23 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BTSO Girişimci Güven Endeksi
09 Kasım 2007 Cuma 11:26

BTSO Girişimci Güven Endeksi

BTSO) üç ayda bir oluşturduğu Girişimci Güven Endeksi Ekim ayı sonuçları açıklandı. Endeks Ekim 2007’de bir önceki döneme göre yüzde 28,6 oranında azaldı.

Türk - Alman İşadamları BTSO'da
 


Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından üç ayda bir hazırlanan Girişimci Güven Endeksi Ekim ayı sonuçları açıklandı. Onbeşinci defa yapılan çalışmada, Girişimci Güven Endeksi Ekim 2007’de bir önceki döneme göre yüzde 28,6 oranında azalarak yüzde 71,4 olarak hesaplandı. Endeks bu dönemde, çalışmanın başladığı Ocak 2004’den beri en düşük değerini gördü.

Ekim ayı sonunda gerçekleştirilen çalışmada; BTSO’ya kayıtlı 203 işletme sahibinin, cari dönem girişim ortamı ile ilgili değerlendirmeleri ve yeni bir girişim kararı içinde olup olmadıkları sorgulanarak; girişimci güven endeksi hesaplandı.

Anket için seçilen firmaların sektörlere göre dağılımı incelendiğinde, yüzde 24,1’i otomotiv, yüzde 19,7’si tekstil ve konfeksiyon, yüzde 18,7’si makina ve metal sektörü, yüzde 12,8’i inşaat ve yapı sektörü, yüzde 12,8’i gıda-tarım, yüzde 1,5’i plastik ve kauçuk, yüzde 1,5’i hizmet, yüzde 1,0’i elektrik ve elektronik, yüzde 1,0’i ağaç orman ürünleri ve mobilya, yüzde 6,9’u da diğer sektörlerde faaliyet gösteriyor.

Şirketler büyüklüklerine göre incelendiğinde de, yüzde 91,6’sı KOBİ, yüzde 8,4’ü ise büyük ölçekli şirket statüsünde olduğu ortaya çıkıyor.

Ankete katılan işletme sahiplerinin, Ülkenin bugünkü ekonomik şartlarını değerlendirdiğinizde, girişim ortamını nasıl buluyorsunuz? şeklindeki ilk soruya; girişimcilerin yüzde 29,1’i uygun, yüzde 49,3’ü ise uygun değil cevabını verdi.

Aynı soruya, üç ay önce uygun diyenlerin oranı yüzde 47,8 ve uygun değil diyenlerin oranı da yüzde 33,0 olarak tespit edilmişti.

Söz konusu verilere göre; girişim ortamına ilişkin görüşlerde; üç ay önceye göre daha kötümser bir durum olduğu ortaya çıkarken, girişim ortamı uygun diyenlerin oranında azalış, uygun değil diyenlerin oranında ise artış oldu. Kararsızım diyenlerin oranında da artış olduğu dikkat çekiyor. Üç ay önce girişim ortamı konusunda kararsızım diyenlerin oranı yüzde 19,2 iken, bugün kararsızım diyenlerin oranı yüzde 21,7’ye yükseldi.

Ülkenin bugünkü ekonomik şartlarını değerlendirdiğinizde, halihazırdaki işletmenizi kurar mıydınız? sorusuna ise; girişimcilerin yüzde 42,4’ü evet ve yüzde 47,8’i ise hayır yanıtını verdi. Üç ay öncesinde aynı soruya, ankete katılanların yüzde 50,2’si evet yanıtını verirken, yüzde 37,9’u ise hayır yanıtını vermişti.

Bu veriler ise; yine bu işi kurardım diyenlerin, üç ay öncesine göre azaldığına dikkat çekerken, hayır kurmazdım diyenlerin oranının ise arttığını gösteriyor. Üç ay önce mevcut işletmelerin kurulumuna ilişkin bu soruya, kararsızım diyenlerin oranı yüzde 11,8 iken, bugün bu oran yüzde 9,9 olarak gerçekleşti. Yani, kararsızım diyenlerin oranında, bir azalış olduğu görülüyor.

Ülkenin bugünkü ekonomik şartlarını değerlendirdiğinizde, bugün itibariyle yeni bir girişim yapar mısınız? şeklindeki üçüncü soruya verilen cevaplarda ise sonuçlar şöyle:

Girişimcilerin yüzde 30,0’u evet, yüzde 60,6’sı hayır yanıtını verirken, üç ay önce aynı soruya girişimcilerin yüzde 49,8’i evet, yüzde 35,5’i ise hayır yanıtını vermişti. Bu sonuca göre, hem yeni yatırım yaparım diyenlerin oranı düşerken, yeni yatırım yapmam diyenlerin oranı ciddi oranda arttı.

Yeni bir girişim yapmaya ilişkin soruya kararsızım diyenlerin oranı bugün itibariyle yüzde 9,4 iken bu oran üç ay önce yüzde 14,8 olarak gerçekleşmişti.

Endekslerin 100’den büyük olması, iktisadi faaliyetlere ilişkin girişimci güveninin arttığını yani iyimser bir tutum olduğunu gösterirken, 100’den küçük olması da kötümser bir tutum olduğunu gösteriyor.

Girişimci güven endeksinin yüzde 71,4 olması, Bursa’da faaliyet gösteren girişimcilerin, ülkenin bugünkü ekonomik şartlarını değerlendirdiklerinde; mevcut girişim ortamı konusunda, kötümser oldukları anlaşılıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları