16 Nisan 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BİLGİli Akademisyenler Bursa Konuşmalarında
23 Ocak 2012 Pazartesi 15:00

BİLGİ'li Akademisyenler Bursa Konuşmaları'nda

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Bursa’da kurulu bulunan BİLGİBursa Merkezi bünyesinde Bursa Konuşmaları etkinliklerini başlattı.

Bursa Krizden Avantajlı Çıkabilir

Etkinlikte ilk olarak sözü alan Prof. Dr. Ege Yazgan, 2012’de beklenen krizin 2008 yılı kadar olumsuz etkilemeyeceğini ifade ederek; “2008 yılında başlayan kriz tüm dünyayı ciddi anlamda etkilemişti. Ancak 2012 yılında bu kadar kötü bir gidiş beklemiyoruz. Türkiye olarak kamu maliyesi konusunda başarılı bir dönemdeyiz. Bir kriz oluşması durumunda Türkiye kamu maliyesinde küçük oynamalar ile ekonomiyi düzeltebilir. Bu enflasyon olarak dönecek olsa da ekonomiyi toparlama anlamında fayda sağlayacaktır. Bu nedenle bu krizin Türkiye’yi 2008 krizi ile aynı oranda etkilemeyeceğini düşünüyorum. Ancak AB ülkelerinde bu kriz kolay atlatılamayacak. Hatta AB ülkelerinde iyi bir mali disiplinle ancak 10 yıl içinde toparlanma olabilir diye düşünüyorum. AB krizi her ne kadar Türkiye’yi etkileyecek olsa da Bursa için kriz fırsat doğurabilir. Eğer Bursa’dan alınan ürünlere talep aynı oranda devam ederse, kur artışı nedeni ile Bursa’daki firmaların kârlılıkları artabilir. Bu da krizin fırsata dönmesini sağlar” dedi.

Prof. Dr. Asaf Savaş Akat : Türkiye’nin Kamu Borcu Tüm AB Ülkelerinden Az

Prof. Dr. Asaf Savaş Akat ise Türkiye’nin ekonomik verilerini detayları ile paylaştığı konuşmasında 2012 yılı tahminlerini verdi.

Akat yaptığı konuşmada ; “Türkiye ekonomisini çok büyük başarı hikâyesi olarak söyleyemesek de kötü olduğunu da kimse söyleyemez. Şunu belirtmekte fayda var ki Türkiye kamu düzeltmelerinde büyük bir iş başardı. Birçok ülkenin yapamayacağını yaptı. Türkiye’nin kamu borcu şu anda tüm diğer büyük AB ülkelerinden daha az. Hazinemiz borçsuz. Bütçe açığı yok.Bunu Türkiye ekonomisinin güçlü yönü olarak ifade edebiliriz. 2012 yılı sonunda öngördüğümüz rakamlara bakacak olursak Asaf Savaş Akat olarak benim kişisel tahminlerim; büyüme yüzde 4,5, enflasyon yüzde 6,5, cari açık yüzde 6, Dolar ise 2,05 TL seviyesinde olacak” dedi.

Bursa Konuşmaları programının ilk etkinliği katılımcıların soru ve cevapları ile sona erdi.

Bursa Konuşmaları Programı, BİLGİBursa Merkezi tarafından gerçekleştirilen Bursa Konuşmaları programı devam ediyor.

Önümüzdeki programın detayları ve tarihleri;

28 Ocak Cumartesi 
14:00          Prof. Dr. Deniz
Ülke Arıboğan & Emre Gönen

4 Şubat Cumartesi 
14:00           Prof. Dr. Oral
Erdoğan & Yüce Zerey

11 Şubat Cumartesi 14:00          
Prof. Dr. Şule Özmen ve Yrd. Doç. Dr.Metehan Sekban

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları