25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bingöle Bilişim Akademisi
27 Mayıs 2011 Cuma 15:19

Bingöl'e Bilişim Akademisi

Microsoft'un desteği ile Bilgöl'de 25 Mayıs 2011'de Bilişim Akademisi açıldı.

Ülkemizde 15 ile 25 yaş arası 250 bin gence temel bilgisayar eğitimi sunma hedefiyle başlatılan Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor projesi kapsamında açılan akademilerin 20"ncisi Bingöl"de açıldı.

Türkiye"deki bilgisayar okuryazarlığı oranın artması ve bilişim teknolojilerinin sosyal imkânları kısıtlı gençler tarafından da kullanılabilmesi amacıyla başlatılan Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor projesi birbiri ardına açılan Bilişim Akademileri ile giderek büyüyor. T.C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, Habitat için Gençlik Derneği, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Microsoft Türkiye"nin ortaklaşa düzenlediği bu önemli sosyal sorumluluk girişimi çerçevesinde 20. Bilişim Akademisi Bingöl"de açıldı. Bilgisayar hakkında bilgi sahip olmak isteyen herkese açık olan bu akademi Bingöl Belediyesi"nin desteğiyle Bingöl Habitat Bilişim Akademisi adıyla 25 Mayıs 2011 tarihinde hizmete girdi.

Akademinin açılış törenine Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Belediye Başkanı Serdar Atalay, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, İİBF Dekanı Prof. Dr. Ali Yılmaz Gündüz, DPT Bilgi Top. Daire Başkanı Emin Sadık Aydın, Habitat İçin Gençlik Derneği Genel Başkanı Sezai Hazır, Microsoft Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Müdürü Erdem Erkul, Habitat İçin Gençlik Derneği Proje Koordinatörü Bora Caldu, Türkiye Bilişim Derneği Genel Sekreteri Gülten Halıcı, Microsoft Genel Müdür Yrd. Cemal Akyel, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış töreninde Türkiye'de 19 ilde kurulan akademinin 20"ncisinin Bingöl'de kurulduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Serdar Atalay, "Bundan takriben 15 gün önce ilk defa üniversitede bir araya geldiğimiz misafirlerimizle Sayın Bakanımızın önderliğinde toplantı yapılmıştı. Türkiye"de 19 ilde başlatılıp ve Bingöl"ün 20"ncisi olduğu bir nevi bilgisayar okuryazarlığı seferberliğinin Bingöl"de uygulanması için toplantı yapılmıştı. Burada uzmanlık eğitiminin üniversitede tarafından, yaygın eğitimin ise belediye tarafından organize edilmesi için bir karar almıştık. O günden itibaren arkadaşlarımızın koordinasyonunda Habitat için Gençlik Derneği Başkanı olarak Sayın Sezai Bey ve Microsoft"un katkıları ile bu sınıfımızı oluşturduk. Başta Bakanımız olmak üzere, Habitat Gençlik Komitesi"ne, Microsoft ailesine ve emeği geçen DPT bürokrasisine teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Akademinin çok kısa bir süre içerisinde başarıyla hayata geçirildiğini söyleyen Habitat İçin Gençlik Derneği Genel Başkanı Sezai Hazır ise, "Amacımız Bingöl'de pilot bir uygulama geliştirip, buradaki bu başarıyı bütün bölgeye yaymak" dedi.

Ülke genelinde temel Bilgisayar Okuryazarlığı Eğitimi verdiklerini söyleyen Microsoft Genel Müdür Yardımcısı Cemal Akyel, bu dönemle birlikte 7. yıla girdiklerini belirterek, "Bilişim Akademileri ile beraber bu işi biraz daha kurumsallaştırıp, müfredata oturtmak niyetindeyiz. Burada sadece temel eğitim seviyesinde değil biraz daha girişimciliğe yönelik olarak web sitesi ve yazılım geliştirme gibi müfredata ekleme yapıyoruz. İhtiyaç ortaya çıktıkça program ortaklarımız ile beraber bu müfredatı geliştirmeyi hedefliyoruz. Daha uzun vadeli ve kurumsal bir yapı için Devlet Planlama Teşkilatı ve STK"lar ile beraber arayışlar içersindeyiz. Microsoft Türkiye olarak bilişimi girişimcilikte stratejik bir araç olarak görüyoruz. Bölgesel kalkınma için önemli olan unsurları ülke genelinde tanıtmada bilişim araçlarını kullanarak buradaki girişimcilere ve firmalara yardımcı olmak için bir takım projelerimiz var. Bunların ayrıntılarını uygun bir zamanda aktaracağız" diye konuştu.

Bingöl Belediyesi Habitat Bilişim Akademisi"nin Bingöl"de açılmasında herkesin katkısının olduğunu söyleyen Devlet Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz ise, "Bu proje sayesinde binlerce insanımız bilgisayar okuryazarı olacak. Bir taraftan hem girişimcilik hem de istihdam imkânları açısından insanımızı daha donanımlı bir hale getirmiş olacağız. Ben emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum. Bingöl için Microsoft"un ilgisini devam ettirmesini özellikle bekliyorum. Bingöl"de pilot bir uygulama gerçekleştireceğiz. Buradan elde ettiğimiz verimle de hem diğer illerimize hem de daha geniş bir coğrafyaya faydalı olur diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Bingöl Belediyesi Habitat Bilişim Akademisi"nde ücretsiz olarak Bingöllülere bilgisayar ve internet eğitimi verilecek. 16 bilgisayarın yer aldığı akademide uzman eğitmenler görev yapacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları