bir seferde en yüksek meblağlı doğrudan yatırımı getiren özelleştirme olması açısından Arnavutluk için büyük önem taşıyor.

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Üç yıla yaklaşan zor bir sürecin ardından Arnavutluk’un en büyük ve önemli özelleştirmelerinden birini gerçekleştirdik. Türkiye ve kardeş Arnavutluk için hayırlı ve uğurlu olsun. Arnavutluk halkının beklentilerine cevap vermek için var gücümüzle çalışacağız.’’

Bünyesinde sabit hatlı telefon operatörü Albtelecom’u ve Eagle Mobile GSM operatörünü barındıracak yeni şirketin adı CT Telekom olarak belirlendi. CT Telekom’un yüzde 80’i, Çalık Enerji AŞ’nin telekomünikasyon alanındaki kuruluşu CETEL’e, yüzde 20 hissesi ise Türk Telekom’a ait bulunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları