16 Nisan 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilgi Üstün Zekalı Çocukları Eğitiyor
11 Temmuz 2012 Çarşamba 13:40

Bilgi Üstün Zekalı Çocukları Eğitiyor

5-13 yaş arası üstün zekalı çocuklar İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde eğitim görüyor.

Her yıl yüzlerce üstün zekalı çocuk, akranlarından farklı belirgin özellikleri nedeniyle; uyumsuz, agresif, acayip, tuhaf gibi tanımlamalarla, okullara kabul edilmekte sıkıntı yaşıyor.

Her yıl yüzlerce üstün zekalı çocuk, kabul edildiği okullarda “normal” olmayan davranışları nedeniyle; arkadaşları, diğer ebeveynleri yahut eğitmenler tarafından; anormal, yaramaz, dikkatsiz, inatçı gibi tanımlamalarla yaftalanıyor.

Her yıl yüzlerce üstün zekalı çocuk, doğru değerlendirilmediği ve yönlendirilmediği için, pek çok dersten zayıf alıp; tembel, yeteneksiz, sorumsuz damgası yiyebiliyor. Üstün zekalı çocukların pek çoğu, sosyal hayatta istenmeyen bireyler ilan ediliyor.

Farkında olmadığımız için farklılıklarını “farklı” algıladığımız bu çocuklar aslında Türkiye’nin parlak geleceğini temsil ediyorlar.

Tüm Dünya’da üstün zekalı, dahi çocuklara uygulanan programlara baktığımızda yaz okullarının çok büyük öneme sahip olduğunu görürüz. Yaz tatillerini etkili ve verimli geçirmek isteyen üstün zekalı çocuklar, yaz programlarıyla, ilgi alanlarını desteklemekte zeka ve yetenek alanlarını geliştirmektedirler.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı, Üstün Zekalılar Eğitim Merkezi işbirliği ile bir çok ülkede “Üstün Zekalı” çocuklar için uygulanan eğitim modellerini, uzman eğitimci kadrosu ile gerçekleştirmektedir.

Astronomiden felsefeye, mantıktan farklı yabancı dillere uzanan geniş program içeriği; yurt içi ve yurt dışından, alanlarında yüksek lisans ve doktora yapan seçkin eğitimciler tarafından uygulanıyor.

Üstün zekalı merkezi yaz okulu programı içerisinde 12 tane zorunlu ders, 4 tane bilim ve sanat seçmeli olmak üzere toplamda 16 farklı ders seçeneğini öğrencilere sunacaktır. Program üstün zekalı çocukların seviyelerine uygun olarak hazırlanmıştır ve matematik, genetik, sinema – TV, web tasarımı, kozmoloji, Doğa Bilimi, yabancı dil gibi farklı dersler içermektedir. Her öğrenci Bilim ve sanat derslerinden birer tane toplam 2 ders seçerek eğitimlerine devam edecekler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları