28 Eylül 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BTSO Haziran Ayı Anketi Sonuçlandı
07 Temmuz 2007 Cumartesi 16:07

BTSO Haziran Ayı Anketi Sonuçlandı

BTSO, Ekonomik ve Sosyal Durum Anketi ile yılın ilk yarısını değerlendiren iş dünyasına göre, yeni seçilecek hükümetin önceliği terörle mücadeleye vermesi gerekiyor, ikinci sırada kayıtdışı ekonomi var.

Yılın ilk yarısında yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeler hakkında iş dünyasının nabzını tutmak ve yılın kalan bölümü ile ilgili beklentilerini ölçmek amacıyla Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen Ekonomik ve Sosyal Durum Anketi’nin 2007 yılı Haziran ayı sonuçları, Bursa iş dünyasının görüşlerini ortaya koydu. Anketten, terörle mücadele ve kayıtdışı ekonomiyi önceliğine alacak bir hükümet beklentisi çıktı.

Yılın ilk yarısında üretim, istihdam, satışlar ve ihracatta rölantide bir durum sergileyen Bursa iş dünyası, Türkiye-AB ilişkilerinin gündemdeki önemini kaybettiğini düşünüyor ve yılsonu dolar kurunun 1.300 sınırının üzerinde olacağını tahmin ediyor

Ekonomik ve Sosyal Durum Anketi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, gündemdeki konuların iş dünyasına yansımalarını yakından takip etmek ve reel kesimin söz konusu gündemlere verdiği tepkileri ölçmek amacıyla, 2003 yılından bu yana, her 3 ayda bir periyodik olarak yapılıyor

BTSO’nun anketine katılan toplam 195 işadamı, sanayici ve üst düzey yöneticinin verdiği cevaplar, 2007 yılının ilk yarısının çok da iyi geçmediğine dair mesajlar içeriyor. Ankette yönlendirilen 2007 yılı ilk 6 ayı, faaliyette bulunduğunuz sektör/işkolu açısından nasıl geçti? sorusu, 46.11 oranında Orta, yüzde 30.05 oranında İyi, yüzde 12.95 oranında Kötü, yüzde 6.73 oranında Çok kötü ve yüzde 4.14 oranında da Çok iyi cevabını aldı.

Üretim ve Satışlar Rolantide

2007 yılının ilk 6 ayında, yüzde 58.46’sı üretimini artırmayan Bursa iş dünyası, satışlarında ve ihracat rakamlarında da benzer bir tabloyu yansıtıyor. İlk yarıda satışlarını arttıranların oranı yüzde 47, ihracatını artıranların oranı da yüzde 44... Bursa iş dünyasının yüzde 44.79’u yine ilk yarıda çalışan sayılarında stabil kalırken, ilk 6 ayda yarattığı istihdamı azaltanların oranı da yüzde 22.91 olarak gerçekleşti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları