29 Eylül 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bursa Doğa’ya Genius Olimpiad’tan Ödül
11 Temmuz 2012 Çarşamba 10:55

Bursa Doğa’ya Genius Olimpiad’tan Ödül

Bursa Doğa Koleji, New York Eyalet Üniversitesi ve Terra Bilim ve Eğitim Vakfı tarafından organize edilen uluslararası Genius Olimpiad’tan üçüncülük ödülüyle döndü.

Yarışmaya “Saç boyası ve sigaranın genotoksik etkisinin belirlenmesi” projesiyle katılan Doğa Koleji öğrencileri geliştirdikleri Mikronükleus testi ile saç boyası ve sigaranın kansere yatkınlığı artırdığını kanıtladılar.
Doğa Koleji’nin, doğa ve çevre ile ilişkilerini bilimsel projelerle destekleyen öğrencileri bu alanda kazandıkları başarılara her gün bir yenisini ekliyor. Ulusal ve uluslararası bir çok yarışmaya katılarak başarılı dereceler kazanan Doğa Koleji öğrencileri bu kez New York Eyalet Üniversitesi ve Terra Bilim ve Eğitim Vakfı tarafından organize edilen uluslararası Genius Olimpiad’tan üçüncülük ödülüyle döndü. Bursa Çekirge Doğa Anadolu Lisesi, “Mikronükleus testi yöntemi ile saç boyası ve sigaranın genotoksik etkisinin belirlenmesi”isimli biyoloji  projesi ile GENIUS Science dalında İnsan Ekolojisi (Human Ecology) kategorisinde üçüncülük ödülü aldı.   

Proje yarışmasına başvurular 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren 26 Mart 2012 ye kadar http://geniusolympiad.org/ internet adresinden online olarak yapıldı. Projeler ön elemeden geçirildikten sonra finalistler 10 Nisan 2012 tarihinde açıklandı. Bursa Çekirge Doğa Anadolu Lisesi “Mikronükleus testi yöntemi ile saç boyası ve sigaranın genotoksik etkisinin belirlenmesi”isimli biyoloji  projesi ile GENIUS Science dalında İnsan Ekolojisi (Human Ecology) kategorisinde finale kalmaya hak kazandı. Bu yıl yarışmaya tüm ülkelerden 657 den fazla proje katıldı ve sadece 248 proje finale kaldı. Finale kalan projeler arasında Türkiye’den toplam 24 proje bulunuyor.

Sigara ve saç boyası kansere yatkınlığı arttırıyor
24-29 Haziran 2012 tarihleri arasında Amerika’nın Oswego kentinde yapılan finalde Bursa Çekirge Doğa Anadolu Lisesi öğrencileri Proje Danışmanlığını Biyoloji Öğretmeni Aslıhan Çelik in üstlendiği, sunumu 10. Sınıf öğrencilerinden Nihan Alınca ve Oğuzhan Kara nın yaptığı biyoloji projeleriyle İnsan Ekolojisi kategorisinde Gümüş madalya almaya hak kazanmışlardır.

Projede çalışacak yaş grubu düşünüldüğünde sigara içme ve saç boyamaya başlamanın orta öğretim öğrencileri arasında bu yaşlarda yaygınlaştığı düşüncesi ile saç boyalarının ve sigaranın bu etmenlere maruz kalan kişilerin genetik yapısı üzerindeki olası etkilerinin belirlenmesi düşünüldü. Saç boyasına maruz kalmanın; kadınlar için saç boyatma, erkekler için ise saç boyama yani kuaförde çalışma şeklinde olduğu belirtilen projede önce 80 kişinin ağız içi epitel hücrelerinden örnek alarak yayma preparatlar hazırlandı. Her preparat için 1000 hücre sayılarak gruplar arasındaki farklar ve frekanslar karşılaştırıldı. 

Mikronükleus testi bilimsel alanda kabul gören en geçerli ve güvenilir yöntemlerden biri olarak biliniyor. Normalde sağlıklı bir bireyde mikronükleus frekansı binde 2-3 oranında görülürken genetiği bozan ajanlara maruz kaldıkça bu oran artıyor. Araştırma sonucunda saç boyasına maruz kalanlarda kalmayanlara göre mikronükleus frekansının yüksek olduğu tespit edildi. Sigara içenlerde sigara içmeyenlere göre mikronukleus frekansı yüksek oranda çıkarken hem saç boyasına maruz kalma hem de sigara içme durumunda mikronükleus kromozomun en yüksek değere ulaştığı görüldü.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları