29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çağrı Merkezleri Dernekleşti
27 Ocak 2009 Salı 18:16

Çağrı Merkezleri Dernekleşti

Müşteri hizmetleriyle öne çıkan çağrı merkezleri Çağrı Merkezleri Derneği (ÇMD) çatısı altında örgütlendi.

Türkiye"de, CMC, DHL, Finansbank, Global Bilgi, İKS, Koç Sistem, Metis, Vodafone ve Vodatech'in ortak girişimiyle 3 Kasım 2008"de kurulan Dernek, Türkiye"de genç olmasına rağmen büyük potansiyeliyle dikkat çeken çağrı merkezlerinin faaliyet ve etki alanını genişletmeyi hedefliyor

Derneğin hedef ve amaçlarıyla ilgili bilgi vermek amacıyla yönetim kurulu üyelerinin de katılımıyla düzenlenen basın toplantısında ÇMD Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Pekkan "Misyonumuz, Türkiye"de Çağrı Merkezi sektörünün gelişimini sağlamaya, faaliyet ve etki alanını genişletmeye yönelik iş ve güç birliğini hedefleyen referans kuruluş olmak" dedi.

Bahadır Pekkan, Türkiye"de Çağrı Merkezleri sektörünün henüz dünya ölçeğine göre küçük boyutta ancak, gelişme potansiyeliyle yüksek olarak tanımlayarak şunları söyledi:

"Sektörümüz, sürdürülebilir gelişme için ülke ekonomisine pek çok alanda yüksek katma değer üretme potansiyeline sahip. Geride bıraktığımız 5 yıllık süreçte sektöre yaklaşık 200 milyon TL tutarında yatırım yapıldı. Çağrı merkezlerinde bir masa için yatırım bedeli yaklaşık 10 Bin TL. Profesyonel çağrı merkezi oluşumlarının önemi de tam bu noktada, bu yatırımların etkin ve verimli değerlendirilebilmesi konusunda öne çıkıyor. Profesyonel çağrı merkezi yönetimiyle bu yatırımlarla daha fazla kişiye istihdam sağlamak mümkün. Profesyonel çağrı merkezi aynı zamanda stratejik iş planlaması özelliğiyle yatırımların daha etkin ve verimli değerlendirilmesini sağlıyor."

Pekkan, çağrı merkezlerinin istihdam yaratmanın yanı sıra ürün ve hizmetlerin destek ve diğer servislerinin tüketicilere ulaşmasında önemli rol oynadığını söyledi ve bunu da maliyetlere olumlu etki eder, self servis hizmetleri kullanılmasına destek olur, gelir yaratmak için gelir artışına etki eder ve şirket imajına olumlu katkıda bulunur " diye tanımladı.

Önümüzdeki 5 Yılda 30 Bin İlave İstihdam
Türkiye"de çağrı merkezleri sektörünün boyutunun, yaklaşık 1 milyar TL olduğunu belirten Pekkan sektörün son 5 yılda gösterdiği büyüme performansına dikkat çekti. Pekkan sözlerini şöyle sürdürdü:
"Çağrı merkezlerindeki istihdam 2003-2008 arası dönemde iki katına çıkarak 35 bin kişiye ulaştı. Bugün Avrupa ülkelerinde ortalama 200 ile 400 kişiye bir çağrı masası hizmet veriyor. Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde bu oran her 100 kişiye 1 çağrı masası şeklinde gerçekleşiyor. Türkiye"de ise henüz her 2 bin 500 vatandaşa 1 çağrı masasıyla hizmet verildiğini düşünürsek, sektörün sahip olduğu büyüme potansiyeli daha iyi anlaşılacaktır. Bu güçlü büyüme potansiyelinin hayata geçmesiyle, beş yıl içinde sektörümüz 30 bin kişiye ilave istihdam sağlayacaktır."

Çağrı merkezleri çalışma ortamlarının geliştirilmesi, mesleki çalışmaların yapılması, maliyetlerin iyileştirilmesi gibi firmaların ortak sorunlarına yönelik çalışmalarda ÇMD"nin gündeminde yer alıyor.

Krizde Müşteri Memnuniyeti Ön Planda
Çağrı merkezlerinin müşteri ihtiyaçlarını en kısa sürede ve beki bir kalite düzeyiyle karşılamak ve özellikle kriz döneminde son derece önemli konu olan müşteri sadakatini geliştirmek için güçlü araçlara sahip olduğunu, kamu ve özel sektör kuruluşlarının, bu araçları daha etkin kullanmasının zamanı geldiğini söyleyen Pekkan, "Çağrı merkezleri, kamu hizmetlerinin topluma yayılmasında da önemli rol üstleniyor. Profesyonel çağrı oluşumları halkın sağlık, belediyecilik, maliye ve diğer alanlarda kamu kurum ve kuruluşlarının hizmetlerinden daha yaygın ve etkin bir şekilde yararlanmasına katkı sağlayacak" dedi.

Uluslar Arası Rekabette Bölgesel Güç Olabiliriz
Pekkan sektörün daha fazla gelişmesi ülke ekonomisine daha fazla katkıda bulunabilmesi için yapılası gerekenleriyse şöyle sıraladı:

"Sektöre kaliteli insan kaynağı sağlayacak akademik eğitim programları oluşturulmalı. Telekom maliyetler rekabetçi hale getirilmeli. Teknolojik altyapı güçlendirilmeli ve teknopark benzeri yapılar oluşturulmalı. Sektöre özel istihdam ve yatırım teşviklerinin yaygınlaştırılarak sürdürülmesi, sektöre özel oluşturulacak bölgelerde ulaşım standardının yükseltilmesi gerekiyor."

Türkiye"nin, Türkiye, Avrupa ile kültürel bağları, coğrafi konumu ve ulaşım kolaylığı, insan kaynağı, gelişen altyapısı ve lisan seviyesiyle bu alanda dış yatırım çekmek için avantajlı bir konumda olduğunu belirten Bahadır Pekkan, Türkiye"nin doğru stratejileri hayata geçirerek, bu alanda Hindistan, İrlanda ve Mısır gibi ülkelerin başarısını tekrarlayabileceğini söyledi.

Türkiye ve Dünyada Çağrı Merkezleri
Dünyada yaklaşık 320 milyar dolarlık bir pazar oluşturan 119 bin çağrı merkezi, 8,4 milyon çağrı masası ve 11 milyon çağrı görevlisiyle dünya markalarına hizmet veriyor. Dünya gayrisafi milli hasılanın yüzde 6"sı çağrı merkezleri tarafından üretiliyor.

Türkiye"de çağrı merkezleri pazarının yaklaşık 1 milyar TL"lik büyüklüğü olduğu tahmin ediliyor. Türkiye"de 300 büyük ve orta ölçekli ağrı merkezinin yaklaşık 30 bin çağrı masası ve 35 bin çalışanı bulunuyor.

Son 5 yıllık dönemde 17 bin 500 kişiye istihdam sağlayan sektör, 2013 yılında 65 bin kişi için istihdam sağlama potansiyline sahi pbulunuyor.Sektör, hızla gelişen yapısıyla birlikte oluşturduğu ekosistemle bölgesel gelişime katkıda bulunuyor.

Çağrı merkezlerinin yer aldığı Erzurum, Diyarbakır, Uşak, Erzincan, Sivas, Gümüşhane, Yalova gibi illerde yaratılan istihdamın ve bu bölgelere çekilen teknoloji ve alt yapı yatırımlarının yanı sıra, bu illerde taşıma, yiyecek-içeçek ofis hizmetleri gibi yan hizmet sektörlerinde canlanma sağlandı.

Türkiye"de çağrı merkezlerinde çalışanların çoğunluğunu yüzde 70 oranla bayanlar oluştururken, yaş ortalaması 26-28 arasında değişiyor. (ANKA)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları