22 Haziran 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilgide Nefret Söylemi Konferansı Yapılıyor
19 Mart 2012 Pazartesi 14:05

Bilgi'de Nefret Söylemi Konferansı Yapılıyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Hrant Dink Vakfı işbirliğiyle düzenlenen Nefret Söylemi konferansı 21 Mart Çarşamba günü Santral Kampüsü’nde gerçekleşecek.

Hrant Dink Vakfı’nın medyada gözlemlenen etnik ve dini gruplara yönelik nefret söylemiyle mücadele etmek ve insan haklarına saygının güçlendirilmesine destek olmak amacıyla oluşturduğu proje kapsamında düzenlenen konferansta, Article 19’da üst düzey hukukçu olan Dr.Sejal Parmar ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Esra Arsan birer konuşma yapacak.

İfade özgürlüğü nerede biter? Nefret söylemi nerede başlar?, Nefret söylemine getirilen yasak ile ifade özgürlüğü arasındaki gerilim, Nefret söylemi ve nefret suçları arasındaki ilişki konu başlıklarının tartışılacağı konferansta medya ve insan hakları kuruluşlarının kültürlerarası diyaloğu teşvik etmekte oynayabilecekleri rol de konuşulacak konular arasında yer alıyor.

Sejal Parmar: Sejal Parmar, ismini Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi'nin ifade özgürlüğünü koruyan 19. maddesinden alan Article 19 isimli basın özgürlüğü kuruluşunda üst düzey hukukçu olarak çalışıyor. Bunun yanı sıra, Londra Üniversitesi'nde insan hakları hukuku konusunda yüksek lisans dersi vermekte.

Çalışmaları, ifade ve haber alma özgürlüğü ile diğer insan hakları arasındaki ilişki üzerine odaklanıyor. Article 19'un ifade özgürlüğü, eşitlik, inanç özgürlüğü ve Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme'nin 20. maddesinin kapsamı alanlarında yaptığı çalışmaları yürütüyor. İklim değişikliği, haber alma özgürlüğü, burka yasağı, ifade özgürlüğü, yeni medya, çokkültürlülük gibi birçok konuda hukuki raporlar hazırlamıştır. İfade özgürlüğü, uluslararası insan hakları hukuku ve AB insan hakları hukuku arasındaki ilişki, AB Temel Haklar Şartı üzerine akademik yayınları mevcuttur. Geçen sene Açık Toplum Vakfı'nın İstanbul'da düzenlediği yaz okulunda uluslararası insan hakları hukuku üzerine ders vermiştir.

Advisory Council of Advocates for International Development (A4ID) üyesi olan Sejal Parmar, aynı zamanda, CIVICUS, Action Aid, Plan İnternational, Robert F Kennedy Center for Human Rights and the International Lesbian and Gay Association gibi birçok STK'ya hukuki danışmanlık yapmıştır.

Esra Arsan: İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Esra Arsan, siyasal iletişim, siyasal gazetecilik, Avrupa Birliği ve Gazetecilik, Medya ve Demokrasi alanlarında çalışıyor.

Tarih: 21 Mart 2012

Saat: 18.00-20:15
Yer: İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü, E4-305

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları