08 Mayıs 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ben&Jerrysten Gediz Deltası Projesi
28 Ocak 2009 Çarşamba 14:38

Ben&Jerry's'ten Gediz Deltası Projesi

Ben&Jerry's, Gediz Deltası için sosyal farkındalık projesi başlattı.

Gediz Deltası Sosyal Farkındalık Çalışması"nı tanıtmak amacıyla İzmir Kuş Cenneti Ziyaretçi Merkezi"nde düzenlenen basın toplantısına İzmir Kuş Cenneti Koruma ve Geliştirme Birliği Başkanı Nurgül Uçar, Doğa Derneği Başkanı Güven Eken ve Ben&Jerry"s Külah Elçisi (Marka Müdürü) Ceren Türkben Kaya katıldı. Doğanın yok oluşuna dikkat çekmek amacıyla doğadan ilham alarak Uyan isimli bir şarkı yapan ve klibini Gediz Deltası"nda çeken Tarkan da basın toplantısına özel bir mesaj göndererek doğanın korunması için herkese çağrıda bulundu.

Proje, dünyanın en önemli sulak alanlarından Gediz Deltası için hazırlanan resmi yönetim planının Doğa Derneği işbirliğiyle uygulanmasını sağlayacak. İzmir Kuş Cenneti Koruma ve Geliştirme Birliği ile işbirliği içinde yapılacak çalışmalar sayesinde Gediz Deltası"nın sadece doğal özellikleri değil, aynı zamanda sulak alanların korunması açısından da dünyaya örnek olacak.

Gediz Deltası Koruma Projesi"yle deltanın sembolü olan flamingolar başta olmak üzere çok sayıda canlı türü ve doğal yaşam alanı bölge halkıyla işbirliği içinde korunacak. Ayrıca, Ben&Jerry"s"in Adil Ticaret"e (Fairtrade) uygun üretilen dondurması Chunky Monkey dondurmasının satışından elde edilecek gelirin bir kısmı da projeye aktarılacak. Toplantıda aynı zamanda bölgeye ekonomik katkıda bulunmak amacıyla Gedizli kadınların deltayla ilgili özel ürünler tasarlayacağı ve Ben&Jerry"s"in bu ürünleri mağazalarında satışa sunacağı belirtildi. Proje kapsamında sosyal farkındalığı artırmak amacıyla Gediz Deltası"yla ilgili bir tanıtım kitapçığı hazırlanacak ve Gediz Deltası isimli web sitesi geliştirilecek.

Gediz Deltası Yeniden Hayat Buluyor
Doğa Derneği Başkanı Güven Eken, Ben&Jerry"s"le birlikte yapacakları Gediz Deltası Koruma Projesi"yle dikkatleri Gediz"e çekeceklerini söyledi. Eken, "Flamingo, pelikan, yüzlerce kuş türüyle iç içe yaşayan bu doğal alanı insanların fark etmesini, onları korumasını ve kıymetini bilmesini istiyoruz" dedi. Dünyada pek çok sosyal sorumluluk çalışmasına imza atan Ben&Jerry"s dondurmasıyla projeyi yürütecek olmalarının çok anlamlı olduğunu belirten Güven Eken, Tarkan"a da Doğa Derneği"ne verdiği destek için teşekkür etti.

Ben&Jerry"s Külah Elçisi (Marka Müdürü) Ceren Türkben Kaya ise şunları söyledi: Ben&Jerry"s kurulduğu 1978 yılından bu yana dünyada pek çok sosyal sorumluluk çalışmasına imza attı. Proje ortakları arasında çeşitli sivil toplum örgütlerinin yanısıra Elton John, Maggie Gylenhaal gibi projelerimize katılan sorumlu sanatçılar da bulunuyor. Biz gezegeni kaşık kaşık da olsa kurtarabileceğimize inanıyoruz. Şimdi sıra Türkiye"nin en önemli sulak alanlarından Gediz Deltası"nda. Bunun için herkese dondurmadığımız tek şey zaman, geç olmadan uyan diye çağrıda bulunuyoruz. Dünyanın ilk iklim nötr dondurması olarak, dünyada eşine az rastlanan bu doğal cennette, Doğa Derneği ile birlikte çalışmalar yürütecek olmaktan büyük heyecan ve mutluluk duyuyoruz. Amacımız sosyal farkındalık oluşturarak Gediz Deltası için sürdürülebilir bir gelecek yaratmak.

Gediz Deltası"nın korunması için destek olan Tarkan"ın, basın toplantısında doğayla ilgili mesajı yer aldı. Tarkan, "Doğa için elele verip, bir olmak gerekiyor. O zaman her şeyin üstesinden gelmek çok daha kolay. Doğa bizim evimiz, yuvamız. Doğa ölürse gideceğimiz başka bir yerimiz yok. Açtığımız yaraları tedavi etmemiz bu tarz çalışmalarla mümkün diye düşünüyorum. Bu nedenle Doğa Derneği"ne destek oluyorum" dedi.
(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları