29 Eylül 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BTSOya Üstün Hizmet Ödülü
13 Haziran 2008 Cuma 12:00

BTSO'ya Üstün Hizmet Ödülü

BTSO, TBMM Üstün Hizmet Ödülü alan ilk oda oldu.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, Oda"nın TBMM Üstün Hizmet Ödülü"ne layık bulunması ile ilgili olarak, "Kurulduğumuz günden bu yana ortak fayda kuruluşu olarak çalışmamız, pek çok kişi ve kuruluş tarafından takdir görüyor. Ancak, TBMM Üstün Hizmet Ödülü, bunu taçlandırdı. Bursa adına onur duyduk. Bu ödül, gelecekte daha iyi hizmetler verebilmemiz için bizleri motive edecektir. Odamız"ın çalışmalarının diğer kurum ve kuruluşlara örnek teşkil etmesini diliyor, ödüle layık bulunmamızdan dolayı değerlendirmeyi yapanlara teşekkür ediyorum" dedi.

TBMM Başkanı Köksal Toptan başkanlığında toplanan Başkanlık Divanı"nda üstün hizmet ödülü verileceği açıklanan 71 kişi ve kuruluş arasında Bursa Ticaret ve Sanayi Odası"nın yer almasının önemli mesajlar içerdiğini vurgulayan BTSO Başkanı Sönmez, "Ticaret ve sanayi odası olarak kanunda belirtilen görevlerimizi en iyi şekilde yerine getirmenin yanı sıra hizmette çıtayı yükseltmenin ne demek olduğunun da iyi bir örneği olduğumuza inanıyoruz. Bu konuda mütevazi olmaya gerek yok. Hizmetlerimiz ortada…TOBB çatısı altındaki odalar arasında ilk olarak bizim bu ödüle layık bulunmamız gerçekten de gurur verici...Ödülü, hizmet anlayışımız ve topluma karşı duyduğumuz sosyal sorumluluklarımızla hakettik. Odamız"ı bugünlere getiren başta üyelerimiz olmak üzere tüm yöneticilerimize ve emeği geçenlere teşekkür ederiz" diye konuştu.

NEDEN BTSO?
Bu yıl 6 Haziran tarihinde 119. hizmet yılını dolduran Bursa Ticaret ve Sanayi Odası"nın yaptığı yatırımlar ve hizmetlerden bazı şöyle:

BTSO, ilk olarak 1962 yılında, ilk OSB"yi kurarak Türkiye"de planlı sanayileşmeye öncü oldu. Bugün, BTSO OSB"de, 670 hektar alan üzerinde 225 fabrikada, 35 binin üzerinde istihdam sağlanıyor.

İLK OSB
1996"da OSB"ye arıtma tesisi kuruldu. Tesiste günde 96 bin metreküp atık su arıtılıyor. 1997"de kente uluslararası fuar merkezini kazandırdı. Aynı yıl, Avrupa Birliği Bursa Bilgi Bürosu"nu faaliyete geçirdi. Büro, bugün, kentte AB konusunda "tek başvuru noktası" konumunda iş dünyasına hizmet veriyor. Yine 1997"de Alman Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından finanse edilen bir proje kapsamında, Bursa Çevre Merkezi"ni kurdu. Merkez, Bursa"da sanayiye enerji ve su tasarrufu önlemleri geliştirilmesi, atık yönetimi rapor hazırlanması ve çevre yönetim sistemlerinin uygulanması konularında danışmanlık ve eğitim hizmeti veriyor.

TEMİZ VE KESİNTİSİZ ENERJİ
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, hem Organize Sanayi Bölgesi"ndeki sanayi tesislerinin elektrik enerjisi ihtiyaçlarını sürekli olarak karşılamak hem de özel sektörün enerji üretimine katkısını sağlamak amacıyla, OSB"de doğalgazdan elektrik elde edilecek bir çevrim santrali kurma projesini 1999 yılında 47 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirdi. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası"nın bu projesi ile sanayi tesisleri için elektrik enerjisini kesintisiz olarak sağlamak ve aynı zamanda çevreye de zarar vermemek amacıyla temiz elektrik enerjisi üretimi amaçlandı.

BURSA SERBEST BÖLGESİ
Gemlik"teki Bursa Serbest Bölgesi"ni 2001 yılında kente kazandıran BTSO, söz konusu Bölge ile Bursa"nın ithalat ve İhracat hayatını daha hızlı ve rekabet edilebilir düzeye getirmeyi amaçladı. Toplam 825 dönüm üzerinde kurulu bulunan Serbest Bölge"de 2008 yılı Ocak ayı itibariyle, 177 firma faaliyet gösteriyor ve 2007 yılı sonu itibariyle de 1 milyar 760 milyon dolarlık ticaret hacmi gerçekleştirildi.

ULUDAĞ TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası"nın ortak olduğu Uludağ Teknoloji Geliştirme Bölgesi"nin (ULUTEK) açılışı 10 Eylül 2005"te Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ve Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği hükümlerine dayanılarak oluşturulan Ulutek Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurucu heyetinde: Uludağ Üniversitesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa İl Özel İdaresi, T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği yer alıyor. Ulutek Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Uludağ Üniversitesi Görükle Yerleşkesi üzerinde 471 bin 230 metrekare alanda kuruldu. Ulutek Teknoloji Geliştirme Bölgesi"nde, otomotiv, tekstil, gıda, yazılım, iletişim, bioteknoloji, mekatronik, ileri malzemeler / nanoteknoloji, enerji, iletişim, kimya, çevre, ziraat ve hayvancılık konularında AR-GE çalışması yapılıp, teknoloji geliştiriliyor. BTSO, Uludağ Teknoloji Geliştirme Bölgesi"ni Bursa"ya kazandırarak, kentin yüksek teknoloji ve inovasyona yönelik entellektüel potansiyelini harekete geçirmiş oldu.

TÜRK MİLLİ EĞİTİMİ"NE KATKI
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, 2006 yılında, yine Türkiye"de bir ilk olan "BTSO Eğitim Kampüsü"nü Türk Milli Eğitimi"ne hediye etti. Söz konusu, Kampüs"te, 5- 18 yaş arası, üstün zekalı çocuklardan otistik çocuklara kadar toplam 6 bin 500 öğrenci 14 ayrı eğitim ve spor tesisinde öğrenim görüyor. Bursa"nın en büyük eğitim yatırımı olan Kampüs, birçok özel okulda dahi bulunmayan sosyal tesisleri, spor ve eğitim alanlarıyla Türkiye"ye örnek bir kombine eğitim merkezi olma özelliği taşıyor.

Temeli 2005 yılı Ocak ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan Kampüs, 20 Eylül 2006 tarihinde yine Başbakan Erdoğan tarafından hizmete açıldı. Toplam 6 bin 500 öğrencinin toplam 14 ayrı eğitim ve spor tesisinde öğrenim göreceği Eğitim Vadisi"ne açılışı ile birlikte "BTSO Eğitim Kampüsü" adı verildi.

Osmangazi İlçesi Atıcılar Mahallesinde Mülkiyeti İl Tüzel Kişiliğine ait 130.000 m2 arsa üzerine inşa edilen Kampüs"te, 28 bin metrekarelik alanda, 12 derslikli spor lisesi, 12 derslikli sosyal bilimler lisesi, 24 derslikli genel lise, 12 derslikli endüstri meslek lisesi, 24 derstlikli ilköğretim okulu, 100 öğrenci kapasiteli ana okulu, 500 öğrenci kapasiteli otistik çocuklar eğitim merkezi, 400 öğrenci kapasiteli üstün zekalı çocuklar bilim sanat merkezi, 100 öğrenci kapasiteli kız öğrenci yurdu, 200 öğrenci kapasiteli erkek öğrenci yurdu, bir kapalı spor salonu ve 400 kişilik çok amaçlı salon yer alıyor.

BTSO ayrıca, Bursa"ya 2 ilköğretim, 1 lise ve 1 de endüstri meslek lisesi kazandırdı. BTSO Kükürtlü İlköğretim Okulu, BTSO Hürriyet İlköğretim Okulu, Gürsu Endüstri Meslek Lisesi ve Yıldırım Ticaret ve Sanayi Odası Lisesi"nde her yıl yaklaşık 4 bin 500 öğrenci eğitim alıyor.

TARİHİ DEĞERLERİN SAHİPLENİLMESİ
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen Merinos Fabrikası"nın "Atatürk Kongre-Kültür Merkezi"ne dönüştürülmesi için de BTSO büyük destek verdi. Kentin çehresini değiştirecek projeye BTSO, 25 milyon YTL kaynak aktardı.

Bursa"nın 600 yıllık tarihine tanıklık eden Ulucami"nin minberiyle iç mekandaki hat sanatı uygulamaları da, yine Bursa Ticaret ve Sanayi Odası"nın desteğiyle yenileniyor. Çalışmalarına 2005 yılında başlanan restorasyon çalışmaları için BTSO tarafından 1.5 milyon YTL kaynak ayrıldı.

BTSO son olarak da, Osmangazi Belediyesi tarafından kamulaştırılan Tophane"deki Sümbüllü Bahçe Konağı'nın, sosyal tesis projesi olarak hayata geçirilmesi için 2 milyon 500 bin YTL'lik yardımda bulunma kararı aldı. Orhangazi Türbesi'nin doğusunda yer alan Sümbüllü Bahçe Konağı'nın, onarımı ve çevresinin düzenlenerek sosyal tesis haline getirilmesi için gerekli olan ödeneğin tamamı BTSO tarafından karşılanmış olacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları