26 Ekim 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilişim Çalışanlarının Yetkinlik Profili
09 Ekim 2007 Salı 13:34

Bilişim Çalışanlarının Yetkinlik Profili

Assessment Systems tarafından 400 bilişim profesyoneli üzerinde gerçekleştirilen araştırmayla ülkemizdeki BT çalışanlarının yetkinlik profili çıkarıldı.

Ölçme ve değerlendirme alanında öncü kurumlar arasında yer alan Assessment Systems, 400 bilişim profesyoneli üzerinde yaptığı araştırmayla bilişim teknolojisi (BT)çalışanlarının yetkinlik profilini çıkardı. Araştırmanın sonuçlarına göre ülkemizdeki BT çalışanlarının, Türk iş dünyasının geneline oranla daha yenilikçi bir yaklaşıma sahip bulundukları ve takım çalışmasına daha yatkın oldukları belirlendi.

Assessment Systems tarafından EICOM Yetkinlik Envanteri kullanılarak gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları, Türk iş dünyası geneli için elde edilmiş norm değerleri baz alınarak yorumlandı. Araştırma sonuçlarına göre BT çalışanlarının yenilikçilik ve takım çalışmasına yatkınlık yetkinliklerinin, ülkemiz iş dünyasının geneline göre ortalamanın üstünde olduğu saptandı. Buna karşın Türk iş dünyası geneline göre kıyaslandığında BT çalışanlarının özellikle yeni ilişkiler kurma ve devam ettirme, ikna yeteneği, çatışma yönetimi ve liderlik becerilerinin ortalamanın altında kaldığı görüldü. Bu da bilişim profesyonellerinin sosyal zekalarının, ülkemiz iş dünyasının genelinden daha düşük bir seviyede bulunduğunu ortaya koyuyor.

Assessment Systems’ın gerçekleştirdiği araştırma, BT teknolojilerinin yoğun olarak kullanıldığı finans ve telekomünikasyon sektörleri ile bilişim sektöründeki çeşitli firmalarda görev yapan BT profesyonellerinin katılımı ile hayata geçirildi. Uygulama Assessment Systems Online Değerlendirme Sitesi kullanılarak web üzerinden 3 aylık bir zaman dilimi içerisinde gerçekleştirildi. Araştırma kapsamında, BT çalışanlarından EICOM Yetkinlik Envanteri’nde yer alan toplam 140 ifadeye yanıt vermesi istendi. Araştırmaya katılan BT çalışanlarının %58’i yazılım uzmanı ve mühendisleri ile web yazılımcılarından, geri kalan %42’si ise sistem ve network yöneticileri ile sistem destek elemanlarından oluşuyor.

Çalışmada kullanılan ve norm değerlerinden yararlanılan envanterin norm grubu ise farklı sektörlerde çeşitli pozisyonlarda görev yapan çalışanlardan oluşan toplam 1.895 kişiyi içeriyor. Norm grubunun yaş ortalaması 28,1. Bunun %47’si erkeklerden %53’ü kadınlardan meydana geliyor. Öte yandan grubun %55’i üniversite, %34’ü lise, %11’i ise ilköğretim mezunlarından oluşuyor.

Assessment Systems Kurucu Ortağı Uzm. Psk. Ulaş Özcan, BT profesyonellerinin profillerinde son yıllarda dikkate değer değişimler görüldüğünü belirtiyor. Uzm. Psk. Özcan, günümüzde BT çalışanlarının başarısı için önemli olan yetkinlikler konusunda şu bilgileri veriyor: “90’lı yıllarda BT çalışanları üzerinde gerçekleştirilen araştırmalar, bu kişilerin genellikle içedönük, detaycı, karar verme sürecinde ağırlıklı olarak mantığını kullanan ve planlı kişiler olduğu söyler bizlere. Belirtilen bu profil, oturduğu yerden tek başına program yazan ve son kullanıcı ile genellikle yüz yüze gelmeyen geleneksel BT çalışanları için uygun olabilir. Ancak günümüzde bu özellikler başarılı BT çalışanlarını tanımlamakta yetersiz kalıyor. Çünkü artık BT profesyonelleri proje ekiplerinde yer almak ve başkalarıyla işbirliği yapmak zorundalar. Aynı zamanda, fikirlerini veya ürettikleri konseptleri takım arkadaşlarına ya da müşteriye etkin bir biçimde aktarmak ve onları ikna etmek durumundalar bir yandan da. Son kullanıcıyı en iyi biçimde anlayarak onlar için işe yarar çözümler üretmek ise günümüz BT çalışanları için bir diğer zorunluluk. Assessment Systems olarak gerçekleştirdiğimiz araştırmanın sonuçları bu kapsamda ele alındığında, ülkemizdeki BT çalışanlarının bu gereklilikleri yerine getirmelerini sağlayacak yetkinlikleri kısmen geliştirebildikleri görülüyor. Yenilikçilik ve takım çalışmasına yatkınlık yetkinliklerinin ortalama bir çalışana göre yüksek olması bu anlamda olumlu karşılanabilir. Ancak bir BT çalışanının başarısı için en az bunlar kadar önemli olarak kabul edilebilecek ‘sosyal zeka’nın göstergeleri olan ikna yeteneği ile liderlik becerisi gibi yetkinliklerin de göz ardı edilmemesi gerekir. Bu gibi yetkinliklerin ortalamanın altında olması, gerek BT çalışanlarının gerekse İK yöneticilerinin mutlak surette üzerinde durması gereken bir konu.”

EICOM Yetkinlik Envanteri nedir?

Türkiye’de geliştirilen ilk yetkinlik envanteri olma özelliğini taşıyan EICOM Yetkinlik Envanteri, insan kaynakları uygulamalarında yaygın olarak kullanılan toplam 21 yetkinliği değerlendiriyor. EICOM, işe alımlarda, çalışanların bireysel gelişim ihtiyaçlarının analizinde, yetkinliklere dayalı performans değerlendirme uygulamalarında, bir üst pozisyona geçirilmesi düşünülen çalışanların potansiyellerinin analiz edilmesinde, yönetici geliştirme programları ve koçluk uygulamalarında yoğun olarak kullanılıyor.


Assessment Systems Hakkında

Assessment Systems ölçme ve değerlendirme alanında faaliyet gösteren, kendi alanının öncü isimleri arasında yer alan bir kurumdur. İnsana dair subjektif unsurları objektif ölçümlerin konusu haline getirerek kurumlara, farklı alanlarda kullanabilecekleri çeşitli değerlendirme araçları sunar. Yetkinlik envanterleri, kişilik envanterleri ve genel yetenek testleri olmak üzere üç ana grupta toplanan, Türkiye çalışmaları gerçekleştirilmiş yaklaşık 20’ye yakın standart değerlendirme aracı ile hizmet sunmaktadır. Assessment Systems ürünleri, ağırlıklı olarak kurumların seçme ve yerleştirme sürecinde işe alma kararını güçlendirmek, pozisyona uygun adayı belirlemek ve iş performansı yüksek adayları tahmin etmek amacıyla tercih edilmekte; bunların yanısıra eğitim, performans ve kariyer yönetimi uygulamalarında çalışanların gelişim ihtiyacının belirlenmesi ve takip edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Kataloğunda ağırlıklı olarak kendi ürünlerine yer veren Assessment Systems, orta vadede Türkiye’de farklı kişi ve kurumlar tarafından geliştirilmiş, geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlanmış psikolojik testleri yayımlamayı hedeflemektedir. Assessment Systems, Boğaziçi Üniversitesi’nden Uzm. Psk. Ulaş Özcan ve Davranış Bilimleri Uzmanı Levent Sevinç tarafından kurulmuştur.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları