20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BTSO Başkanından Enflasyon Değerlendirmesi
04 Ekim 2007 Perşembe 14:54

BTSO Başkanından Enflasyon Değerlendirmesi

BTSO Başkanı Celal Sönmez, TÜİK tarafından açıklanan Eylül ayı enflasyon oranlarını değerlendirdi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, “yüksek faiz, düşük kur” politikasının enflasyon hedefleri açısından olumlu sonuçları olsa da, üretim ve ihracatı imkansız hale getirdiğini kaydederek, “Bu politika bir süre için uygulanabilir. Enflasyon hedefleri açısından olumlu sonuçları da olur. Ama, sürekli bu politikanın uygulanması, üretim ve ihracatın sürdürülebilirliği açısından sıkıntı yaratabilir” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Eylül ayı enflasyon oranlarını değerlendiren Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, piyasalardaki 1 ABD Doları’nın 1 YTL’ye eşit olacağı öngörüsünün sıkıntı yaratabileceğini vurgulayarak, “Bu, enflasyon açısından olumlu olabilir. Ama bu koşullarda, ülkemizde, üretim yapan, ihracat gerçekleştiren ve istihdam yaratmaya devam edenlerin durumunun da daha çok dikkate alınmasında fayda görüyoruz” diye konuştu.

Sönmez, eylül ayı enflasyonunun açıklanması ile ilgili yaptığı açıklamayı şöyle sürdürdü:
“Piyasalarda dolar düşüyor, avro yükseliyor ve Avrupa bu yükseliş nedeniyle endişeli. Oysa biz, yıllardır YTL’nin yükselişi ile karşı karşıyayız. Ama nedense, pek bir endişe duymuyoruz. Üretici ve ihracatçılarımız tüm koşullara rağmen katma değer yaratmaya gayret ediyor.
Enflasyon ne olursa olsun gerçek şu, uzun bir süredir “yüksek faiz, düşük kur” ile gidiyoruz. Ancak, son olarak ABD’nin faizlerini düşürmesiyle, bize gelen sıcak para azalmak bir yana artmaya başladı ve dolar bu nedenle sürekli düşüyor. İthalat ise daha karlı hale geliyor. Yıllık dış ticaret açığı 58 milyar dolara dayandı. İşdünyası olarak, bunların da gözönünde bulundurularak ekonomi politikalarının önümüzdeki bu süreçte, yeniden ele alınmasını bekliyoruz. ”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları