05 Ağustos 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bosch MICle Doğal Yaşam Görüntüleri
23 Aralık 2011 Cuma 23:00

Bosch MIC'le Doğal Yaşam Görüntüleri

Bosch'un MIC serisi kameraları doğal yaşamı görüntülemek için fırtınaya meydan okuyor.

Bosch Güvenlik Sistemlerinin dayanıklı, güvenilir MIC Serisi pan-tilt-zoom hareketli kameraları neredeyse 10 yıldır en sert hava şartlarında, İskoç Denizkuşu Merkezi (Scottish Seabird Centre-SSC)’ne gelen ziyaretçilere İskoçya'nın başka yollarla erişilemeyecek olan doğal kıyı yaşamını göstermek için kullanılıyor.

İskoçya'nın en meşhur ve en fazla turist çeken yerlerinden biri olan ödüllü SSC, deniz kartalları, sümsük kuşları, deniz papağanları, gri foklar gibi birçok vahşi hayvanı ve kuşu görüntülemek için uzaktan görüntü aktaran kameralar kullanıyor.

Merkezin video güvenlik sistemi altyapısının tasarımını, 10 yıldan fazla bir süredir SSC ile çalışan Plymouth’taki Outersight (UK) Ltd. yaptı. Uzak veya tehlikeli bölgelerdeki doğal yaşamı izleme amaçlı sistemlerin tasarımı konusunda uzman Outersight Ltd, SCS'nin taleplerini Bosch’un MIC Serisi Kameraları ile karşıladı.

Kurulan sistem sayesinde, ziyaretçiler kameralardan gelen videoları büyük ekranlarda izleyip, 10 tane kameradan herhangi birini joy stick aracılığıyla yatay-düşey yönde hareket ettirerek ve yaklaştırma yaparak diledikleri hayvanı inceleyebiliyorlar. MIC kameraların tüm odaklama ve iris ayarları otomatik yapıldığından, ziyaretçilere her zaman en iyi kalite ve netlikte görüntü sunulabiliyor. Ayrıca SSC'nin web sayfasından ilgilenenler 7 gün 24 saat merkezi izleyebiliyorlar.

“MIC Serisi kameralar sağlam ve dayanıklı olmalarıyla biliniyor. Bu tarz uzaktan görüntüleme uygulamaları için bu kameralar ideal bir çözüm sunuyor.” diyen Outersight Ltd Genel Müdürü Peter Barlow bu görüşünü şu şekilde açıklıyor: “Hayvanların üreme dönemlerinde rahatsız edilmemesi gerekliliği, bazı kameraların bulunduğu noktaların uçurumda olması ve herhangi bir kamera arızası durumunda söz konusu noktaya ancak özel tırmanma aletleriyle ulaşılabilmesi, ayrıca SSC’nin kar amacı gütmeyen bir kuruluş olması ve masraflarının bilet satışlarından ve bağışlardan karşılanması nedeniyle arızaların ve bakım masraflarının en aza indirilmesi gerekmektedir.”

Kameralar saatte 100 mil’den hızlı esen rüzgârlara, dalgalara ve deniz suyunun püskürmesiyle oluşan paslanmaya maruz kalsalar da Peter’a göre, “MIC Serisi kameralar tüm bu ortam şartlarına kusursuz bir şekilde dayanıyor”.

Kuşların kameraların varlığından rahatsız olmamalarını sağlamak ise merkez için çok önemli: “Sessiz çalışan fırçasız motoru sayesinde bu kamera, hareket ederken çok az gürültü yaptığından hem kuşlar kameranın yakınına yuva yapmaktan çekinmiyor, hem de ziyaretçiler mümkün olduğu kadar yakından kuşları izleyebiliyorlar.”

İlk MIC Serisi Kamera 2001’de Merkez’deki May Adası’na kuruldu. Bu kameranın video görüntüleri SCC’ye fiber optik kablo ve mikrodalga analog kablosuz bağlantı ile aktarıldı. Bu başarılı denemenin ardından bir yıl sonra kameralar Bass Kayalıkları’na yerleştirildi ve 2003’te SCC’deki gözlem platformuna yeni bir MIC kamera kuruldu.

Peter’a göre, MIC Serisi kameranın kompakt tasarımı rüzgâra karşı direnci arttırıyor ve bu sayede yüksek zoom yapıldığında titreşim çok az oluyor. “SSC’nin projede önem gösterdiği hususlardan biri de doğal çevreye mümkün olduğunca zarar vermemekti. MIC Serisi Kameraların pürüzsüz yuvarlak tasarımı kuşların rahatsız olmamasını sağlıyor ve çok az bir boya ile kamuflaj yapılarak çevreye kolayca uyum sağlayabiliyorlar.”

MIC Serisi kameralar yatayda 360° ve dikeyde 320° dönebiliyorlar ki bu da ziyaretçilere çok geniş bir görüş alanı sağlıyor. Optik olarak düzleştirilmiş ve sertleştirilmiş camdan oluşan dayanıklı lens penceresi ve bunun üzerindeki silecek sayesinde, kameralar çevre şartları ne olursa olsun mükemmel görüntü alınmasını sağlıyor.

Endüstri lideri IP68 koruma sınıfına sahip MIC Serisi kameralar İskoçya’nın sert kıyı hava şartlarından çok daha fazlasına dayanacak güçte tasarlanmıştır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları