10 Mayıs 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilkent-Tufts University İşbirliği
27 Mayıs 2012 Pazar 22:08

Bilkent-Tufts University İşbirliği

Mutabakat Zaptı ile imza altına alınan işbirliği ışığında; fakülteler arası öğrenci değişim programları, müfredat geliştirme programları yürürlüğe girecek

Siyasal Bilimler ve Diplomasi alanında dünyanın en eski ve ilk master programını sunan okulu olma özelliğine sahip olan Fletcher School’da geleceğin devlet adamları, bürokratları, politikacıları ve potansiyel dünya liderleri öğrenim görüyor. Boston’da 1852 yılında kurulan Tufts University yeni Ivy olarak adlandırılan en iyi üniversiteler sıralamasında ön saflarda yer alıyor. Mezun listesinde sayısız büyükelçi, müsteşar, birleşmiş milletler sekreteri; yanı sıra aralarında ABD Başkanı Obama’nın Orta Doğu Danışmanı Valli Nasser, Yunanistan Eski Başbakanı Kostas Karamanlis gibi devlet adamlarının bulunduğu The Fletcher School of Law and Diplomacy; bu alanda dünyanın en önemli okullarından biri olarak kabul ediliyor.

Bilkent Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar, Tufts Üniversitesi Başkanı Anthony Monaco, Fletcher Hukuk ve Diplomasi Okulu Dekanı Stephen W. Bosworth’un katılımı ile gerçekleşen imza töreni sonrası açıklama yapan Dekan Bosworth; Mutabakat Zaptı ile her iki kurumda da hem öğretim üyeleri, hem de Bilkent Üniversirei ile öğrenciler arası değişim programlarını gerçekleştirerek; eğitim ve araştırma ortak projeleri ile her iki ülke arasında ekonomik, kültürel ve sosyal konuların daha derinlemesine anlaşılmasını hedeflediklerini belirtti.

Bilkent Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar ise; imza töreni sonrası açıklamasında şunları söyledi; “Bilkent Üniversitesi ile Tufts Üniversitesi, Fletcher School of Law & Diplomacy  arasındaki anlaşmanın bu iki güzide kurum arasında var olan araştırma ve öğretim konularındaki işbirliğini daha ileri götüreceğine inanıyorum.  Mutabakat Zaptı’nı takiben imzalanacak değişim anlaşmaları; Fletcher School öğrencilerinin Anadolu uygarlığımızı yakından tanımalarına; Amerikalı gençlerin yükselen bir ekonomik güç olan Türkiye’yi anlamalarına imkan tanıyacak. Bu işbirliği aynı zamanda; Bilkent öğrencilerinin de dünyanın en önemli diplomatlarını yetişitiren Fletcher School’da eğitim göremelerine fırsat verecek.”

Tufts; araştırma ve siyasal bilimlerin yanı sıra; dünyaca tanınan girişimci mezunları ile adından söz ettiriyor. Tufts mezunları arasında; eBay kurucusu; Roy Raymond, Victoria's Secret kurucusu; John Bello, SoBe kurucusu; Laura Lang, Time Inc CEO’su; Jamie Dimon, JPMorgan Chase CEO’su; Jeff Kindler gibi isimler bulunuyor. Tufts’ın Türk mezunları arasında; Koç Holding CFO’su Ahmet F. Ashaboglu, Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Eyüpoğlu Eğitim Kurumları Yöneticisi Cenk Eyuboglu, gibi isimler yer alıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları