25 Temmuz 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilgisayarın Yeni Efendisi Çiftçiler Olacak
17 Mayıs 2012 Perşembe 15:10

Bilgisayarın Yeni Efendisi Çiftçiler Olacak

Intel Türkiye, Tarım Haftası’nda çiftçilere yönelik yaptırdığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Intel Türkiye adına Tarımsal Pazarlama Eğitim Yayıncılık Danışmanlık tarafından Nisan ayında gerçekleştirilen araştırma Türkiye’de tarım alanında faaliyet gösteren kesimin yüzde 70’inin pahalı bulduğu için bilgisayar almadığını ortaya koydu. Bilgisayar sahibi 10 çiftçiden sadece 1’i bilgisayarı iş için kullandığını söylüyor. Her 2 çiftçiden 1’i bütçeye uygun ve çiftçiye özel bir bilgisayar olursa alabileceğini belirtiyor.

Intel Türkiye, Tarım Haftası’nda Türkiye’nin tarım alanında önde gelen kuruluşlarından Tarımsalpazarlama.com’a çiftçilere yönelik yaptırdığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Araştırma kapsamında Şubat ayında Türkiye çapında 69 ilde aktif olarak tarımla geçinen toplam 3007 kişi ile görüşüldü. Araştırmaya göre her 3 çiftçiden 1’inin (yüzde 36) evinde bilgisayar bulunuyor. Evinde bilgisayarı olanların oranı yüzde 35,6 iken, katılımcıların yüzde 63,2’sinin bilgisayarı bulunmuyor. 

Evinde bilgisayarı olan 1071 katılımcıya bilgisayarı kimin kullandığı sorulduğunda, en çok çocukların kullandığı ortaya çıkıyor. Katılımcıların yüzde 32,7’si çocuklarının kullandığını söylüyor. Katılımcıların yüzde 24,6’sı bilgisayarı kendisinin kullandığını belirtiyor. İlkokul mezunlarının yarıdan fazlası (yüzde 53,8) bilgisayarı çocuklarının kullandığını söylerken, lise ve dengi eğitim düzeyindeki yaklaşık her 3 katılımcıdan 1’i (yüzde 30,8) bilgisayarı kendisinin kullandığını söylüyor.

Çiftçinin tercihi dizüstü bilgisayardan yana
Evinde bilgisayar bulunan katılımcıların bilgisayar tercihinin ağırlıklı olarak dizüstü bilgisayardan yana olması dikkat çekiyor. Evinde bilgisayar bulunan 1071 kişinin yüzde 61,1’i dizüstü, yüzde 37’si de masaüstü bilgisayarı olduğunu söylüyor. Tableti olan çiftçilerin oranı sadece yüzde 0,3. 

Araştırmaya katılanların yüzde 27,5’i bilgisayarı eğitim amaçlı kullandığını söylerken bu oranı yüzde 12,2 ile internet, 12,1 ile internet uygulamaları kullanımı takip ediyor. Araştırmada bilgisayarı olsa bile çiftçilerin sadece yüzde 10’unun bilgisayarı iş için kullandığını söylemesi dikkat çekiyor. Ankete katılanlar arasında iş amaçlı kullanımların yüzde 7,1 oranında gerçekleştiği görülüyor. Bilgisayarı tarımla ilgili kullandığını söyleyenlerin oranı yüzde 2,6, hayvancılık ile ilgili kullandıklarını söyleyenlerin oranı 0,6, “Tarım ve hayvancılık” için kullandığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 0,2 olarak gerçekleşti. İnternet uygulamaları ve internet amaçlı kullanımlar ise toplamda yüzde 26,3 lük bir orana ulaştı.

Çiftçinin bilgisayar sahipliğini fiyat belirliyor
Intel ve Tarımsalpazarlama.com’un araştırması, tarımla uğraşan kesimin bilgisayar sahibi olmamasındaki en önemli faktörün fiyat olduğunu ortaya koyuyor. Araştırma kapsamında bilgisayarı olmayan 1901 kişiye bilgisayar almama sebepleri sorulduğunda yüzde 41,6’sı “pahalı” cevabını verdi. “Pahalı” cevabını, yüzde 28,4 ile “Bilgisayar almaya gerek duymuyorum” yanıtı takip ediyor. Katılımcıların yüzde 15,8’i kullanmayı bilmediği, yüzde 4,6’sı “faydasız” olduğu, yüzde 1,9’u bulundukları yerde internet olmadığı” cevabını veriyor. Ancak ankete katılanların yüzde 50,8’i bütçelerine uygun kampanya olursa bilgisayar alacaklarını belirtiyor. Katılımcıların yüzde 52 ‘si çiftçilere yönelik programların yüklü olduğu bilgisayarı alabileceklerini söylüyor.

Çiftçiler internete daha çok cepten bağlanıyor
Araştırmaya katılan çiftçilerin yarıdan fazlası (yüzde 56,37) internet kullanmadıklarını belirtti.

Evinde bilgisayar olmayan 1882 katılımcının yüzde 32,4’ü internet kullandığını ifade ediyor. Bilgisayarı olan kişilerin 662’si (yüzde 62) internet kullandıklarını, 405’i (yüzde 38) internet kullanmadıklarını söylüyor. Cep telefonu aracılığıyla internete bağlananların oranı ise oldukça yüksek. İnterneti olanların yüzde 45,2’si cep telefonların aracılığıyla internete girerken, cep telefonu aracılığıyla internete girmediklerini söyleyen 670 kişi (yüzde 52,2) bulunuyor.

“İnternetten işlerinizle ilgili araştırma yapıyor musunuz?” sorusuna internet kullananların yüzde 67,6’sı “Evet” yanıtını veriyor.  İnternet kullanan 1284 kişiden yüzde 9,9’u ürünlerini daha önce internet üzerinden sattıklarını söylüyor. Gelecekte internetten ürün satacağını söyleyenlerin oranı ise çok daha yüksek. Araştırmaya katılanların yüzde 59,7’si internetten ürünlerini satacaklarını düşünüyor.

Facebook çiftçinin de favorisi
Intel ve Tarımsalpazarlama.com’un araştırmasında internet kullanıcılarına üye oldukları siteler  de soruldu. Cevap verenlerin hepsinin Facebook’u seçtiği görülüyor. Sadece Facebook cevabını veren kişiler genel içinde en büyük orana sahip. Facebook yanıtını veren 792 kişinin genel içindeki oranı yüzde 61,7 oldu. 55 kişi “Facebook ve Twitter” cevabını verirken, “Facebook-Twitter-Bandoo” ve “Facebook-Twitter-LinkedIn” cevabının genel içindeki oranları aynı (yüzde 0,2) oldu.

Her 4 çiftçiden 3’ü internetten videolu eğitim istiyor
Araştırma çiftçinin internet üzerinden videolu eğitimlere sıcak baktığını ortaya koyuyor. Araştırmaya katılan internet kullanıcılarının yüzde 76,4’ü internet üzerinden videolu eğitimleri izleyeceklerini belirtiyor. Her 5 kullanıcıdan 4’ü (yüzde 79,5) internet üzerinden çiftçilikle ilgili sorunlarına çözüm bulmayı istediğini ifade ediyor.

Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın araştırma ile ilgili olarak “Intel olarak Türkiye’nin 2023’te dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girmesinin yolunun bilişimi her alanda etkin kullanmaktan geçtiğine inanıyoruz. 2023 vizyonunda ülkemizi sıçratacak sektör bilişim olacak. Bu nedenle ülkemizin dijital dönüşümü ve gelişimi için yoğun destek vermeye çaba harcıyoruz. Tarım sektörü de günümüz modern dünyasında verimlilik artışı için bilgisayar ve teknolojiden daha etkin yararlanmak durumunda. Bu araştırma çiftçilerimizin de bu alanda kendilerini geliştirmeye açık olduklarını ortaya koyuyor” dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları