15 Nisan 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor
05 Haziran 2012 Salı 14:25

Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor

Microsoft Türkiye’nin desteği ile Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor Projesi İzmir Yenişehir’de başlatıldı.

Ülkemizde 15 ile 25 yaş arası 250 bin gence temel bilgisayar eğitimi sunma hedefiyle başlatılan “Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor” projesi yurt çapına yayılarak giderek büyüyor. İzmir Yenişehir Toplum Merkezi’nde başlatılan eğitimlerle Roman vatandaşlarımız da bilgisayar okuryazarlığı becerileri kazanacak ve kişisel gelişim eğitimleri alacak.

Türkiye’deki bilgisayar okur yazarlığı oranın artması ve bilişim teknolojilerinin sosyal imkanları kısıtlı vatandaşlarımız tarafından da kullanılabilmesi amacıyla başlatılan “Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor” projesi yurt çapında yayılmaya devam ediyor. T.C. Kalkınma Bakanlığı, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Microsoft Türkiye’nin ortaklaşa düzenlediği bu önemli sosyal sorumluluk atılımı çerçevesinde birbiri ardına farklı şehirlerde bilgisayar okur yazarlığı eğitimleri veriliyor. Bilgisayar hakkında bilgi sahip olmak isteyen herkese açık olan bu eğitimler artık İzmir Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü desteğiyle Yenişehir Toplum Merkezinde de verilmeye başlandı.

İzmir Sosyal Hizmetler Etütü Merkezi'nde eğitimlere başlanması ile ilgili geçen haftasonu yapılan törende konuşan Ak Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, bu merkezin Romanlar için açılan tek merkez olduğunu belirterek, "Böyle merkezleri Türkiye'deki bütün Roman mahallelerine yaymak gibi bir hedefimiz var. İşi biraz daha büyütüp farklı yerlerden gelmiş vatandaşların yaşadığı mahallelerde böyle toplu merkezler oluşturacağız. Amacımız kişilerin geldikleri kente uyum sağlamaları" dedi. "Bizim uzun soluklu ihtiyacımız çocuklardır" diyen Denizli, "Çocukları beceri sahibi yapmamız ve ülkedeki kimseyi kimseden farklı kılmamamız gerekiyor. Roman, Çerkez, Kürt ayrımı yapmadan her türlü imkanın herkese sağlanıyor olması gerekiyor. Bu proje bu anlamda yapılmış önemli projelerden biri. İzmir'de çok ciddi bir Roman nüfus var. Biz Romanlar'la birlikte İzmir’iz. Ne gerekiyorsa yapacağız. Vatandaşlarımızın bu merkezlere gelmek konusunda birbirlerini ikna etmeleri gerekiyor" diye ifade etti.

Ak Parti İzmir Milletvekili ve TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Tekelioğlu ise yaptığı konuşmada eğitimin Türkiye için genel bir sorun olduğunu belirterek, "Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girememesindeki en büyük sorunu eğitim. Bu sorununu aşarsak eğer Avrupa Birliği'ne girme konusunda hiç sıkıntımız kalmayacak. Bizim Roman çocuklarına yapabileceğimiz en önemli iş eğitimdir. Vakıfların yapması gereken şey Roman çocuklarını burslarla desteklemek. Roman mahallesine ev yapmak, para vermek önemli değil. Asıl olan bu toplumun geleceğini düşünmektir. Romanları düşünüyorsak eğitim işine el atmalıyız. Merkez işsizlik yolunda atılmış büyük bir adım. Üstümüze düşeni yapalım" diye konuştu.

Ülkemizin rekabet gücünü ve gelişimini artıracak projelerde yer almaktan memnuniyet duyduklarını ifade eden Microsoft Türkiye Kamu İşleri ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programları Müdürü R. Erdem Erkul, “Microsoft Türkiye olarak Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor Projemiz ile bilişim okuryazarlığını artırmak ve ülkemizin e-dönüşüm sürecini hızlandırmak için gerek yazılımlarımız gerek eğitim içeriklerimiz ile çalışmalarımızı hızla yürütüyoruz. Hedefimiz Yenişehir’in bir örnek oluşturarak Ege Bölgesi’nde benzer eğitimlerin verilmesi ve buradaki herkesin bilişim okuryazarı haline gelmesi. Bilişimin gücü ile İzmir Yenişehir başta olmak üzere Bilgi ve İletişim Teknolojileri ile İzmir’in üreten bir toplum olarak ekonomilerinin daha fazla gelişeceğine inanıyor, çıkacak başarı hikayelerini heyecanla bekliyoruz”dedi.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı olarak ortaklarımızla tüm dünyada uygulanabilecek örnek bir model oluşturabilmek için Yenişehir’in doğru bir yer olduğuna inandıklarını belirten Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Ofisi (UNDN) Direktör Yardımcısı Hansın Doğan, “Bu proje Yenişehir mahallesine hayırlı ve ugurlu olmasun. Yenişehir’deki başarılı örneklerin BM içerisinde duyurulması konusunda elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

Projeye 7 yıl önce başlandığına dikkat çeken Habitat İçin Gençlik Derneği Genel Başkanı Sezai Hazır ise “Şu anda 78 ilde 150 binden fazla kişiye yüzyüze eğitim vermiş durumdayız. Projemizi İzmir Yenişehir Mahallesi Toplum Merkezi’nde başlatmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Yenişehir’in misafirperverliği, Sayın Milletvekillerinin bu konudaki duyarlılığı ve dezavatnatjlı bir bölgede projemizi başlatmamız bizi çok daha fazla heyecanlandırdı. Bu projenin İzmir Yenişehir’e getirilmesi için inanilmaz çaba sarfeden Microsoft Türkiye’ye ve Sayın Milletvekiilerimiz ile projenin diğer tüm ortaklarınada teşekkür ediyorum” dedi.
Açılışta konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İzmir İl Müdürü Zekeriya Ertaş ise Romanlar mahallesinde yaşayan insanlara ihtiyaç duydukları her konuda katkı vermek istediklerini söyledi. Tek sorunun Roman vatandaşların ilgisini çekmek olduğunu belirten Ertaş, gerekirse vatandaşların evlerine, işlerine giderek hizmet vereceklerini dile getirdi.

Yenişehir Toplum ve Çocuk Gençlik Merkezi'nde gerçekleştirilen törene birçok Roman vatandaş katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları