16 Nisan 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilgi’li Öğrenciler Liderlik Konferansı’nda
06 Ağustos 2012 Pazartesi 14:10

Bilgi’li Öğrenciler Liderlik Konferansı’nda

Uluslararası bir liderlik konferansı “One World Youth Project Yaz Eğitim Konferansı”nda Amerika, Guyana, Türkiye, Kosova ve Pakistan’dan 12 seçkin öğrenci lideri bir araya geldi.

Türkiye’den ise İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencileri Alican Torun ve Özge Tokaküçük konferansa katılmaya hak kazandı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencileri Alican Torun ve Özge Tokaküçük Kosova’daki Rugova Vadisi, Boge köyünde gerçekleşen “One World Youth Project Yaz Eğitim Konferansı”na katıldı. Amerika, Guyana, Türkiye, Kosova ve Pakistan’dan 12 seçkin öğrenci lideri konferans çerçevesinde bir araya geldiler.

Kar amacı gütmeyen bir eğitim organizasyonu olan One World Youth Project (OWYP) üniversite öğrencilerini küresel liderler olarak kendi topluluklarında çalıştırıyor. Birebir ve online eğitimlerin kapsamlı bileşimi yoluyla 10-14 yaşında çocuklara akıl hocası olan üniversite öğrencileri, bu şekilde yerel orta okullarda yıl boyu süren küresel uyum müfredatını kolaylaştırmayı amaçlıyorlar. Bu ortaokulların sınıflarıyla yurtdışındaki sınıfları arasında bağ kuran üniversite öğrencileri, gençleri 21. yüzyıl dünyasında varolmak için gerekli olan, kültürlerarası iletişim gibi araçlarla teçhizatlandırıyorlar.

Bilgi öğrencileri Alican Torun ve Özge Tokaküçük, Bilgi’deki öğrenci ekibinin proje yöneticileri olmak üzere 3 dönemlik bir burs için seçildiler. Yaz eğitim konferansına katılan Alican Torun ve Özge Tokaküçük’e önümüzdeki akademik yıl boyunca kendi kampüslerinde OWYP programını yürütecekleri eğitimler verildi. Konferanstaki deneysel öğrenme faaliyetleri sayesinde bursiyerler proje yönetimi, organizasyon, ekip kurma, uyuşmazlık çözümleme, kolaylaştırma, profeyonellik, karar verme ve liderlik konularında becerilerini geliştirdiler.

OWYP yönetici müdürü olan Jess Rimington konu hakkında şunları söyledi: “Programın en muazzam yönü, bursiyerlerin başka ülkelerdeki eş görevli arkadaşlarıyla uzaktan eşgüdümle kültürler arası programları kendi toplumlarına getirerek uluslararası proje yönetimi uygulama fırsatı yakalamalarıdır. Tamamı küresel düzeyde sınırlar ötesi iletişim, proje yönetimi, sorumluluk, hesap verebilirlik, işbirliği ve organizasyon… Bu becerilerin tamamı giderek küreselleşen 21. yüzyılda öğrencilerimizi lider olma yolunda güçlendirmektedir.”

Bilgi öğrencileri Torun ve Tokaküçük şunları dedi: “Yaz Eğitimi Konferansı biz Bursiyerler için çok özel bir deneyimdi çünkü kişisel hikâyelerimizi paylaşma, kültürlerimiz hakkında konuşma, önümüzdeki yıl işbirliği yapmak için planlarımızı koordine etme ve birbirimizle anlamlı ilişkiler kurma şansımız oldu. Yaz Eğitimi Konferansı paylaşılan bir keşif, insan ve lider olarak kim olduğumuza dair bir farkına varma deneyimi.”

Konferansa katılan üniversiteler; Guyana Üniversitesi (Georgetown, Guyana), Boston Üniversitesi (Boston, Amerika), Georgetown Üniversitesi (Washington, D.C., Amerika), Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (İslamabad, Pakistan), Priştina Üniversitesi (Priştina, Kosova) and İstanbul Bilgi Üniversitesi (İstanbul, Türkiye).
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları