25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilgide Uygulamalı Laboratuvar Çalışması
01 Mart 2012 Perşembe 19:15

Bilgi'de Uygulamalı Laboratuvar Çalışması

İstanbul Bilgi Üniversitesi Moda Tasarımı Bölümü öğrencileri ve Reklamcı Nesteren Davutoğlu, alanında bir ilk olanuygulamalı laboratuvar çalışmasını hayata geçirdi.

Belkıs Sevengil’in Cumhuriyet’in ilk yıllarında Anadolu’nun farklı yörelerinden derlediği kıyafetler ile İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencilerinin bu koleksiyondan esinlenerek günümüz modasına göre uyarladığı kıyafetler, 6 Mart Salı günü Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde sergilenecek.

Yüz yıllık geçmişi ile her bir parçada yaşanmışlıkların izini barındıran ve Türk kadınının şıklığını gözler önüne seren el dikişli, nakışlı, ipek, atlas parçalardan oluşan kıyafet sergisi, 6 Mart Salı günü Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde
açılacak.

Reklamcı Nesteren Davutoğlu, anneannesi Belkıs Sevengil’in Anadolu’nun farklı yörelerinde yer alan Kız Meslek Liseleri’nde eğitim verdiği dönemde derlediği kıyafet koleksiyonunu sandıktan çıkardı. Davutoğlu, İstanbul Bilgi Üniversitesi Moda Tasarımı Bölümü ile birlikte alanında bir ilk olan uygulamalı laboratuvar çalışmasını hayata geçirdi.

Belkıs Sevengil’in değerli koleksiyonu, BİLGİ öğrencilerine ilham verdi.İstanbul Bilgi Üniversitesi Moda Tasarımı Bölümü öğrencileri, Belkıs Sevengil’in derlediği kıyafet koleksiyonundan esinlenerek onları günümüz modasına uygun olarak yeniden tasarladı. Geçmişin göz nuru, el emeği giysileri, önlükleri, bebek zıbınları ve lizözleri günümüzün modernist yaklaşımıyla öğrenciler tarafından bir araya getirildi.

Sosyal yaşamın her döneminde toplumların estetik duygusuna yön veren önemli bir olgu olan moda, bu projede geçmişle bugünü bağlayan bir köprü oldu.  Öğrencilerine yaratıcılıklarını sınayacakları önemli bir deneyim yaşatmayı hedefleyen BİLGİ Moda, eski ve yeniyi buluşturdu.

Bir eğitim misyoneri olan Belkıs Sevengil’in Cumhuriyetin ilk yıllarında Anadolu’nun farklı yörelerinde Kız Meslek Liselerinde eğitim verdiği yıllardan derlediği giysi koleksiyonu ile BİLGİ öğrencilerinin çağdaş yorumlarıyla bugüne taşıdığı işlerden oluşan kıyafet sergisi, 6 -18 Mart 2012 tarihleri arasında, Türk ve İslam Eserleri Müzesi sergi salonunda izleyicilerle buluşacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları