17 Ekim 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BTSO İç Piyasa Anketi
20 Ekim 2007 Cumartesi 11:27

BTSO İç Piyasa Anketi

Eylül ayı BTSO İç Piyasa Anketi sonuçları açıklandı.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), her ay düzenli olarak gerçekleştirerek sonuçlarını kamuoyuyla paylaştığı İç Piyasa Anketi’nin eylül ayı sonuçları, iç piyasada yaşanan sıkıntıları bir kez daha gözler önüne serdi. İç piyasa, BTSO Alışveriş Şenliği, mevsimlerin değişimi, sezon sonları, dini bayramlar ve okulların açılması gibi faktörlerle, bu dönemlerde hareketlenip, umutlansa da, sorunlar ve beklentiler yerini korumaya devam ediyor.

Kapalıçarşı ve civarı ile özellikle perakende ticaret yapan firma sahipleri ve yetkilileriyle gerçekleştirilen ankete katılan işyeri sahipleri ve yetkililerinin sadece yüzde 27.5’i satışlarının arttığını ifade etti. Bu oran, Eylül’de, Ramazan ayı olmasına karşın, bir önceki aya göre, % 3.1 oranında gerilemiş oldu. Satışlarını arttıranların oranı, Temmuz’da yüzde 21.4 ve Ağustos’ta da BTSO Alışveriş Şenliği’nin etkisiyle yüzde 30.6 olarak gerçekleşmişti.

BTSO’nun anketinde katılımcılara yönlendirilen “Ürünlerinizin fiyatlarında geçen ay içerisinde indirim yaptınız mı?” sorusuna, yüzde 71.5 ortanında “Hayır” cevabı verildi. Eylül ayı iç piyasa anketinde, katılımcılara “Reel sektörün içinde bulunduğu sıkıntıların en önemlisi hangisidir?’’ sorusu da yöneltildi. Bu soruya katılımcıların yüzde 67.3’ü “Nakit sıkıntısı ve ödemelerde yaşanan sıkıntı”, yüzde 20.6’sı da “ iç piyasada talep düşüklüğü” cevabını verdi.

BTSO’nun iç piyasa anketinde “en sıkıntıda olan sektör” de değişmedi ve yine yüzde 51.9 ile tekstil ve konfeksiyon sektörü oldu. Tekstil ve konfeksiyonu yüzde 8.1 oranıyla inşaat sektörü izledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları