18 Nisan 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bursa Doğa Koleji’nde MUN Konferansı
17 Aralık 2011 Cumartesi 13:45

Bursa Doğa Koleji’nde MUN Konferansı

Doğa Koleji d’MUN Kulübü, MUN (Model of United Nations) için tüm Doğa Anadolu Liseleri’nden katılan 200 öğrenci ile 23-25 Aralık 2011 tarihinde Bursa Doğa Koleji’nde MUN Konferansı düzenliyor.

Doğa Anadolu Liseleri tarafından kurulan ve geçtiğimiz yıl Harvard’da gerçekleşen Uluslararası MUN konferansına katılarak ülkemizi başarıyla temsil eden d’MUN (Doğa MUN) Kulübü, 200 üyesiyle Bursa Doğa Koleji’nde bir dizi konferans için bir araya geliyor. 23-25 Aralık 2011 tarihleri arasında gerçekleşecek olan oturumlarda öğrenciler, Birleşmiş Milletler (BM) yapısı içinde var olan komitelerde, kendi komitelerinin çalışma alanı dâhilindeki konuları tartışacak ve BM üyesi ülkelerin bu konularda uyguladığı politikaları değerlendirecekler. Diğer bir deyişle, Doğa Koleji öğrencileri konferans süresince bir ülkenin delegesi olarak kendilerine atanan ülkeyi temsil edecek, münazara ve fikir alışverişi için bir araya gelecekler. Bu etkinlik sayesinde öğrenciler, üniversite öncesinde dünya sorunlarından haberdar olarak, farklı ülkelerle empati yeteneğini geliştiriyor, İngilizce’yi yaşayarak öğreniyor ve münazara yeteneği kazanıyor.

Harvard’daki MUN konferansına davet edilen tek Türk okulu
Doğa Koleji bu organizasyonlarla d’MUN 2011 katılımcılarını ileride yer alacakları uluslararası ve ulusal MUN konferanslarına hazırlıyor. Ayrıca, Harvard’da gerçekleşen MUN konferansına davet edilen tek Türk okulu olarak kendi bünyesinde MUN geleneğini sürdürüyor. Kampüslerde kurulan d’MUN kulüpleri ile lise düzeyindeki katılımcıları bir araya getiriyor. Daha önceden MUN eğitimi almış veya MUN konferanslarında bulunmuş öğrenciler için akademik anlamda kendilerini geliştirebilecekleri ve ileri düzeyde tartışmalarda yer alabilecekleri bir ortam yaratılıyor, daha önce hiç eğitim almamış veya yeterli düzeyde MUN eğitimi almamış öğrenciler için ise ayrıca bir eğitim programı uyguluyor.

Dünyanın lise ve üniversite düzeyindeki en prestijli etkinliği
MUN toplantılarının amacı gençleri güncel olaylar, küreselleşme ve çok uluslu diplomasi gibi konularda bilinçlendirmek. Bu toplantılarda öğrenciler farklı ülkelerin diplomatları rolünü üstlenerek uluslararası bir örgütün oturumlarını canlandırırlar. Katılımcılar temsil ettikleri ülke hakkında araştırma yaparak ve tartışarak, müzakereler sonucunda uluslararası sorunlara çözüm bulurlar. Birleşmiş Milletler’in akademik bir canlandırması olan Model Birleşmiş Devletler kavramının tarihi BM tarihinden daha geriye gidiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları