24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BTSO İç Piyasa Anketi Kasım Sonuçları
09 Aralık 2007 Pazar 13:34

BTSO İç Piyasa Anketi Kasım Sonuçları

BTSO’nun Kasım ayı İç Piyasa Anketi’nin sonuçlarına göre iç piyasa umutları bayram alışverişine bağladı.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) her ay düzenli olarak gerçekleştirerek sonuçlarını kamuoyuyla paylaştığı İç Piyasa Anketi’nin kasım ayı sonuçları belli oldu. Okulların açılması ve Ramazan ayı’ndan sonra bir süredir “durgunluk” yaşayan ve satışları yüzde 40’ları geçen oranda azalan iç piyasa, umutlarını yaklaşan Kurban Bayramı öncesi yapılacak alışverişlere bağladı. Aralık ayında satışların artması yönünde beklenti taşıyanların oranı % 34.06 oldu.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, iç piyasada bir süredir devam eden durgunluğa işaret ederek, “İç piyasa anketlerimizi incelediğimizde, tüccarlarımızın bayramdan bayrama satış yaptığını, diğer dönemlerde yaptıkları büyük oranlı indirimlere rağmen bile istenen düzeyde iş hacmi gerçekleştiremediklerine tanık oluyoruz” dedi. Sönmez, özellikle talep düşüklüğü ve nakit sıkıntısı kıskacında daralan iç piyasanın hareketlenmesi için çözümler üretilmesi gerektiğini belirtti.

Kapalıçarşı ve civarı ile özellikle perakende ticaret yapan firmalarla gerçekleştirilen ankete katılan işyeri sahipleri ve yetkililerinin yüzde 45.05’i kasım ayında satışlarının “azaldığını”, yüzde 27.47’si “arttığını” ifade etti. Satışlar, ekim ayına göre, yüzde 5.87 oranında daha azalış kaydetti.

BTSO’nun anketinde katılımcılara yönlendirilen “Ürünlerinizin fiyatlarında geçen ay içerisinde indirim yaptınız mı?” sorusuna, yüzde 63.38 oranında “Hayır” cevabı verildi. Kasım ayı iç piyasa anketinde, katılımcılara yönlendirilen “Reel sektörün içinde bulunduğu sıkıntıların en önemlisi hangisidir?’’ sorusuna ise katılımcıların yüzde 65.74’ü yine “Nakit sıkıntısı ve ödemelerde yaşanan sıkıntı” cevabını verdi. Bu cevabı, yüzde 17.12 oranıyla “iç piyasada talep düşüklüğü” cevabı izledi.

Ankete katılan 183 işyeri temsilcisinin yüzde 19.33’ü otomotiv, yüzde 16.57’si tekstil, konfeksiyon ve ayakkabı, yüzde 12.7’si elektrik, elektronik, bilgisayar ve beyaz eşya, yüzde 6.07’si inşaat ve inşaat malzemeleri ve yüzde 45.33’ü de diğer sektörlerde faaliyet gösteriyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları