24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BİTMEP Gençlere Yeni Bir Pencere Açıyor
21 Şubat 2012 Salı 17:27

BİTMEP Gençlere Yeni Bir Pencere Açıyor

Sabancı Üniversitesi ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile oluşturulan Bilişim Teknolojileri Meslek Edindirme Programı – BİTMEP gençlere yeni bir pencere açıyor

Sabancı Üniversitesi ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), gençlere istihdam yaratmaya yönelik örnek bir çalışmaya imza attı. Üniversite sanayi işbirliğine güzel bir örnek oluşturan çalışma Bilişim Teknolojileri Meslek Edindirme Programı – BiTMEP adını taşıyor.

BİTMEP, sanayi odaları, üniversite, özel şirket ve eğitim ile ilgili faaliyet gösteren vakıflar olmak üzere çeşitli oluşumların bir araya gelerek oluşturdukları sinerji ile toplum yararını gözeten önemli çalışmaların hayata geçirilmesine hem iyi bir örnek hem de bu örneğin Türkiye’nin çeşitli bölgelerine yayılması bakımından da önemli. BİTMEP, lise mezunu gençlere meslek, bilişim sektörüne de iş gücü kazandırmak amacıyla kurulmuş bir program. Matematik altyapısı bulunan gençlerin 6 aylık bir dönem sonucunda yazılım altyapısı kazandırılarak sektöre iş gücü sağlanması, işsiz gençlerin istihdam edilmesi hedefleniyor.  

BİTMEP’in ilk tohumu, Bursalı işadamı Osman Canik’in harekete geçmesi ve inisiyatifi ile atılmış. BTSO'nun finansal desteği sağlanmış, Sabancı Üniversitesi Bilişim Teknolojileri Yüksek Lisans Programı öğretim üyeleri verilen eğitimin tasarım ve uygulamasını gerçekleştirmiş, BTSO Eğitim Vakfı (BUTGEM) Eğitim Merkezi’nde de ilk olarak 40 gencin eğitimine 2011 Ekim’de başlanmış.  Matematik alt yapısı güçlü olan lise mezunu her gencin başvurabileceği programa kabul edilmek için yazılı ve sözlü sınavda başarılı olmak şartı aranıyor ve her dönem yalnızca 40 öğrenci kabul ediliyor.  Programın 12 Mart’ta başlayacak olan ikinci dönem eğitimi için 2 Mart tarihine kadar BUTGEM’e şahsen başvurulması gerekiyor. BİTMEP’e kabul edilen gençler teorik ve pratik eğitim ile mesleki İngilizce alanlarında toplam 400 saat eğitim alıyorlar. 

BİTMEP Bursa’dan sonra Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da da hayata geçiyor

BiTMEP projesi planladığı gibi BUTGEM'de eğitimlere devam ederken Bitlis Eğitim ve Tanıtım Vakfı BETAV'ın desteği ile yeni dönem bu eğitimden Doğu ve Güney Doğu Anadolu’daki gençler de yararlanabilecek. Bu nedenle Sabancı Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi, BETAV yöneticileri ile Bitlisli ve Bursalı sanayici ve iş adamları BiTMEP projesini Bitlis'te de hayata geçirmek üzere Bursa’da bir araya geldi ve projenin detaylarını görüştü. 

Sabancı Üniversitesi’nin bilişim teknolojilerini Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya yaymak için yaptığı çalışma kapsamında pilot okul seçilen Bitlis Eren Üniversitesi ile Sabancı Üniversitesi arasında bir protokol imzalandı. Örnek gösterilecek özellikteki bu protokol bağlamında Sabancı Üniversitesi Bursa BUTGEM'de olduğu gibi Bitlis Eren Üniversitesi’ndeki eğitmenlerin eğitimini gerçekleştirecek ve Eren Üniversitesi de Doğu Anadolu bölgesindeki merkez olarak Diyarbakır, Adıyaman, Elazığ, Muş, Siirt, Mardin, Tunceli ve Urfa gibi bölge üniversiteleri aracılığıyla bu eğitimi yaygınlaştırma misyonunu üstleniyor. 

BİTMEP ile hedeflenen, yılda üçbin gencin bilişim sektörüne kazandırılması

BiTMEP projesi tüm Türkiye çapına yaygınlaştırıldığında yılda ortalama üçbin programcının yetiştirilmesi hedeflenerek on yıl içinde otuzbin programcının hem genç girişimcilere hem de sektörün istihdam ihtiyacına cevap verecek iş gücü olarak ekonomiye büyük katkıda bulunulacağı öngörülüyor.

BİTMEP’in çıkış amacı

Uzmanlara gore, Türkiye’de bilişim sektöründe özellikle yazılım alanında endüstrinin her kademede yetişmiş eleman bulmakta zorluk yaşadığı bilinen bir gerçek. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yalnızca bilgisayar mühendisliği alanında eleman yetiştirerek sektörün istihdam ihtiyacına çözüm getirmenin mümkün olmadığı görülüyor. Sorunun sağlıklı ve kalıcı çözümü de her kademede bilişim elemanı yetiştirmek üzere eğitime yatırım yapmaktan geçiyor.

Halihazırda sektörün de tecrübe etmekte olduğu gibi bilgisayar mühendislerinin sayıca yeterli olmadığı durumlarda iş gücü ihtiyacı bilişim alanında kendi çabalarıyla birikim kazanmış olan devşirme kadrolarla karşılanıyor. Sektör, ara kademe görevler için istihdam edebileceği bir kadro bulunmadığından üniversitelerin bilgisayar mühendisliği mezunlarını da bu tür görevlerde kullanıyor. Bu noktadan hareketle gerek bilişim sektöründe, gerekse operasyonu için bilişim teknolojilerine ihtiyaç duyan tüm sektörlerde ara kademe görevler için gereken iş gücünün temininde bir çözüm üretilmesi gerekiyor.

Bu çözüm, lise mezunu gençler için uygulama ağırlıklı, konu odaklı ve hedefe yönelik içerikle gereken birikimi kısa dönemde katılımcılarına kazandıracak formatta bir eğitim programı hazırlamak ve uygulamaktan geçiyor. BiTMEP bu misyona hizmet etmek amacıyla lise mezunu gençlere bilişim teknolojileri alanında birikim kazandırarak alanlarında yetkin bilişim uzmanları yetiştirmek, bu nitelikli iş gücünü de sektöre sağlamak amacıyla kurulmuş. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları