13 Mayıs 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilişimde Genç Hareket İnisiyatifine Ödül
16 Ağustos 2008 Cumartesi 09:53

Bilişimde Genç Hareket İnisiyatifine Ödül

Bilişimde Genç Hareket inisiyatifi, Cisco Systems tarafından NetAcad Yılın Projesi seçildi.

Habitat için Gençlik Derneği"nin Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Cisco Systems Türkiye, Türkiye Bilişim Vakfı ve İTÜ ile birlikte gerçekleştirdiği Bilişimde Genç Hareket inisiyatifi, Cisco Systems tarafından verilen NetAcad Yılın Projesi Ödülü"nü kazandı. Proje, yaratıcılık, eğitime katılan kişilerin sayısı, paydaşları bir araya getirme modeli ve sosyal sorumluluk bilinci konularında gösterdiği başarıdan ötürü ödüle layık görüldü. Bilişimde Genç Hareket projesi kapsamında 8 ilde 16-26 yaş arası sosyoekonomik düzeyi düşük gençlere bilgisayar ağları konusunda uzmanlık eğitimi veriliyor. Habitat için Gençlik Derneği"nin öncülük ettiği projeyle ülkemiz gençlerine bilgisayar eğitimi verilerek, yarının bilişim dünyasına hazırlanmaları ve böylece kariyer anlamında da çeşitli kazanımlar elde etmeleri hedefleniyor.

Bilişimde Genç Hareket projesi çerçevesinde, İTÜ Networking Akademisi öğretmenlerinin verdiği programı başarıyla tamamlayan 13 gönüllü eğitmen tarafından 124 gence ağ teknolojileri hakkında kapsamlı bir eğitim sunuldu. Projeye gönüllü eğitmen olarak destek verebilmek için aralarında Diyarbakır, Edirne, İstanbul, Konya, Samsun ve Kayseri"de olmak üzere 29 farklı şehirden 138 başvuru yapıldı. IBM Eğitim Departmanı da eğitmenlerin seçilmesi konusunda görüşmeleri gerçekleştirerek projeye katkıda bulundu. Proje kapsamında belediyeler, liseler, üniversiteler ve yerel sivil toplum kuruluşlarıyla gerçekleştirilen ortak çalışmalarla İstanbul, Ankara, Yalova, Hatay, İzmir ve Kocaeli"de bilgisayar laboratuvarları oluşturuldu.

Habitat İçin Gençlik Derneği Başkanı Sezai Hazır, bilişim teknolojilerinin gelişmekte olan ülkeler için hayati bir öneme sahip olduğunun altını çizdi: "2006 yılında başlattığımız projeyle sosyoekonomik düzeyi düşük olan 124 gencimize bilgisayar eğitimi verdik. Bu sayıyı her geçen yıl daha da artırmayı planlıyoruz. Günümüzde bilişim teknolojilerinin küresel pazarlara katılım sağlanması, hizmetlerin götürülmesi ve yerel gelişmenin desteklenmesi anlamında çok önemli faydaları var. Öte yandan ülkemiz iş dünyası her geçen gün genişliyor ve dünya ile bağlarını kuvvetlendiriyor. Bu durumda dijital uçurumu kapatmak için gençlerimizi bilişimle yakından tanıştırmamız bir zorunluluk haline geldi. Gerçekleştirdiğimiz projenin dayandığı gönüllük prensibiyle ve projeye dahil olan gençlerimiz aracılığıyla bu anlamda önemli katkılarda bulunacağımızı düşünüyoruz."

Cisco Systems NetAcad Türkiye Program Yöneticisi Deniz Sungurlu ise Türkiye"de bilişim sektöründe nitelikli işgücü açısından, gün geçtikçe büyüyen önemli bir açığın bulunduğuna dikkat çekiyor: "Cisco Networking Akademisi programında bir yıl boyunca gerçekleştirilen projeler arasında "Bilişimde Genç Hareket" ele aldığımız tüm kriterlerde üstün bir başarı sergiledi. Bu projeyi yaratıcılık, eğitim alan kişilerin sayısı, paydaşları bir araya getirme modeli ve sosyal sorumluluk bilinci açısından değerlendirdiğimizde NetAcad Yılın Projesi ödülünü almaya hak kazandığını gördük. Habitat için Gençlik Derneği"ni böyle bir projeye öncülük ettiği için kutlarız."

Bilişimde Genç Hareket Projesi 2008 yılında da devam ediyor. Şubat ayında İstanbul'da yapılan eğitimlerden sonra Ağustos ayında da İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Bilişim Teknolojilerinin Temelleri eğitmen egitimleri yapılıyor. Türkiye'nin 36 ilinden yapılan başvurular değerlendirilerek Gaziantep, Bitlis, Diyarbakır, Kocaeli, Samsun, Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa'dan 15 genç, Bilişimde Genç Hareketi kendi illerine taşımak ve ihtiyaçları olan gençlere gönüllü olarak bilişim eğitimi vermek için seçilmiş bulunuyor. Hareket, gönüllülerle büyümeye ve bilişimin imkanlarını Türkiye'nin dört bir yanına yaymaya devam ediyor.

Detaylı bilgi için: www.bilisimdegenchareket.com adresi ziyaret edilebilir.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları