23 Eylül 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Boschtan Ekolojik Küreselleşmeye Yatırım
21 Şubat 2009 Cumartesi 15:04

Bosch'tan Ekolojik Küreselleşmeye Yatırım

Hermann Butz, enerji Verimliliği konusunun önemi hakkında koınuştu.

Enerji Verimliliği konusunun önemi hakkında konuşan Hermann Butz, Bosch"un global olarak teknolojide bir dünya devi olduğunu ve iklim değişiklikleri sebebi ile küresel boyutta önem taşıyan enerji verimliliği konusunda bir çok çalışması bulunduğunu söyledi. Butz, Bosch olarak, tüm dünyanın gündeminde olan kaynakların verimli kullanımı ve çevre dostu teknolojilerin geliştirilmesi çalışmalarını küreselleşmenin ekolojik boyutu olarak değerlendirdiklerini ve bu alanda ciddi yatırımlar yaptıklarını sözlerine ekledi.

Bosch Grubu olarak her iş günü başına 14 patent başvurusunda bulunduklarını söyleyen Butz, gelişim adına geçtiğimiz sene 3300" den fazla patent aldıklarını belirtti. Butz: „Bosch Grubu, yenilikçi teknolojiler geliştirebilmek için her yıl toplam cirosunun yüzde yedilik bölümünü AR-GE çalışmalarına ayırıyor. En son verilere göre bu rakam 3,6 Milyar Euro olarak gerçekleşti ve bunun yüzde 40"lık kısmı çevre koruma ve kaynakların etkin kullanımı için harcandı."

Bosch"un ana araştırma projelerinin yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve depolanması üzerine yoğunlaştığını ifade eden Butz, bu tip çalışmaların fosil enerji kaynaklarının korunmasına ve enerji ithalatı konusunda özgürlük sağlanmasına yardımcı olduğunu belirtti.

Yenilikçi güneş pilleri hayatın her alanına girecek
2015 yılında piyasaya sunulmak üzere geliştirdikleri, organik boya bazlı güneş pillerinin, cep telefonları, ev ve araç camlarında dahi kullanılabileceğini söyleyen Hermann Butz, alternatif yakıt teknolojileri üzerinde de çalışmaları olduğunu bildirdi. „Alternatif yakıtların kullanımı üzerinde çalışıyoruz. Sıkıştırılmış doğal gaz, benzin ile etanol karışımı gibi yakıt karışımları ve sentetik bioyakıtlar gibi CO2 emisyonlarını azaltacak yakıtların kullanılabileceği teknolojileri geliştiriyoruz. Termoteknoloji, hem çevre ve iklimin korunması, hem de enerji ekonomisine katkı sağlamak açısından çok önemli. Yoğuşmalı kombi ve kazanlar, ısı pompaları, güneş enerjisi sistemleri, çevre dostu havalandırma ve klima gibi yenilikçi teknolojilere sahip ürünlerimizle, bu konuda üzerimize düşen sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz.

Butz, Bosch Rexroth"un Rüzgar Enerjisi iş kolunun da yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde çalışmalar yaptığını söyledi ve ekledi: „2006 yılında, dünyanın dört bir köşesine yerleştirilen rüzgar türbinlerinin yıllık toplam gücü, on adet 1,4 megawat gücündeki nükleer enerji istasyonunun gücünü aştı. Bu rakamın önümüzdeki on yıl boyunca üç katının da üzerine çıkacağını düşünüyoruz. Bir çok hükümet, emisyonları düşürmek ve ham petrole olan bağımlılığı azaltmak üzere rüzgar enerjisini sübvanse ediyor. Bunların da bir sonucu olarak yenilenebilir enerji Bosch"un en hızlı gelişen iş kollarından birisi...."
(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları