18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilişim Dünyası CeBİT’te
06 Ekim 2011 Perşembe 17:20

Bilişim Dünyası CeBİT’te

Avrasya’nın bir numaralı bilişim, teknoloji ve iletişim platform CeBİT Bilişim Eurasia, 6 Ekim 2011’de CeBİT Sinerji Zirvesi ile beraber açıldı.

Avrasya’nın bir numaralı Bilişim, Teknoloji ve İletişim Platformu CeBIT Bilişim Eurasia bugün başladı. 6-9 Ekim 2011 tarihleri arasında, 4 gün boyunca, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan FUAR, 12. yılında Fuar ve Zirve’yi bir araya getirerek eş zamanlı olarak ilk kez “CeBIT Sinerji Zirvesi” ile açıldı.

6 Ekim 2011 Perşembe günü saat 11.00’de açılan CeBIT Bilişim Eurasia ve CeBIT Sinerji Zirvesi’ni, T.C. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Azerbaycan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Ali Abbasov, K.K.T.C. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Nahcivan Özerk Cumhuriyeti İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Rövşan Mammadov,  K.K.T.C. Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ve T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu eşliğine 6 bakan ve 1 bakan  yardımcısı katılımı ile gerçekleşti.

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Türksat A.Ş. Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı Genel Müdürü Prof. Dr.Wolf-Dieter LUKAS, Akıllı Kentler Platformu(AKOS) Başkanı Şekip Karakaya ve Deutsche Messe AG Yönetim Kurulu Üyesi Wolfgang Lenarz’den oluşan üst düzey protokol ve bakanlardan oluşan heyet, açılış seramonisi ve konuşmalardan sonra CeBIT Sinerji Zirvesi’nin ilk gün programını  izledi.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, e-devlet uygulamasında kullanıcı sayısının 3 milyonu bulduğunu belirtti. Yıldırım, ülkede internet kullanımı göz önünde bulundurulduğunda e-devlet alanında alınacak çok yol olduğunu vurguladı. Ulaştırma Bakanı Yıldırım, bilişimin günlük hayatı tamamıyla biçimlendirdiğini dile getirdi. Bilişimin her alana büyük katkı sunduğunu anlatan Yıldırım, şunları ifade etti: "Burada 1 sene içinde veri trafiği 17 kat arttı. Trafiğin 5 sene içinde de 66 kat artacağı öngörülüyor. Gelinen aşamada yoğunluğun önünü almak için yerin altı kablolandığı gibi havadan takviyeler yapılmalı.  Yakın vadede önemli bir darboğaz olduğunu ülkeler görmeli. Bu bağlamda tek bölge ülkelerde yapıyı iyileştirmek yetmiyor, dünyaya olan açılışların da kuvvetlendirilmesi gerekiyor." Bilişim alanında uzun vadeli hedefler konulamadığından söz eden Yıldırım, "Alanda yapılacakları birkaç senelik değil aylık veya günlük tasarılarla izlemek zaruret.  Bakın e-devlet uygulamasında süratle yol alıyoruz. Şu an günlük kullanıcı sayısı 3 milyonu buldu.  Bunun yanında günlük internet kullanıcısı 45 milyon. Burada daha çok yol almalıyız." ifadelerini kullandı. KKTC ile e-devlet alanında güç birliği yaptıklarını bildiren Ulaştırma Bakanı, bölgede sorumluluklarının giderek arttığına işaret etti.  Binali Yıldırım, "Türkiye artık bir geçiş ülkesi. Tarihe bakın, asırlarca doğudan batıya, kuzeyden güneye yolların buluştuğu ülkemiz iletişimde de üç kıtayı bir birine bağlıyor." dedi. Geniş bant internet erişiminin bütün dünyada son 10 senede 800 kat artarken Türkiye'de 7 bin 777 kat arttığını açıklayan Yıldırım,  bunu yeterli görmediklerini belirtti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu da, bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle mesafenin ortadan kalktığını, ortaya çıkan durumun ticari, ekonomik, sosyal ilişkileri derinden etkilediğini dile getirerek, değişmekte direnen ülkelerin kendi halkları tarafından değişime zorlandığını söyledi.

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin önem verilmesi gereken bir alan olduğunu vurgulayan Kavranoğlu, sanayi ve üniversite işbirliğinin önemine işaret etti. Kavranoğlu, bir ülkede Ar-Ge harcamalarına ayrılan kaynağın miktarının, bilim ve teknoloji verilen desteğin göstergesi olduğunu belirtti. Bakanlığın 2009 yılından itibaren genç girişimcilere destek verdiğine değinen Kavanoğlu, 1 Ekim'den itibaren başvuruların başladığı bu programda, ödeneğin 50 milyon liraya yükseltildiğini bildirdi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş ise son 10 yılda Türkiye'nin bilişim ve teknoloji alanında büyük mesafe kaydettiğini belirtti. Yalçıntaş, daha önce Türkiye ekonomisinde en fazla çarpan etkisi yaratan sektör inşaat iken, son yıllarda diğer sektörleri tetiklemesi, daha rekabetçi hale getirmesi açısından bilişimin, Türkiye'nin en önemli sektörü haline geldiğini söyledi.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan, KOSGEB olarak KOBİ'lerin fuarda yer almalarını desteklediklerini ifade ederek, 3. holde KOBİ'ler için yabancı firmalarla eşleştirme standı kurduklarını kaydetti. İşbirliklerinin desteklendiğini belirten Kaplan, yüzlerce randevu alınıp, görüşme planlandığını bildirdi.

Türksat Genel Müdürü Özkan Dalbay da, ilköğretim öğrencilerine yönelik eğitim portalının bugün itibariyle hizmete alındığını, böylece FATİH projesine katkı sağlanacağını söyledi.  E-devlet üzerinden verilen hizmet sayısının 276'ya, kullanıcı sayısının 10 milyona ulaştığını kaydeden Dalbay, önümüzdeki aylarda yerel yönetimlerin de e-devlet kapısından hizmet vermeye başlayacağını bildirdi.

AKOS Başkanı Şekip Karakaya, fuarda 1.000 m2’lik stantla yer alacak olan AKOS Projesi ile Türkiye genelinde 500’ü aşkın belediyeyi ağırlayacaklarını belirtiyor. Karakaya projeyle ilgili görüşlerini “Sampaş liderliğinde, 30 şirket bir araya gelerek,  21. Yüzyılın Akıllı Kentleri Platformu’nu oluşturduk. Yerel Yönetimler Bilgi Sistemi konusunda 30 yıllık bilgi ve tecrübemizi kullanarak Türkiye’de Akıllı Kentlerin oluşumu sürecinde aktif rol alıyoruz. Uluslararası açık standartlara dayalı, üstün teknolojili projelerimizi hayata geçiriyor; pratikte edindiğimiz bilgileri AB AR&GE projeleri ve EuroCities gibi sosyal gruplarda görüşülen konularla örtüştürüyor ve Türkiye kentlerinin akıllandırılması için, e-dönüşüm sürecinin yerel yönetim bacağını tamamlamak için gece gündüz çalışıyoruz.” diyerek açıklıyor. AB standartlarında kentsel bilişim hizmetlerinin sunulabilmesi için belediyelerin yıllık bütçesinin en az %2 sini BT’ye ayırması gerektiğinin altını çizen Şekip Karakaya, yerel yönetimlerde, ICT alanının bir uzmanlık, strateji, planlama ve kaynak gerektirdiğini, bununla ilgili olarak belediyelere bilgi teknolojileri yatırımları için idari ve finansal teşvik sağlanması ile ilgili yasal altyapının oluşturulması zorunluluğuna da değiniyor.

CeBIT Sinerji Zirvesi’nin ilk günü olan 6 Ekim 2011 Perşembe günü zirvede üç büyük etkinlik gerçekleştirildi! Zirve Seminerler Panaller ve Konferanslar ile 9 Ekim Pazar gününe kadar devam ediyor!

CeBIT Bilişim Eurasia’nın ilk günü üç büyük etkinliğe sahne oldu. CeBIT Sinerji Zirvesi kapsamında, ICT sektöründeki mevcut eğilimler “Bilgi Teknolojileri Günü,  Mobil Teknoloji, Elektromanyetik Alanlar ve Gelişmeler” ve “Yarının Teknolojisi İnternet" olmak üzere iki önemli başlıkta tartışıldı. Zirve 4 gün boyunca, geniş programı ile iş dünyası ve bilişim sektörü profesyonellerine, STK'lara, akademisyenlere İstanbul’da ICT sektöründeki en etkin platformunu yaratıyor. Turkcell’in büyük ortağı Telia Sonera Eurasia tarafından düzenlenen “Bilgi Toplumu ve Onu Destekleyen Bilişim Teknolojileri’ konferansı açılış gününün konferansları arasında yerini aldı.

Hifaş Genel Müdürü Alexander Kühnel; “Türkiye’nin, dünyanın önde gelen ICT platformu olan CeBIT’e ortak ülke olarak katılımı CeBIT Bilişim Eurasia’ya olan ilginin artmasını sağlıyor. CeBIT Hannover’daki “Ortak Ülke Türkiye” projesinin olumlu etkilerine değinen Kühnel, konuyla ilgili olarak; “CeBIT Bilişim Eurasia ve CeBIT Sinerji Zirvesi, ticaret ve fikir alışverişi arasındaki sinerjiden yararlanacak. Yalnızca sektörün bir araya getirilmesi için değil, aynı zamanda tüm uzmanların ve etkili kurumların bir araya gelmesi ve Avrasya’daki ICT sektörünün tanıtımının yapılması için fuar ideal bir platform görevini görüyor” açıklamasını yaptı.

Kühnel; Türkiye’ de giderek büyüyen IT sektörüne yönelik çarpıcı rakamlar verdi. Türkiye Bilişim Pazarı’nda olmanın önemine değinirken, Business Monitor International’a raporuna göre, Türkiye 2009-2014 yılları arasında dünyanın en hızlı büyüyen bilişim pazarına sahip olacağını kaydetti. 2004 - 2010 yılları arasında 16 – 74 yaş aralığının internet kullanımında %24,3 artış gözlendiğini, Türkiye, 257 dakika olan ortalama aylık mobil telefon kullanım süresi ile İrlanda, Norveç, İngiltere, İspanya, İtalya, Portekiz ve Almanya’nın üstünde yer aldığını vurguladı. Bunun yanı sıra 24,8 milyon 3G kullanıcısı ve 11,1 milyon internet abonesi ile Temmuz 2011’de açıklanan rapora göre Türkiye’nin 29.951.960 kullanıcısıyla Facebook kullanımında ABD, Endonezya ve İngiltere'den sonra dünyada 4. Sırada olduğunu sözlerine ekledi. OECD (Organisation for Economic Co-Operation and Development- İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı) raporlarına göre Türkiye’nin 2011’de % 6,5, 2012 de ise % 5,3 oranında büyüme kaydedeceğine değinen Kühnel, ekonomik boyutuyla dünyada 16. sırada ve Avrupa’da ise 6. sırada olan Türkiye’nin ICT sektöründe 2010 yılına göre % 7,2’lik bir büyüme yaşadığını söylerek, Türkiye’nin Bilişim Sektörü’nde hedef ülkelerin merkezi olma yolunda  olduğunu kaydetti.

CeBIT Bilişim Eurasia Direktörü Murat Özer, İçinde bulunduğu coğrafyanın en büyük bilişim, teknoloji ve iletişim platformu olan CeBIT Bilşim Euasia bu sene partner ülke Azerbeycan’ın katılımı ile bir ilki gerçekleştirdi.  Önümüzdeki senelerde bu konsepti büyüterek devam ettirmeyi hedeflediklerini söyleyen Özer Türkiye için içinde bulunduğumuz dönemin çok büyük fırsat olduğunu söyledi. CeBIT’in bu yıl farklı bir ivmeyle daha da büyüdüğünü belirterek, CeBIT Bilişim Eurasia 2011 katılımcı ve ziyaretçi hedeflerini açıkladı. Özer; 16 ülkeden katılım olduğunu ve 67 ülkeden ziyaretçi beklendiğini söyledi. Özer, “4 Bölüm Konsepti" ile bu yıl CeBIT, tüm sektörler için yenilikçi çözümler sergileyeceğini söyledi.

Özer,4 Bölüm Konseptinin açılımını, CeBIT Bilişim Pro; İş Dünyasına Yönelik Bilişim Çözümleri, CeBIT Bilişim Gov, Kamu Sektörüne Yönelik Bilişim Çözümleri, CeBIT Bilişim Life Son Kullanıcılar için Bilişim Teknolojileri ve CeBIT Bilişim Lab, ziyaretçiler için İnovatif Bilişim Teknolojileri ve AR&GE olarak belirtti

Sampaş A.Ş., belediyelerin bilgi teknolojileri ihtiyaçlarının bulut bilişim teknolojisi sayesinde tek merkezden karşılanmasını sağlayan Türk Telekom Belbil hizmetini, CeBIT Bilişim Eurasia’da tanıtacak. Belediyelerin altyapı, yazılım, donanım ve uygulamalara yapacakları yatırımlardan tasarruf etmesini sağlayan ve Sampaş A.Ş. işbirliğiyle geliştirilen “Türk Telekom Belbil”, AKOS Projesi (Akıllı Kentler Otomasyon Sistemleri) kapsamında Türkiye’nin her bölgesinden gelecek belediyelerle buluşacak. Türk Telekom’un belediyelerin tüm Bilgi Teknolojileri (BT) işletme ve yönetimini üstlendiği yenilikçi Belbil hizmeti sayesinde belediyeler, hizmetlerini profesyonel bir anlayışla sunabilecekler. Türk Telekom Belbil, Türkiye’nin e-devlet yapısının önemli bir halkasını oluştururken, hem belediyelere hem de belediyelerden hizmet alan vatandaşlara değer katacak.
Ford, otomobil kullanıcısının güvenliğini ve iletişimini “üst” bir noktaya taşıdığı Ford SYNC teknolojisi ile “bildik” sesli komutların ötesinde internete bağlanmaktan, acil yardım çağrısında bulunmaya kadar özellikler sunan Ford SYNC teknolojisinin, CeBIT Bilişim Eurasia’da Ford standında tanıtıyor..
7. Hall’de 1.000 m2’lik stant alanında, uydu hizmetlerinden, HD ve 3D yayıncılık hizmetlerine, bilişim ve e-Devlet Hizmetlerinden, Coğrafi Bilgi Sistemleri’ne dek birçok temel konudaki hizmetlerini katılımcılara sunacak olan CeBIT Bilişim Eurasia Ana Sponosru Türksat A.Ş., ‘Türksat Söyleşileri’ kapsamında bilgi-bilişim, yönetim, teknoloji, kültür ve sanat alanlarında önde gelen isimlerle, ziyaretçileri buluşturuyor.

Türksat’ın Hologram TV uygulamaları ilk defa CeBIT Bilişim Eurasia’da

Ayrıca, Türksat 4A ve Türksat 4B haberleşme uyduları ile birlikte Türksat 5A haberleşme uydusuna ilişkin bilgilendirmelerin yapılacağı stantta kurulacak HD ve 3D salonunda, 3D formatında televizyon yayını ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. TürksatGlobe markası ile gözlem uyduları üzerinden verilen “Coğrafi Bilgi Sistemleri” konusunda bilimsel toplantılar yapılacak.

Zirvede finans sektörünü İş Bankası temsil ediyor.

Zirvede finans sektörünü CeBIT Bilişim Eurasia’nın Banka Sponsoru olan İş Bankası temsil edecek.  Bankanın desteği ile İstanbul’un finans merkezi olma konusu da yine zirvede ele alınacak konular arasında yer alacak.

Eğitim Teknolojileri CeBIT Bilişim Eurasia’da bu yıl öne çıkıyor!

En yeni eğitim teknolojileri ve araçları bu yıl CeBIT Bilişim Eurasia’da hemen hemen tüm sektördeki firmaların katılımcı olduğu, akıllı tahtalardan, dokunmatik oylama sistemlerine, interaktif eğitim yazılımları, tüm sınıfın birbirine entegre olduğu çoklu çalışma ortamlarının yaratılacağı teknolojiler ile eğitimi daha da keyifli kılacak.

İletişim sponsoru Huawei firması oldu

Sponsorluk kapsamında Huawei firması hem fuar alanında hem de zirve süresince kablosuz internet hizmetini katılımcı  ve ziyaretçilere ücretsiz olarak sağlayacak. 

Ulaşım Sponsoru Onur Air

CeBIT Bilişim Eurasia’nın Anadolu’dan gelecek olan VIP profesyonel ziyaretçilerine Onur Air tarafından belli sayıda ücretsiz uçak bileti sağlanıyor. Bu fırsatın yanı sıra, yine Anadolu’dan gelecek ziyaretçiler Onur Air tarafından indirimli bilet fırsatı sunuluyor.

Avrasya’nın bir numaralı Bilişim, Teknoloji ve İletişim Platformu CeBIT Bilişim Eurasia ve eş zamanlı düzenlenen CeBIT Sinerji Zirvesi, 6 Ekim 2011 Perşembe günü itibari ile 6-9 Ekim 2011 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 4 gün boyunca iş dünyası ve bilişim sektörü profesyonellerine,  İstanbul’da ICT sektöründeki en etkin platformunu yaratacak.
CeBIT’de görülebilecek diğer ürünler;
SMART interaktif akıllı yazı tahtaları, interaktif LCD ekranlar, oylama sistemleri, çoklu dokunmatik masa, data konferans, sınıf yönetim, kurumsal tahta yazılımları. Eğitim, sunum, toplantı çözümleri, Mitsubishi; Projeksiyon sistemleri, Profesyonel LCD monitörler, Video Wall duvar ekranları, Toplantı odası, izleme odaları, kontrol odaları görüntü çözümleri, Lümens; Doküman kameralar, Mobotix: Megapixel IP Cameralar, güvenlik kamera, izleme çözümleri, Overland; Depolama çözümleri… CeBIT Bilişim Eurasia’da, en yeni Multi Touch SMART Board akıllı tahtalar, Entegre Projeksiyonlu SMART Board lar,  SMART 3D Doküman Kamera, SMART 70” interaktif Çoklu Dokunmatik LCD Ekranı, SMART Bridgit Uzaktan Eğitim yazılımları, yakın mesafe projeksiyon çözümleri, SMART Response Oylama sistemleri, SMART Podium dokunmatik LCD Ekranlar ve sürpriz yenilikler görülebilecektir. 10 Giriş 50 Çıkış CATV Amplifikatör, CATV Optik Verici, CATV Optik Alıcı gibi dijital TV yayıncılığı için öncü çözümler, Barkod/ Etiket yazıcıların ofis tipi, endüstriyel ve taşınabilir modelleri, küçük, orta ve büyük boy işletmelerin analog telefon, ISDN, telsiz veya ortam sesleri kayıt ihtiyaçları için USB, Ethernet veya PCI tabanlı kayıt cihazları ile iki kanaldan yüzlerce kanala kadar çözümleri, ilk defa Türkçe olarak kullanıcılara sunulacak olan Docsvault doküman yönetim sistemi gibi son teknoloji ürünler iş dünyası ile buluşacak.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları