24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Boschtan Doğa Dostu Teknoloji
10 Ocak 2012 Salı 22:26

Bosch'tan Doğa Dostu Teknoloji

Doğa Dostu Teknoloji yaklaşımı ile enerji ve su tasarrufunda öncü bir rol üstlenen Bosch, yeni yılda herkesi daha doğa dostu ürünler kullanmaya davet ediyor.

Yalnızca günlük yaşamımızı değil geleceğimizi de iyileştiren teknolojiler sunan Bosch Ev Aletleri, “yeni yıl yeni fırsatlar demektir, işte size daha çevreci olabilmeniz için bir fırsat” diyor ve 2012’de herkesi, doğa dostu ürünler kullanarak, çevreye katkıda bulunmaya davet ediyor. İnsanlara ve doğaya karşı saygılı ürünler üretme anlayışını Doğa Dostu Teknoloji yaklaşımıyla bir adım daha ileriye taşıyan Bosch’un su ve enerji tasarruflu bulaşık ve çamaşır makineleri, çevreyi korurken, uzun ömürlü oluşlarıyla da kullanıcıların ev ekonomisine önemli miktarda katkıda bulunuyor.

Elektrik tüketiminde yüzde 73, su tüketiminde yüzde 63’e varan tasarruf

Bosch’un 1990 yılından bu yana geliştirdiği teknolojilerle daha az enerji ve daha az su tüketimine odaklanan yaklaşımı çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Özellikle 1990’dan bu yana çevre temalı ürünlere yönelen Bosch, çamaşır makinelerinde, bugün 1996 yılına kıyasla yüzde 38’e varan enerji tasarrufu sağlarken, kurutma makinelerinde yüzde 62’ye, bulaşık makinelerinde yüzde 50’ye, elektrikli fırınlarında yüzde 43’e, buzdolaplarında, yüzde 63’e derin dondurucularda yüzde 68’e, buzdolabı-dondurucu kombinasyonlarında ise yüzde 73’e varan oranlarda daha az enerji tüketiyor. Bosch’un daha temiz ve güvenli bir geleceğe yatırıma odaklanan çalışmaları su tüketiminin azaltılmasında da kendini gösteriyor. Bugün Bosch çamaşır makineleri 1996 yılına oranla yüzde 29’a, Bosch bulaşık makineleri ise artık yüzde 63’e varan oranlarda su tasarrufu sağlıyor.

Tüm Bosch ürün ve teknolojilerinde yüzde 95 geri dönüşümlü malzeme kullanılıyor

Tüm eylemlerinde doğa, toplum ve gelecek nesillere karşı sorumluluklarının bilinciyle hareket eden Bosch, insan sağlığına ve güvenliğine saygıyı, doğal kaynakları ekonomik kullanmayı, daha doğal ve temiz bir çevrede çalışmayı, iş politikasının temel prensibi olarak görüyor. Bugün Bosch’un patent kayıtlarının %40’ı, doğal kaynakların ve çevrenin korunmasını hedefleyen teknolojilerden oluşuyor. Bosch doğal kaynakları daha verimli kullanabilmek için bütün ürünlerini, yüzde 95 geri dönüşümlü malzemeden üretiyor.

Yılın 365 günü ve günde 24 saat çalışan soğutucunuz enerji tasarruflu mu?

Soğutucular, tüm elektrikli ev aletleri içinde kesintisiz kullanılan tek cihaz. Yılın 365 günü, günde 24 saat çalışırlar, üstelik yıllarca... İşte bu nedenle A enerji sınıfından daha tasarruflu bir soğutucu kullanmak, büyük bir enerji tasarrufu sağlamak anlamına geliyor. Bosch soğutucularda, HydroFresh teknolojisi sayesinde gıdaların doğru sıcaklık ve nem aralığında muhafaza edilmesi hijyenik bir biçimde gerçekleştiriliyor. Bu da Bosch’un üstün enerji tasarrufuna sahip soğutucularından elektrik tasarrufu yaparken üstün performans almaya devam etmeniz anlamına geliyor. Üstelik Bosch’un daha az enerjiyle daha çok verim sağlayan soğutucuları, azami derecede verimli enerji tüketimi sağlıyor. A++ enerji sınıfına sahip Bosch soğutucular, A enerji sınıfından çok daha tasarruflu.

Evde en çok elektriği, soğutucu- dondurucuların tükettiğini biliyor muydunuz?

Elektrik ve Su İdaresinden Sorumlu Alman Federal Birlik’in 2008 yılında yayınladığı rapora göre Almanya’da evlerdeki elektrik tüketiminin yaklaşık olarak yüzde 50’si elektrikli ev aletlerinden kaynaklanıyor. Elektrik tüketiminin ev içindeki dağılımı ise şöyle;

    Elektriğin yüzde 29’unu soğutucu-dondurucular
    Yüzde 19’unu yemek, ütü ve çamaşır kurutma
    Yüzde 17’sini suyun ısıtılması (çamaşır ve bulaşık makinesi de dahil)
    Yüzde 15’ini ısınma (kalorifer)
    Yüzde 12’sini TV, iletişim ve bilgisayar
    Yüzde 8’ini de aydınlatma tüketiyor.

Kişi başı günlük su tüketimi: 123 litre

Rapora göre suyun; yüzde 36’sı banyo, duş ve vücut bakımına, yüzde 27’si sifon çekmeye, yüzde 12’si çamaşır yıkamaya, yüzde 6’sı bulaşığa, yüzde 6’sı ev – araç temizliğine, yüzde 4’ü yeme içmeye ve yüzde 9’u da diğer işlere harcanıyor. Elektrik ve su tüketiminin ev içi dağılımını açıklayan bu verilerin de gösterdiği gibi tüketimi düşürmek için daha verimli ev aletleri kullanımı önem kazanıyor.

En iyi enerji verimlilik sınıfı A, yüzde 30 daha iyisi Bosch

Yeni nesil Bosch VarioPerfect çamaşır makineleri, hem zamanı hem de enerjiyi daha iyi kullanarak tasarruf etmek üzere tasarlandı. VarioPerfect çamaşır makineleri, EcoPerfect seçeneğiyle A enerji sınıfından yüzde 30, SpeedPerfect seçeneğiyle de zamandan yüzde 60 tasarruf sağlıyor. Devrimci fırçasız motor EcoSilence Drive sayesinde çamaşırlarınız, mükemmel yıkama performansından ödün vermeden süper sessizlikte yıkanıyor.

Dünyanın enerji verimliliği en yüksek kurutma makinesi de Bosch’ta

Dünyanın enerji verimliliği en yüksek kurutma makinesi Bosch Ecologixx 7 S, ActiveAir teknolojisi ve SelfCleaning Condenser özelliği ile kilogram başına sadece 0,23 kW saat enerji harcıyor ve A enerji sınıfından yüzde 50 daha tasarruflu kurutuyor. Bu doğa dostu Bosch ürünü, dünyanın enerji verimliliği en yüksek kurutma makinesi olma özelliği taşıyor. Güçlü havasıyla çamaşırları en verimli şekilde kullanan bu makinenin hava atmadığını ve aile bütçenizin de dostu olduğunu anlamak için ise elektrik faturasına bakmak yeterli!

Bosch bulaşık makineleri daha az tüketiyor, daha yüksek performans sunuyor

Bosch, yeni ActiveWater Eco ve ActiveWater Zeolit bulaşık makineleri ile bulaşık temizliğinde çığır açıyor. ActiveWater Eco, her bir su damlasından 400 damla suyun enerjisini yaratarak, standart programda yıkama başına sadece 6,5 litre suyla 13 kişilik yemek takımını yıkıyor. ActiveWater Zeolit ise zeolit mineralinin kurutma işlemi sırasında makinedeki nemi emerek ısı enerjisine çevirmesiyle diğer A enerji sınıfı bulaşık makinelerine oranla yüzde 30 daha az enerji harcayarak sadece 0,69 kWh elektrik tüketiyor.

Sofra keyfinden değil, enerjiden tasarruflu

Bosch’un A enerji sınıfından bile yüzde 30 daha tasarruflu yeni nesil paslanmaz çelik ankastre ve solo fırınları, Bosch severlere; “fırın tercihiniz ne olursa olsun ama tasarrufunuz hep aynı olsun” diyor.

Doğa dostu bu yaklaşımı ile hem çevreyi hem de aile bütçesini koruyan Bosch ankastre ve solo fırınlar, sofra keyfini katlayacak lezzetler hazırlamanıza yardımcı olurken, temizliği kolaylaştıracak eşsiz özellikleriyle yüzünüzü güldürüyor.

Bosch elektrikli süpürgeler, elektrik hariç her şeyi yutuyor

Kompresör teknolojisine sahip Bosch elektrikli süpürgeler yüksek verim gücüyle yüzde 50 daha az elektrik harcıyor.

Bosch’un doğayla olan dostluğunu bu mühür simgeliyor

Bosch’un Doğa Dostu Teknoloji mührü, enerji, su veya diğer doğal kaynaklarda son derece düşük tüketim değerlerine sahip, devrim yaratan teknolojilerin kullanıldığı, en üst düzey verimliliği olan ürünleri gösteriyor. Ve tabii ki tüm bu ürünlerin, diğer Bosch ürünlerinde olduğu gibi çevre dostu olduğunu simgeliyor.

Bosch Ev Aletleri, doğa dostu olarak yetişen nesiller için 2002’den bu yana çalışıyor

2002 yılında Deniz Temiz Turmepa işbirliğiyle gelecek kuşaklara temiz ve yaşanılabilir bir dünya bırakmak için çevre çalışmalarına destek veren Bosch Ev Aletleri, aynı yıldan bu yana da Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı ile eğitim odaklı projeler yürütüyor, çeşitli çalışmalara destek oluyor. Sürdürülebilir kalkınmaya ve çevre eğitimine katkı sağlamayı amaçlayan Yeşil Kutu Çevre Eğitimi Projesi’ni, 2008 yılından bu yana hem maddi hem de manevi olarak destekliyor. Proje kapsamında Mart 2011 itibariyle toplamda yaklaşık 11.000 öğretmen ve 1 milyonu aşkın öğrenciye ulaşıldı. Bosch Ev Aletleri’nin aynı yıl hayata geçirdiği bir diğer çevre ve eğitim odaklı kurumsal sosyal sorumluluk projesi ise Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu. Tiyatronun evrensel dilini kullanarak, çevre konusunda bilinçli bireyler yaratılmasına katkıda bulunmayı hedefleyen proje kapsamında bugüne kadar iki farklı oyun ile toplamda 31 bini aşkın çocuğa çevre koruma bilinci, doğa ve hayvan sevgisi aşılandı. Bosch Ev Aletleri, aynı zamanda 2010 yılından bu yana YOYO Düşlersarar tarafından hayata geçirilen Genç Klasikçiler Festivali’nin ana sponsorluğunu üstleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları