29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BETAM’dan İşsizlikte Yatay Seyir Araştırması
18 Haziran 2012 Pazartesi 11:30

BETAM’dan İşsizlikte Yatay Seyir Araştırması

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM),İşsizlikte Yatay Seyir başlıklı İşgücü Piyasası Görünümü: Haziran 2012 notunu yayınladı.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM)’ın yayınladığı İşsizlikte Yatay Seyir başlıklı İşgücü Piyasası Görünümü: Haziran 2012 notu, Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Yrd.Doç.Dr. Gökçe Uysal ve Araştırma Görevlisi Ayşenur Acar tarafından hazırlandı. BETAM’ın araştırma notunda özetle şu bilgiler yer alıyor:

TÜİK tarafından açıklanan Mart 2012 dönemi verilerine göre tarım dışı işsizlik yüzde 12,7’den yüzde 12,1’e; mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranı ise yüzde 11,4’den 11,3 seviyesine düşmüştür. Tarım dışı işgücündeki artış ile tarım dışı istihdam artışının neredeyse birbirini dengelemesi sonucu tarım dışı işsizlik oranı az da olsa düşmüştür. Tarım dışı istihdam artışı büyük ölçüde hizmetler sektöründe 71 binlik güçlü artıştan kaynaklanmıştır. Sanayi ve inşaat sektörlerindeki istihdam artışları ise sınırlı bir seviyede kalmıştır.

Tarım dışında yıllık istihdam artışı yavaşladı

TÜİK’in 15 Haziran’da açıkladığı işgücü verilerine göre Mart döneminde (Şubat – Mart – Haziran) bir önceki yılın aynı dönemine göre tarım dışı işgücü 502 bin (yüzde 2,5), tarım dışı istihdam 704 bin kişi (yüzde 4) artmış, tarım dışı işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla 202 bin azalarak 2 milyon 506 bine düşmüştür. Ocak dönemine kadar tarım dışı işgücünde yıllık 600 binin üzerinde artışlar söz konusuydu. Buna karşın tarım dışı istihdamın yıllık olarak neredeyse 1 milyon artmasına paralel olarak tarım dışı işsizlik hızla azalmaktaydı. Şubat 2012 döneminden itibaren hem tarım dışı işgücünde artış hem tarım dışı istihdamda artış yavaşlamış, bunun sonucunda tarım dışı işsiz sayısındaki düşüş de yavaşlamıştır.  

İşsizlik yatay seyrediyor

Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre Mart döneminde Şubat dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü 89 bin artarak 20 milyon 763 bine ulaşmıştır. Tarım dışı istihdam ise 87 binlik bir artışla 18 milyon 412 bine ulaşmıştır. Bu gelişmeler sonucunda tarım dışı işsiz sayısı 2 bin artmış, ancak bu sınırlı artış işgücü artışı ile birleştiğinde tarım dışı işsizlik oranı 0,1 puan düşerek yüzde 11,3’e gerilemiştir.

Kariyer.net verilerine göre Nisan 2012 döneminde tarım dışı istihdamda canlanma

Bundan önceki araştırma notlarında Kariyer.net tarafından açıklanan ilan başına yapılan başvuru sayısını mevsim ve takvim etkilerinden arındırıyorduk. Ancak, Nisan ayından itibaren teknik problemlerden ötürü toplam başvuru sayısında gözlemlenen yapısal bir kırılma nedeniyle bir süre için toplam ilan sayısını kullanacağız.

Kariyer.net tarafından açıklanan verilere göre firmalar tarafından verilen iş ilanı sayısı Mayıs ayında belirgin bir artış göstermesi Nisan döneminde (Mart-Nisan-Mayıs) tarım dışı istihdamda daha güçlü bir artışa işaret ediyor.

Hizmetlerde yüksek istihdam artışı

Mevsim etkilerinden arındırılmış sektörel istihdam verileri hizmetlerde önemli istihdam artışlarına işaret etmektedir. Hizmetlerde istihdam Mart 2012 döneminde Şubat 2012 dönemine kıyasla 71 bin artmıştır. Şubat döneminde bin önceki döneme göre inşaat istihdamında ciddi kayıplar (110 binlik bir azalış) söz konusuyken Mart döneminde 11 binlik bir artış gözlemlenmiştir. Mart 2012 döneminde istihdam sanayide sadece 3 bin artmıştır. Bu gelişme sanayi üretiminde gözlemlenen yavaşlama ile tutarlıdır.

Tarım istihdamında ise düşüş devam etmektedir. Bu gelişme son 3 yılıdır tarımda yaşanan istihdam artışının sonuna gelindiğini düşündürmektedir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları