24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Büyük Markalar Yeteneklere Nasıl Ulaşıyor?
25 Şubat 2012 Cumartesi 18:32

Büyük Markalar Yeteneklere Nasıl Ulaşıyor?

Yeteneklere Ulaşmanın Yeni Gerçekleri ve Büyük Markaların Deneyimleri başlıklı panelde Nestle, Garanti Bankası ve LC Waikiki’nin insan kaynakları yöneticileri Monster’ın rehberliğinde yaşadıkları HR 2.0 deneyimlerini katılımcılarla paylaştılar.

MCT Danışmanlık’ın geleneksel olarak düzenlediği İnsan Kaynakları Zirvesi bu yıl dünyaca ünlü uzmanların katılımıyla, dünyada gerçekleşen değişimleri ve bu değişimlerin İK dünyasına olan etkilerini masaya yatırdı. Dünyadaki dönüşümün odak noktası olan sosyal medyanın sektöre olan etkileri ise Nestle İnsan Kaynakları Direktörü Zuhal Çivi, Garanti Bankası İnsan Kaynakları İşe Alım ve İşveren Marka Yöneticisi Nurdan Taş, ve LC Waikiki Uluslararası İnsan Kaynakları Direktörü Esra Altun’un katılımlarıyla gerçekleşen Monster panelinde Ebru Çapa moderatörlüğünde tartışıldı.

Değişim kaçınılmaz: Dijital Çağ
Panelin moderatörlüğünü üstlenen Monster Gelişen Pazarlar Başkan Yardımcısı Ebru Çapa, istihdam olanaklarının da artık internet ve sosyal medya üzerinden yaratılabildiğini firmaların yenilikleri takip etmesinin yeni dünya düzenindeki önemini belirtti. Konuşmasında dünya genelinde ve Türkiye’de yüksek sosyal medya ve internet kullanımını rakamlarla açıklayan Çapa, artık bireylerin sosyal medyada zaman geçirdiği gerçeğine İnsan Kaynakları’nın da hızla adapte olması ve bu durumu bir fırsata dönüştürmeleri gerektiğini vurguladı. Günümüzde çalışan bağlılığının gittikçe azalmakta olduğuna da değinen Çapa, bu nedenle yeteneklere ulaşmanın ve onları elde tutmanın her zamankinden daha önemli olduğunu ekledi. Panelde konuşmacı olarak yer alan üç firmanın yöneticileri de sosyal medyanın kaçınılmaz bir gerçek olduğu konusunda hemfikirdi.

Başvuru sayılarında sıkıntı yaşamadıklarını belirten Garanti Bankası İnsan Kaynakları İşe Alım ve İşveren Marka Yöneticisi Nurdan Taş, Garanti Bankası’ndaki çalışma ortamı ve alım yapılacak pozisyonların daha iyi tanıtılması için ve coğrafi olarak farklı hedef kitlelerle direkt olarak iletişime geçmeyi sağladığı için, iletişim stratejilerine sosyal medya uygulamalarını da dahil ettiklerini ifade etti. Sosyal medyanın bu alanlarda sunduğu kolaylıkla, adayların Garanti Bankası’nda iş yaşamı ile ilgili kulaktan dolma bilgilerle karar vermek yerine sosyal medyada aktardıkları bilgileri takip ederek fikir sahibi olabileceklerinin altını çizdi.

Buna karşılık, Nestle İnsan Kaynakları Direktörü Zuhal Çivi ise aktif olarak iş arayışında olmayan adaylara ulaşmak için sosyal medyayı kullandıklarının altını çizerken, işinde mutlu ve başarılı adaylara iş ilanlarıyla ulaşmanın mümkün olmadığını vurguladı.

Sosyal medyada bulunmayan şirketlerin çağın arkasında kaldığını ve asıl riskin de geride kalmak olduğunu belirten Garanti Bankası İnsan Kaynakları Direktörü Nurdan Taş, ayrıca sosyal medyada başarıyı garantilemek için uzman desteğinin alınması gerektiğini vurguladı.


Sosyal medya ile gelen başarı
Monster işbirliği ile Facebook kariyer sayfasında yaklaşık 30 bin kullanıcı ile en fazla takipçiye ulaşan LC Waikiki’nin Uluslararası İnsan Kaynakları Direktörü Esra Altun Facebook kariyer sayfasından sonra LC Waikiki ilanlarına hedef kitle olarak belirledikleri Y kuşağından yapılan başvurularda yüzde 59 oranında bir artış yaşandığını ekledi.

En fazla ilgi gören kariyer sayfası
LC Waikiki Facebook kariyer sayfasıyla Y kuşağına ulaşmayı hedeflediklerini vurgulayan Altun, “Elektronik cihazları, akıllı cep telefonlarını ve tablet bilgisayarları etkin şekilde kullanan Y kuşağı’na Facebook Kariyer sayfamızla ulaşıyor ve genç yetenekleri bünyemize kazandırıyoruz. Facebook Kariyer sayfamız bugün itibariyle günlük ortalama 700 konuşulma oranı ile Türkiye’de sosyal medya kullanıcıları arasında en fazla ilgi gören kariyer sayfasıdır.” dedi.

Kişisel bilgi güvenliği konusuna son derece önem verdiklerini kaydeden Altun, Türkiye’de IK uygulamalarında sosyal medyayı aktif olarak kullanmayı planlayan sektör profesyonellerine kullanıcılarının Kişisel Bilgi Güvenliği'ne dikkat etmeleri konusunda uyarıda bulundu.

Sosyal medya dünyasına insan kaynakları alanında yeni adım atan Garanti Bankası ve Nestle de sosyal medyanın gücüne inandıklarını ve stratejilerini bu doğrultuda belirlediklerini vurguladılar. 2012’de bankacılık sektöründe sosyal medyada en aktif bankalardan biri olmayı planlayan Garanti Bankası bankacılık algısının doğru bir şekilde iletilmesinin önemini vurgularken, Nestle ise dijital stratejisi ile kurum içinde çalışmanın nasıl bir deneyim olduğunu kullanıcılara aktarmayı planlıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları