23 Eylül 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilişim Sektöründe Beyin Göçü
04 Ekim 2007 Perşembe 10:42

Bilişim Sektöründe Beyin Göçü

Bilişim Zirvesi kapsamında 3 Ekim günü Bilişim Sektöründe Nitelikli İnsan Gücü Yetiştirmek ve Tersine Beyin Göçü Forumu düzenlendi.

Bilişim Zirvesi ’07 kapsamında gerçekleştirilen Bilişim sektöründe nitelikli insan gücü yetiştirmek ve tersine beyin göçü forumunun konuşmacıları arasında Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Ekinci ve Türk Sanayi İş Adamları Derneği (TÜSİAD) Brüksel Daimi Temsilcisi Dr. Bahadır Kaleağası yer aldı. Forumun moderatörlüğünü ise İstanbul Bilgi Üniversitesi İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörü Ecmel Ayral yaptı.

Forumda yaptığı konuşmada insanların beyin göçü konusunda rasyonel hareket ettiğine değinen Süreyya Ciliv: “İnsanlar yurtdışına gidip çalışmak, tecrübe edinmek istiyorlar. Bu nedenle beyin göçü önlenmemeli, ancak iyi yönetilmelidir. Özellikle 2001 yılından bu yana Türkiye’den beyin göçü azaldı. Geçmiş yıllarda Amerika’ya yoğun bir beyin göçü söz konusuyken artık bu oranda azalma yaşanıyor. Hatta bu duruma Bill Gates bile artık endişe etmeye başladı. Son yıllarda Türkiye’nin daha cazip gelmeye başlamasının en büyük etkenlerinden biri Türkiye ekonomisinin stabil hale gelmesidir” dedi.

Beyin göçünü fırsat olarak değerlendirmek mümkün olabilir mi? diyerek konuşmasına başlayan TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı “Fırsat olabilir mi ona bakmalıyız, Avrupa Birliği son dönemde 20 milyon beyin göçü almayı hedefliyor. Diğer bir taraftan Çin yükseliyor. Çin’de ciddi oranda bilişim alanında insan açığı var. Bunlar gibi beyin göçü konusunda öngöremediğimiz birçok parametre yer alıyor. Önemli olan beyin göçünü fırsat olarak değerlendirebilmek. Örneğin Almanya’daki Türk beyinler, Türkiye’deki beyinler ile ortak projeler gerçekleştirebilir” dedi.

Faruk Eczacıbaşı’nın ardından söz alan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Ekinci de konuşmasında “Beyin göçünü olumsuz olarak değerlendirmemek, yararlarını görmek lazım” dedi. Ekinci “Yurtdışına gidenler lobi faaliyetleri yapabiliyorlar, ülkelerine döndüklerinde de edindikleri tecrübeler ile katkı sağlıyorlar” derken, “ne yaparsanız yapın, sosyo kültürel açıdan daha üstün olan kişinin göç etmesine engel olamazsınız. Ona o imkanları sunmak lazım” dedi.

Türk Sanayi İş Adamları Derneği (TÜSİAD) Brüksel Daimi Temsilcisi Dr. Bahadır Kaleağası ise beyin göçünün bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtirken, konuşmasında ülkeler arası rekabete değindi.

Konuşmacılar bilişim sektöründe nitelikli insan gücü yetiştirmede üniversite ile sanayinin somut anlamda işbirliği içinde olması gerektiğini ifade ettiler.

Bilişim ile işini büyütmenin formüllerinin ortaya konacağı, kurumların nasıl geleceğe taşınacağının ipuçlarını sunacak, İş ve teknoloji liderlerini buluşturacak olan Bilişim Zirvesi ‘07’ye bu yıl, 4000’i aşkın iş dünyası profesyonelinin katılması bekleniyor.

Bir önceki Bilişim Zirvesi’nin ardından yapılan katılımcı değerlendirme anketi doğrultusunda planlanan, hedef kitlenin isteği doğrultusunda şekillenen forum içerikleri, her sektörden orta ve üst düzey yöneticiye yeni bir bakış açısı sunmayı hedefliyor. CeBIT Bilişim Eurasia ile aynı çatı altında gerçekleşen Bilişim Zirvesi ‘07’nin bu yılki ana sponsoru ise Turkcell.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları